Noaptea trecută, 14 persoane au fost rănite la Harkov, printre care și un băiat de 7 ani. În regiune s-au auzit explozii, iar în urma bombardamentelor au izbucnit două incendii. Nouă persoane au fost rănite la Zaporojie și două persoane la Krivoi Rog. La Kiev, atacul a provocat mai multe incendii și pagube. Informațiile au fost comunicate în dimineața zilei de 26 februarie de autoritățile ucrainene.
Șeful administrației regionale din Harkov, Oleg Sinegubov, a anunțat, la ora 04:00, că s-au auzit explozii în oraș. Ulterior, acesta a declarat că, în urma unui atac rusesc, au fost avariate geamurile unei case particulare, peretele unui bloc de locuințe și mai multe automobile parcate. Totodată, el a comunicat că, în urma bombardamentelor, într-un sat din regiunea Harkov, trei persoane au suferit o reacție acută de stres, printre care și un copil. Potrivit lui Sinegubov, Rusia a atacat Harkovul cu 17 drone și două rachete. În total, 14 persoane au fost rănite la Harkov și într-un sat din regiune. Printre răniți se află și un băiat de 7 ani. Potrivit Serviciului pentru Situații de Urgență din Ucraina, în urma bombardamentelor, la Harkov au izbucnit două incendii. Au ars structurile a două case particulare, precum și un automobil și structurile unui garaj.
Conform Serviciului pentru Situații de Urgență din Ucraina, Zaporojie a fost atacat cu drone. Într-un bloc cu nouă etaje au izbucnit incendii la apartamentele de la etajele 7 și 8. Într-un alt bloc au fost avariate apartamente, balcoane și geamuri. La un centru comercial a izbucnit un incendiu pe o suprafață de 60 m². De asemenea, a fost avariată o casă particulară, iar impactul a provocat deteriorarea acoperișului unui alt centru comercial. Potrivit Serviciului, nouă persoane au fost rănite.
La Kiev, în urma atacului rusesc, în mai multe raioane au fost înregistrate pagube și incendii, a comunicat Serviciul pentru Situații de Urgență din Ucraina. Incendiile au fost înregistrate în garaje, într-o casă cu două etaje situată pe un teren privat și într-un bloc de locuințe cu 9 etaje, unde unda exploziei a avariat geamurile și ușile unui apartament.
A fost atacat și Krivoi Rog. Doi oameni au fost răniți, un bărbat de 89 de ani și o femeie de 82 de ani, a declarat șeful administrației militare regionale, Alexandr Ganja. După atac, în oraș a izbucnit un incendiu.
Ministerul rus al Apărării nu a comentat informațiile din Ucraina despre atac, însă a raportat că, noaptea trecută, mijloacele sale de apărare aeriană au interceptat și distrus 17 drone ucrainene deasupra regiunilor rusești.
Actualizare: Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că Rusia a atacat regiunile ucrainene cu 420 de drone, majoritatea „Shahed”, și 39 de rachete, inclusiv 11 balistice. Majoritatea rachetelor au fost interceptate, dar au existat și lovituri. Potrivit lui Zelenski, se cunosc zeci de persoane rănite, printre care și copii. Sub atac a nimerit infrastructura critică și clădirile rezidențiale obișnuite, a spus președintele Ucrainei.