UNIAN

FOTO/DOC Zelenski a semnat cererea de aderare a Ucrainei la UE

Președintele Ucrainei Vladimir Zelenski a semnat pe 28 februarie cererea de aderare a țării sale la UE.

Anterior, Zelenski a cerut ca UE să utilizeze o procedură specială, simplificată, pentru Ucraina.

UNIAN

În ajun, președinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen a declarat în cadrul unui interviu că, în opinia sa, Ucraina ar trebui să devină „parte a UE”. Aceasta nu s-a referit însă la un termen concret și nu a menționat eventualitatea unei decizii urgente în acest sens.

Cu o zi mai devreme, Zelenski a declarat că a venit momentul ca „o dată și pentru totdeauna să fie închisă discuția strategică și să fie adoptată decizia privind statutul de membru al UE”.

Amintim că, în noaptea de 24 februarie, președintele rus Vladimir Putin a anunțat inițierea unei „operațiuni speciale” în Donbas, care ar avea scopul de „a proteha oamenii care timp de 8 ani au fost supuși unui genocid din partea regimului de la Kiev”. Ulterior, însă, trupele rusești au început să atace mai multe orașe și regiuni, inclusiv din Kiev.

Majoritatea statelor au condamnat agresiunea Rusiei față de Ucraina și au solicitat oprirea imediată a războiului. Față de Rusia au fost adoptate sancțiuni politice și economice fără precedent.

Mai multe detalii despre tot ce se întâmplă în țara vecină puteți citi în live textul A cincea zi de război în Ucraina.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

n4.md

Patru rute de transport public din capitală vor circula în acest weekend după un orar prelungit

În weekend, în Capitală vor fi desfășurate iarmaroace și târguri cu produse și mărfuri autohtone. Totodată, în legătură cu desfășurarea Festivalului „KALEIDOSCOP”, va fi prelungit orarul de activitate pentru câteva rute de transport public.

În sectorul Botanica:
– În Parcul „Valea Trandafirilor”, până pe 07.07.2025 – Târgul micilor comercianți
– În Parcul „Valea Trandafirilor”, pe aleea principală, până la 30.06.2025 – Târg cu articole de artizanat și hand-made;
– Pe spațiile Grădinii Botanice Naționale (Institut) „Alexandru Ciubotaru”, în perioada 20-21-22.06.2025 – evenimentul „Kaleidoscop”
– Pe șos. Muncești, nr. 170-800, str. Valea Crucii, 1/2 – târguri cu fructe și legume, până pe 05.07.2025;

În sectorul Buiucani:
– Teritoriul adiacent edificiului „Kentford” din bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, 202, pe 21.06.2025 -Târgul producătorilor locali cu produse alimentare și nealimentare autohtone „EcoLocal”
– În Grădina Publică „Ștefan cel Mare și Sfânt”, pe 21.06.2025 – Târg Gastronomic „Wine Parc”
– În Grădina Publică „Ștefan cel Mare și Sfânt”, pe 22.06.2025 „SunDay Fest”
– Pe bd Ștefan cel Mare și Sfânt, 103 (adiacent Cinematograf „Patria”), pe 21-22.06.2025 – Târg „Yard Sale”
– În Parcul „La Izvor”, pe 21.06.2025 (11:00-19:00) – Festivalul „Chișinăul Sportiv”
– În Parcul „La Izvor”, Calea Ieșilor 22 (intrarea în parc), pe 21-22.06.2025 – Târgul producătorilor agricoli.

În sectorul Ciocana:
Pe bd. Mircea cel Bătrân, intersecție cu str. P. Zadnipru, Scuarul Arborelui Solar, în perioada 20-22.06.20252025 – „Târgul producătorilor autohtoni“

În sectorul Râșcani:
– Pe str. Andrei Doga 36– Târg cu fructe și legume, până pe 13.07.2025.
– În Scuarul din str. M. Costin, pe 22.06.2025 – Târgul Mămicilor ”Mami&Co Fair”;
– Pe str. Miron Costin, 13/1, lângă Scuar, pe 21-22.06.2025 – Târgul „Cămara Fest”, cu produse locale: fructe proaspete, miere, cașcavaluri artizanale, vinuri și delicii din carne.

De asemenea, Primăria Chișinău a anunțat că, în legătură cu desfășurarea Festivalului „KALEIDOSCOP”, va fi prelungit orarul de activitate pentru câteva rute de transport public.

Astfel, pe 21 iunie, troleibuzele de pe rutele nr. 4 și 22, precum și autobuzele nr. 5 și 23, vor circula până la ora 01:30.

Pe 22 iunie, aceleași rute vor avea program extins până la 00:30. De asemenea, vor fi organizate două curse suplimentare de autobuz de-a lungul bulevardului Dacia (stația „Valea Crucii”) către aeroport, cu plecări la 00:30 și 01:30.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: