Facebook/Ala Nemerenco

FOTO Secția de traumatologie de la Institutul de Medicină Urgentă – reparată. Mai mult de 3 mln lei au costat lucrările 

Mai mult de trei milioane de lei au fost cheltuiți pentru reparația Secției Ortopedie și Traumatologie Septică de la Institutului de Medicină Urgentă din Chișinău. Anunțul a fost făcut de ministra Sănătății Ala Nemerenco. Oficialul menționează că anual, în cadrul secției sunt tratați în jur de 750 de pacienți. 

„Încă un pas înainte, spre modernizare. După reparație capitală, și-a reluat activitatea Secția Ortopedie și Traumatologie Septică din cadrul Institutului de Medicină Urgentă. Pentru reparație au fost cheltuiți peste 3 mln de lei din bugetul Companiei Naționale de Asigurări în Medicină. Anual aici sunt tratați în jur de 750 de pacienți”, a comunicat Nemerenco, pe Facebook.

Unii din pacienți, potrivit ministrei, se rețin la Institutul de Medicină Urgentă până peste 140 zile – „din cauza unor patologii și operații complicate”.

„Cu insistență, vom aduce albul, lumina, echipamentele si tehnologiile avansate în toate spitalele și instituțiile publice”, a adăugat oficialul.

Facebook/Ala Nemerenco

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

PSDE acuză un consilier PAS de agresiune la Hîncești. Reacție: Poliția trebuie să investigheze cazul

Partidul Social Democrat European (PSDE) acuză că un consilier al formațiunii, membru al Consiliului raional Hîncești și candidat la funcția de deputat în Parlamentul R. Moldova, ar fi fost agresat fizic de către un consilier PAS. Contactați de NM pentru un comentariu, reprezentanții PAS au menționat că poliția este cea care trebuie să facă lumină în acest caz.

„Partidul Social Democrat European își exprimă profunda îngrijorare și indignare față de incidentul sfidător de la Hîncești și cere autorităților să investigheze urgent acest caz. Violența, sub orice formă, nu are ce căuta în viața politică sau publică. Astfel de comportamente, mai ales când vin din partea unui consilier PAS, sunt absolut inacceptabile și reprezintă o sfidare directă la adresa democrației, a dialogului civilizat și a respectului între oameni”, se arată în comunicatul formațiunii.

Solicitată de NewsMaker, Diana Fetco, purtătoarea de cuvânt a IGP, a confirmat că poliția are înregistrat un asemenea caz și îl documentează sub toate aspectele legale, fiind inițiată o anchetă.

„Menționăm că prioritatea poliției este securitatea fiecărui cetățean, fără a implica aspectul politic”, a declarat aceasta.

La rândul său, purtătoarea de cuvânt a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Adriana Vlas, a menționat pentru NewsMaker că nu cunoaște detalii și că „așteptăm poliția să investigheze cazul și să acționeze conform”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: