Screenshot

FOTO/VIDEO „Un nou atac terorist”. Noaptea, toate cele 4 aeroporturi din Moscova au fost temporar închise

Primarul Moscovei Serghei Sobianin a anunțat că în noaptea de 18 august forțele de apărare aeriană au distrus o dronă în timp ce se îndrepta spre Moscova, scrie Meduza. Se menționează că bucățile din dronă au căzut peste o clădire, nu s-au produs pagube semnificative. Preliminar, a comunicat primarul, victime nu sunt. Din cauza atacului au fost restricționate temporar zborurile pe toate cele patru aeroporturi din Moscova. 

Ministerul rus al Apărării a declarat că atacul a avut loc aproximativ la ora 4 dimineața și că autoritățile ucrainene au încercat să efectueze „un nou atac terorist”, folosind o dronă asupra obiectelor din Moscova și regiunea Moscovei.

Instituția rusă a adăugat că drona, după ce au intervenit forțele de apărare aeriană, și-a schimbat traiectoria și a căzut peste o clădire din Krasnopresnenskaya, Moscova. Ministerul a spus că victime sau incendii nu sunt.

Totuși, potrivit imaginilor de pe online, la față locului s-a văzut fum. Baza scrie că potrivit datelor preliminare a avut loc o prăbușire pe o suprafață de 30 de metri pătrați în al optulea pavilion al Expocentrului din complexul „Moskva City”. Mash scrie că a fost deteriorat acoperișul pavilionului. Ria Novosti menționează că fațada pavilionului a fost avariată pe o suprafață de 20 de metri pătrați.

Din cauza atacului din dimineața zilei de 18 august au fost restricționate temporar zborurile pe toate cele patru aeroporturi din Moscova: Vnukovo, Domodedovo, Șeremetievo și Jukovsk, au comunicat autoritățile ruse. La ora 04:30, toate restricțiile au fost ridicate.

Partea ucraineană deocamdată nu a comentat acuzațiile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Constantin Cheianu

Constantin Cheianu, pe lista PAS la alegerile parlamentare? Scriitorul: „Am acceptat invitația doamnei președintă”

Constantin Cheianu, scriitor și fost prezentator al emisiunii „Ora de ras” de la Jurnal TV, a anunțat că a acceptat invitația președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, de a face parte din lista PAS pentru alegerile parlamentare. Deputatul PAS Radu Marian a confirmat că scriitorul se va alătura listei formațiunii pentru scrutinul din toamnă. NewsMaker a solicitat un comentariu din partea Președinției în legătură cu declarațiile lui Constantin Cheianu, potrivit cărora șefa statului i-ar fi făcut propunerea.

„Cei care înțelegem bine ce se întâmplă suntem chemați să facem posibilul și imposibilul pentru a evita o catastrofă națională. Nu ne mai putem permite să fim doar scriitori, doar jurnaliști, doar ingineri, doar profesori. Suntem obligați să gândim și să acționăm cu toții ca oameni de stat, ca soldați dacă vreți. Eu m-am ținut toată viața departe de politic, de politicieni. La fel, mi-ar plăcea să procedez în continuare. Sunt un om al scrisului, vreau să scriu cărți, dar îmi dau seama că după 28 septembrie s-ar putea să nu mai am voie pur și simplu să scriu ceea ce vreau. Anume din acest considerent, am acceptat invitația doamnei președintă Maia Sandu de a face parte din lista electorală a Partidului Acțiune și Solidaritate pentru alegerile parlamentare de la 28 septembrie. Doamna președintă spune că parlamentul care va fi ales la 28 septembrie va fi cel care ne va duce în Uniunea Europeană. Aș fi mândru să pun și eu umărul la această cauză”, a menționat Constantin Cheianu într-un video postat pe Facebook.

„Constantin Cheianu se va alătura listei PAS pentru parlamentarele din 28 septembrie! Următorul Parlament va fi cel al aderării la Uniunea Europeană!”, a scris deputatul Radu Marian pe Telegram.

NewsMaker a solicitat un comentariu din partea Președinției Republicii Moldova în legătură cu declarațiile lui Constantin Cheianu, potrivit cărora șefa statului i-ar fi făcut propunerea.

Menționăm că Maia Sandu se află la cel de-al doilea mandat de președintă a Republicii Moldova. În decembrie 2020, înainte de a fi investită în primul mandat, reprezentanții PAS anunțau că Maia Sandu a renunțat la calitatea de membră a partidului și la funcția de președintă a formațiunii. „Conform legislației în vigoare, Președintele țării nu poate fi membru de partid”, anunțau atunci reprezentanții PAS. Cu toate acestea, șefa statului a participat la cel puțin două întruniri ale Consiliului Politic Național al PAS. Detalii AICI și AICI. Lider al Partidului Acțiune și Solidaritate este Igor Grosu.

***

În luna mai 2025, vicepreședintele PAS, Dan Perciun, declara că în lista electorală a partidului pentru alegerile parlamentare se vor regăsi „o parte dintre colegii care sunt astăzi în Parlament”. Totodată, se va explora opțiunea de a atrage mai multe persoane din afară. „Pot să vă asigur că o să fie o proporție semnificativă. Mai mare cred decât se așteaptă unii… din nume noi”, a comunicat el. El adăugat că este vorba despre persoane cunoscute la nivel public și care nu sunt membri PAS.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: