Facebook/Florin Cîţu

Florin Cîțu: „Vom sprijini toate eforturile doamnei prim-ministru Natalia Gavrilița și ale cabinetului său”

Premierul României, Florin Cîțu, a venit cu un mesaj în contextul învestirii guvernului Gavrilița. Oficialul a spus că executivul de la București este pregătit să înceapă imediat să lucreze pe întreaga agendă de cooperare bilaterală.

„Mult succes noului guvern al Republicii Moldova, care a primit, astăzi, votul de învestitură, la Chișinău! Vom sprijini toate eforturile doamnei prim-ministru Natalia Gavrilița și ale cabinetului său, îndreptate spre aprofundarea reformelor, consolidarea statului de drept și a parcursului european. Găsiți în guvernul României și în mine, personal, un partener angajat deplin în demersurile pentru toate aceste direcții”, a scris Florin Cîțu pe pagina sa de Facebook.

De asemenea, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, a avut o discuție telefonică cu omologul său român.

„Domnul ministru a adresat felicitările sale cu ocazia învestirii noului guvern de la Chișinău. În cadrul discuțiilor am convenit cu partea română să accelerăm implementarea proiectelor bilaterale prioritare și să identificăm noi oportunități care să răspundă necesităților concrete ale cetățenilor, în baza Parteneriatului Strategic bilateral pentru integrarea europeană a Republicii Moldova”, a scris Nicu Popescu pe pagina sa de Facebook.

Totodată, oficialul moldovean a fost invitat să efectueze o vizită la București în perioada imediat următoare.

***

Amintim că parlamentul a aprobat, pe 6 august, cu voturile a 61 de deputați, componența noului guvern condus de premierul Natalia Gavrilița. Tot astăzi, cabinetul de miniștri a depus jurământul în fața președintei Maia Sandu.

Cabinetul de miniștri propus de Natalia Gavrilița va avea 13 ministere, în loc de nouă, așa cum a fost până acum.

Prim-ministru: Natalia Gavrilița

Vicepremier pentru Reintegrare: Vlad Kulminski

Vicepremier, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale: Andrei Spînu

Vicepremier, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene: Nicu Popescu

Vicepremier pentru Digitalizare: Iurie Țurcanu

Ministrul Afacerilor Interne: Ana Revenco

Ministru al Sănătății: Ala Nemerenco

Ministru al Muncii și Protecției Sociale: Marcel Spatari

Ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare: Viorel Gherciu

Ministru al Mediului: Iuliana Cantaragiu

Ministru al Economiei: Sergiu Gaibu

Ministru al Finanțelor: Dumitru Budianschi

Ministrul Justiției: Sergiu Litvinenco

Ministru al Educației și Cercetării: Anatolie Topală

Ministru al Culturii: Sergiu Prodan

Ministru al Apărării: Anatolie Nosatîi

Anterior, în campania electorală desfășurată de PAS, dar și potrivit declarației Nataliei Gavrilița, printre primele inițiative ale noii guvernări va fi majorarea pensiei minime până la 2 mii de lei. Despre prioritățile executivului puteți citi AICI.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tranzacții „suspecte” de circa 8,5 milioane de lei: 15 persoane din echipa lui Șor, reținute pentru corupere electorală

15 persoane suspectate de finanțarea ilegală a partidelor politice, spălare de bani și corupere electorală în circumstanțe agravante au fost reținute pentru 72 de ore, în urma unor noi percheziții desfășurate de oamenii legii la 60 de adrese. Potrivit surselor ZdG, printre cei vizați s-ar număra și fostul deputat Viorel Melnic, apropiat al fugarului condamnat Ilan Șor. Acesta ar fi fost reținut duminică, 7 septembrie, însă instituțiile statului nu au confirmat oficial informația.

Potrivit CNA, investigațiile vizează un grup afiliat unei formațiuni politice, în care sunt implicați factori de decizie, membri și simpatizanți. Grupul ar fi pus în aplicare un „plan infracțional” în perioada premergătoare alegerilor parlamentare din 28 septembrie.

Probele arată că suspecții ar fi recrutat alegători și le-ar fi promis bani, bunuri, servicii sau alte foloase în schimbul votului pentru o anumită formațiune politică. CNA anunță că a documentat, totodată, tranzacții suspecte în valoare de circa 8,5 milioane de lei, inclusiv transferuri în mai multe valute și utilizarea monedelor virtuale (echivalentul a 185.000 USDT) pentru a ascunde proveniența banilor.

În urma descinderilor, CNA a ridicat bani în diferite valute – aproximativ 3 milioane de lei, materiale electorale, dispozitive de stocare a informației, înscrisuri de ciornă și alte probe ce ar demonstra recrutarea și influențarea alegătorilor.

CNA precizează că cele 15 persoane reținute urmează să fie plasate în izolatoarele de urmărire penală din țară. Conform sursei citate, acțiunile procesuale continuă, iar detalii suplimentare vor fi comunicate pe parcursul investigațiilor.

Actualizare 12:27: CNA a publicat interceptările din dosarul finanțării ilegale a unui partid, corupere electorală și spălare de bani în baza căruia au fost reținute alte 15 persoane.

Actualizare 12:40: Blocul „Victorie”, lansat la Moscova și condus de fugarul condamnat Ilan Șor – care este acuzat de destabilizarea situației în Moldova și coruperea alegătorilor – a reacționat la perchezițiile de amploare desfășurate de CNA. Formațiunea, care nu a fost admisă în cursa parlamentară, iar partidele componente au activitatea limitată și riscă dizolvarea, acuză actuala guvernare de „presiuni” și „hărțuire”. Totodată, liderii blocului declară că „nu vor înceta să lupte”, în pofida obstacolelor. PAS nu a comentat, deocamdată, acuzațiile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: