Partidul Sor

Expertiza economico-financiară în dosarul lui Ilan Șor a fost suspendată, iar ședința de judecată – amânată. Care este motivul

Efectuarea expertizei economico-financiare judiciare în dosarul lui Ilan Șor a fost suspendată. Anunțul a fost făcut de Centrul Național de Expertize Judiciare (CNEJ) al Ministerului Justiției, care precizează, într-un comunicat de presă publicat marți, 4 februarie, că măsura a fost luată „în legătură cu necesitatea prezentării de către ordonator a unor materiale suplimentare pentru examinare”.

„În conformitate cu prevederile art. 88 Cod procedură penală al R. Moldova, alin. (3), pct. 2) „Dacă expertului judiciar nu i se prezentă materiale suficiente pentru formularea concluziilor sau dacă întrebările puse depășesc cadrul cunoștințelor lui de specialitate, el este obligat să refuze de a face concluzii, comunicând în scris despre aceasta organului sau instanței care a dispus expertiza judiciară, cu indicarea motivelor respective”. În acest sens, CNEJ informează că expertiza economico-financiară judiciară va fi finalizată și expediată instanței doar în cazul prezentării de către ordonator a materialelor suplimentare solicitate”, precizează CNEJ.

Totodată, ședința programată pentru 31 ianuarie în dosarul lui Ilan Șor, deschis pentru escrocherie și spălare de bani, a fost amânată. Ședința nu a avut loc pentru că „dosarul nu a parvenit de la expertiză”, se motivează în anunțul plasat pe site-ul instanței de judecată. Astfel, o nouă ședință de judecată este programată pentru data de 21 februarie.

Amintim că, la 27 iunie 2017, instanța primară l-a condamnat pe Șor la șapte ani și jumătate privațiune de libertate în cauza despre furtul miliardului din trei bănci moldovenești. Șor a fost declarat vinovat de prejudicierea statului în proporții deosebit de mari prin înșelăciune sau abuz de încredere. La fel, Șor a fost condamnat pentru spălare de bani în proporții deosebit de mari. Șor și avocații săi au contestat sentința la Curtea de Apel. Până la pronunțarea sentinței definitive, instanța primară l-a eliberat pe Șor sub control judiciar. În luna februarie 2018, Curtea Supremă de Justiție a decis să transmită cazul lui Șor spre examinare la Curtea de Apel Cahul.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Oamenii legii au inițiat urmărire penală după ce Vladimir Andronachi și-ar fi construit o casă pe terenul unui parc din Chișinău

Oamenii legii au pornit o urmărire penală cazul construirii unei case în Parcul Valea Morilor, pe un teren care ar aparține fostului deputat Vladimir Andronachi. Informația a fost confirmată de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Moraru, pentru TV8.

Conform sursei citate, Violina Moraru a declarat că, în martie 2026, Inspectoratul de Poliție Centru al DP Chișinău a inițiat o urmărire penală, în temeiul bănuielii rezonabile de comitere a infracțiunii de „diminuare a suprafețelor fondului forestier”. Până în prezent, nu există persoane cu statut procesual de bănuit sau învinuit.

Anterior, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a efectuat un control la fața locului și a constatat lucrări de terasament și construcția unui obiectiv locativ individual în interiorul parcului, zonă inclusă în fondul ariilor naturale de stat și protejată ca monument de arhitectură peisajera.

Prima încălcare constă în extinderea clădirii capitale pe o suprafață de 573 m² din terenurile Parcului Valea Morilor, pentru care a fost calculat un prejudiciu de 573 000 de lei. Cea de-a doua vizează distrugerea păturii vii și a stratului superior de sol fertil pe o suprafață de 1 456 m², prejudiciul estimat fiind de 407 680 de lei, astfel că daunele totale aduse mediului se ridică la 980 680 de lei.

Lucrările de construcție la casa luxoasă din Valea Morilor, atribuită fostului deputat Vladimir Andronachi, au fost reluate, în pofida dosarelor penale în care acesta este judecat și a deciziilor instanțelor ce au stabilit că o parte din terenuri ar fi fost obținute fraudulos.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: