Finanțarea din SUA a fost pusă pe pauză. Cum va afecta această decizie redacția NewsMaker

Dragi cititori, parteneri și prieteni NewsMaker,

În ultimele zile, au apărut tot mai multe discuții despre efectele suspendării finanțării de către SUA a proiectelor externe, inclusiv din Republica Moldova. Acest lucru afectează numeroase organizații, inclusiv mass-media independentă. Am decis să vă povestim cum ne influențează această decizie și ce soluții avem.

Pe 25 ianuarie, am primit o scrisoare prin care ni s-a cerut să suspendăm activitățile finanțate din granturile americane. După acest anunț, am lucrat la un plan de optimizare a cheltuielilor. Fondul nostru de rezervă, acumulat pe durata mai multor ani, ne permite să acoperim salariile și costurile operaționale pentru următoarele trei luni, dar cu ajustări: reducerea salariilor, renunțarea la servicii de traducere, limitarea deplasărilor.

Am informat echipa, am discutat cu partenerii și acum împărtășim situația și cu voi.

Deși situația este dificilă, vom reuși să acoperim următoarele 90 de zile: nu vor exista concedieri, iar conținutul nostru va rămâne neschimbat. Le mulțumim partenerilor, patronilor și agenților economici cu care colaborăm.

În funcție de evoluția lucrurilor, vom reveni cu vești noi. Rămânem optimiști și determinați să continuăm să facem jurnalism onest și calitativ.

NewsMaker


Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Edineț: un bărbat a suferit arsuri după ce a încercat să stingă singur un incendiu. Pompierii avertizează: nu vă puneți viața în pericol

Un bărbat în vârstă de 62 de ani a ajuns la spital cu arsuri grave, după ce a încercat să stingă cu forțele proprii un incendiu de vegetație care a izbucnit la o casă părăsită. Cazul a avut loc pe 4 august, în satul Volodeni, raionul Edineț.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), bărbatul trecea prin apropierea casei când a observat flăcările și a încercat să le stingă înainte de sosirea pompierilor. În timp ce încerca să stingă focul, acesta a suferit arsuri de gradul III la mâini și picioare.

Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată la Spitalul Raional Edineț pentru îngrijiri medicale.

La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Unității de Salvatori și Pompieri Edineț, care au lichidat incendiul și au împiedicat extinderea acestuia.

Circumstanțele cazului urmează să fie stabilite de autoritățile competente.

În acest context, IGSU atenționează populația că stingerea incendiilor de vegetație cu forțele proprii poate pune în pericol viața și sănătatea persoanelor. În condiții de temperaturi ridicate, vânt și umiditate redusă, flăcările se răspândesc cu viteză, iar direcția focului se poate schimba brusc. Pompierii îndeamnă cetățenii să respecte cu strictețe regulile de prevenire a incendiilor de vegetație, în special pe perioada caniculară.

Oamenii sunt îndemnați, totodată, să evite utilizarea focului deschis în apropierea câmpurilor, pădurilor și zonelor cu vegetație uscată și să nu arunce mucuri de țigară sau alte surse de aprindere pe terenuri cu resturi vegetale. Pentru evitarea izbucnirii incendiilor de proporții, care pot afecta terenuri extinse și gospodării, cetățenii sunt îndemnați să nu aprindă vegetația uscată în scopul igienizării.

Potrivit datelor, în ultima săptămână a lunii iulie, pe teritoriul țării au fost înregistrate peste 100 incendii de vegetație, care au compromis circa 161 de hectare de teren.

În cazul în care observați un focar de ardere, apelați imediat Serviciul 112.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: