NewsMaker

Fostul director al unei dintre cele mai mari companii specializate în producție de utilaj industrial din Moldova riscă până la 3 ani de închisoare

Un ex-director general al unei dintre cele mai mari companii specializate în producție de utilaj industrial din Republica Moldova și alți doi administratori de întreprinderi au fost deferiți justiției pentru abuz în serviciu. 

Procuratura Anticorupție anunță pe 3 februarie despre finalizarea urmăririi penale și remitere în instanța de judecată pentru examinare în fond, cauza penală de învinuire a unui ex-director general al unei dintre cele mai mari companii specializate în producție de utilaj industrial din Republica Moldova și alți doi administratori de întreprinderi. Aceștia sunt acuzați de abuz în servici.

Urmărirea penală a fost pornită pe 13 aprilie 2021, în baza denunțului acționarilor companiei. Potrivit materialelor cauzei penale, ex-directorul general al companiei, abuzând de situația sa de serviciu și atribuțiile funcționale, ce îi reveneau conform statutului acestei societăți, împreună cu alți doi administratori de întreprinderi, unul dintre care îi este rudă apropiată prin afinitate, în perioada 2019 – 2020, a încheiat în mod abuziv mai multe tranzacții, vizând bunurile companiei.

Astfel, de către ex-directorul general al companiei și persoanele care i-au sprijinit activitatea infracțională, a fost cauzat companiei daune materiale în sumă totală de 9 907 848,71 lei, ceea ce constituie daune în proporții deosebit de mari.

Urmărirea penală a durat de la 13 aprilie 2021 până la 04 ianuarie 2023.

Pentru asigurarea recuperării prejudiciului, au fost puse sub sechestru 4 apartamente, 2 case de locuit, 3 terenuri pentru construcții, 3 terenuri agricole, un garaj, o debara și 7 bunuri imobile viitoare.

Dacă vor fi găsiți culpabili de comiterea infracțiunii, inculpații riscă până la 3 ani de închisoare sau amendă de la 32 500 la 57 500 lei, în ambele cazuri cu privarea e dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Sursa: Observator News

Salarii mai mari pentru bugetari de la 1 ianuarie

Bugetarii cu salarii mai mici de 6 300 de lei vor primi compensații suplimentare, astfel încât veniturile lor să ajungă la nivelul salariului minim pe economie. Parlamentul a votat în prima lectură modificări la Legea privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar.

Ajustările sunt determinate de majorarea salariului minim pe țară, care va constitui 6 300 de lei începând cu anul 2026. Astfel, salariații din unitățile bugetare al căror salariu lunar, calculat pentru o funcție cu durata normală a timpului de muncă, este mai mic decât 6 300 de lei, vor beneficia de plăți compensatorii. Aceasta va acoperi diferența până la 6 300 de lei și va fi recalculată în funcție de orele efectiv lucrate.

Noile reguli ar urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2026.

Potrivit proiectului de lege, salariul minim în sectorul bugetar a crescut constant în ultimii ani – de la 2 000 de lei în 2020, până la 6 300 de lei în 2026.

Proiectul de lege mai prevede acordarea unui spor cu caracter specific pentru activitățile speciale de organizare și coordonare a planificării managementului crizelor și al crizelor majore realizate de personalul Centrului Național de Management al Crizelor. De asemenea, documentul include acordarea unor clase de salarizare suplimentare angajaților Centrului.

Proiectul urmează a fi examinat de Parlament în lectura a doua.

Pentru anul următor, salariul mediu este estimat să ajungă la 17.400 de lei, ceea ce înseamnă o majorare de aproximativ 1.300 de lei – peste 11% comparativ cu 2025.

Amintim că, Guvernul a aprobat, pe 4 decembrie, proiectul Legii bugetului de stat pentru anul 2026. Salariul minim pe economie va constitui 6 300 de lei în 2026, ceea ce reprezintă o creștere de 800 de lei față de anul curent. În același timp, sindicatele solicită ca acesta să fie majorat la 8 050 lei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: