Коммерсантъ/Владимир Соловьев

Găgăuzia, fără conducere. Alegerile pentru Adunarea Populară și bașcan pot fi organizate în aceeași zi?

În luna noiembrie, în Găgăuzia ar trebui să fie aleasă noua componență a Adunării Populare. Totuși, până în prezent nu a fost stabilită data scrutinului, deși acest lucru trebuia făcut încă din septembrie. Situația este complicată și de sentința pronunțată în cazul bașcanei Evghenia Guțul. Dacă verdictul va fi confirmat de Curtea de Apel, autonomia va trebui să organizeze și alegeri pentru un nou bașcan. NM explică cum a ajuns Găgăuzia în impas și dacă ambele scrutine ar putea avea loc în aceeași zi.

Deputați cu mandatul pe cale să expire

Mandatul actualei componențe a Adunării Populare a Găgăuziei expiră pe 12 noiembrie — dată la care, acum patru ani, a avut loc ședința de constituire a legislativului local. Potrivit Statutului Găgăuziei (echivalentul Constituției), alegerile pentru noua Adunare Populară trebuie organizate în prima duminică după expirarea mandatului precedent. Prin urmare, scrutinul ar trebui să aibă loc pe 16 noiembrie. Data este aprobată de Adunarea Populară, însă acest lucru nu s-a întâmplat până acum, deși termenul limită a fost 16 septembrie — cu cel puțin 60 de zile înainte de alegeri.

Adunarea Populară a Găgăuziei este formată din 35 de deputați. Alegerile se desfășoară pe circumscripții uninominale: autonomia este împărțită în 35 de circumscripții electorale, iar din fiecare este ales câte un candidat. Dacă niciun candidat dintr-o circumscripție nu obține mai mult de 50% din voturile alegătorilor, în acea circumscripție se organizează turul doi.

Blocaj juridic și politic

Despre necesitatea stabilirii datei alegerilor au vorbit încă de la începutul anului deputații Adunării Populare Alexandr Tarnavschi și Mihail Jelezoglo. Pe 10 ianuarie, aceștia au prezentat în Adunare o inițiativă în acest sens, însă data nu a fost aprobată nici până acum. „Ni s-au oferit două argumente: Comisia Electorală a Găgăuziei a fost lichidată și harta instanțelor din Republica Moldova a fost modificată”, a declarat Tarnavschi pentru NM.

Adunarea Populară a Găgăuziei a decis, în 2023, să lichideze Comisia Electorală Centrală a autonomiei, invocând că instituția permanentă este ineficientă, întrucât nu activează între scrutine, ci doar consumă resurse bugetare. Atunci, deputații locali au propus ca CEC-ul să fie constituit de fiecare dată înaintea unui nou scrutin — fie pentru alegerea bașcanului, fie pentru Adunarea Populară. În 2024, Curtea de Apel a declarat ilegală decizia de lichidare. Pe 26 noiembrie, Curtea Supremă de Justiție urmează să se pronunțe definitiv asupra cazului.

Alexandr Tarnavschi a declarat că hotărârea Curții de Apel era suficientă pentru a restabili CEC-ul autonomiei și a stabili data desfășurării alegerilor pentru Adunarea Populară. „Schimbarea hărții instanțelor din sud este, de asemenea, un argument ilogic. Curtea de Apel Comrat nu a fost lichidată. Da, acum se numește Curtea de Apel „Sud” [cu sediul la Cahul], dar clădirea este aceeași (la Comrat există un birou auxiliar al Curții de Apel Cahul), iar judecătorii sunt aceiași”, a menționat Tarnavschi. (Despre modificarea hărții instanțelor din țară, NM a scris aici).

Alexandr Tarnavschii. Foto: Nokta.md

Vicepreședintele Adunării Populare a Găgăuziei, Gheorghi Leiciu, a declarat pentru NM că Adunarea a început procesul de formare a unei noi Comisii Electorale Centrale permanente a Găgăuziei, însă Cancelaria de Stat a contestat această decizie, iar instanța a suspendat constituirea noii comisii. Potrivit lui Leiciu, nu este clar când Curtea de Apel se va pronunța asupra acestui subiect. „Nu avem alt temei legal pe baza căruia să putem crea CEC-ul autonomiei, în afară de cel care a fost contestat de Cancelaria de Stat”, a explicat Leiciu.

Tarnavschi consideră că Adunarea Populară ar fi trebuit să restabilească fosta componență a CEC, nu să înființeze una nouă. „Tergiversarea procesului îi convine președintelui Adunării Populare, Dmitri Constantinov, și anturajului său. Ei se tem că, după alegeri, își vor pierde puterea”, a menționat Tarnavschi.

Alegeri pentru funcția de bașcan, pe lângă APG?

În Găgăuzia ar putea avea loc și alegeri pentru funcția de bașcan. Actuala guvernatoare, Evghenia Guțul, a fost condamnată pentru finanțarea ilegală a unui partid politic. Ea a primit o pedeapsă de șapte ani de închisoare, iar dosarul se află acum pe rol la Curtea de Apel Chișinău. Dacă judecătorii instanței de apel vor confirma sentința, Evghenia Guțul își va pierde funcția. Conform Statutului Găgăuziei, o infracțiune confirmată printr-o decizie definitivă a instanței constituie temei pentru demiterea bașcanului.

În termen de 90 de zile de la demisia bașcanului trebuie organizate alegerile pentru noul conducător al autonomiei. După pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive, Adunarea Populară este obligată să stabilească data scrutinului, or nu există nicio prevedere legală care să permită amânarea organizării alegerilor până la expirarea mandatului actualului bașcan.

Alegerile pentru bașcan și pentru APG pot fi organizate în aceeași zi?

Ținând cont că decizia Curții de Apel în dosarul Evgheniei Guțul nu a fost încă pronunțată și că data alegerilor pentru Adunarea Populară nu a fost stabilită, se poate presupune că alegerile din Găgăuzia ar putea avea loc deja anul viitor, în aceeași zi. Alexandr Tarnavschi a menționat că teoretic și „pur matematic” acest lucru este posibil.

Această opinie este împărtășită și de Gheorghi Leiciu. Potrivit lui, desfășurarea alegerilor într-o singură zi are atât avantaje, cât și riscuri: „Există probabilitatea ca oamenii să voteze pentru un candidat la funcția de bașcan, iar la alegerile pentru Adunarea Populară să aleagă tot persoane din echipa candidatului preferat la funcția de bașcan. În acest fel, Adunarea Populară ar fi formată din echipa bașcanului. Pe de o parte, s-ar rezolva conflictul nostru etern dintre Comitetul Executiv (guvernul local, numit de bașcan) și Adunarea Populară. Pe de altă parte, mecanismul de echilibru și control și principiul separării puterilor ar fi puse sub semnul întrebării”, a remarcat Leiciu. El a adăugat că discuțiile despre alegerile pentru bașcan sunt premature până la pronunțarea deciziei Curții de Apel Chișinău în dosarul Guțul.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Adunarea Populară a Găgăuziei insistă să își organizeze singură alegerile și să numească șefii structurilor de forță. Deputații cer CC să respingă sesizarea Ministerului Justiției

Adunarea Populară a Găgăuziei a respins, în cadrul unei ședințe extraordinare din 29 aprilie, sesizarea ministrului Justiției, Vladislav Cojuhari, adresată Curții Constituționale în privința unor prevederi din legea privind statutul Găgăuziei, inclusiv norma care permite Adunării Populare să aprobe componența organului electoral regional. Autoritățile susțin că aceasta creează un „dualism instituțional”. Deputații consideră că ministrul încearcă să folosească instanța pentru a lipsi autonomia de competențe pe care Chișinăul nu le poate retrage prin Parlament, și cer CC să respingă cererea fără a o examina pe fond. 20 din 21 de deputați prezenți au votat pentru această poziție, potrivit Nokta.md.

În aviz, deputații cer Curții Constituționale să respingă sesizarea fără examinare pe fond, susținând că normele contestate corespund Constituției și modelului de autonomie stabilit în 1994. Aceștia afirmă că sesizarea „nu conține exemple concrete de încălcări și substituie evaluarea juridică cu argumente politice”.

Vicepreședintele Adunării Populare, Gheorghe Leici, a declarat că la elaborarea avizului au fost atrași constituționaliști cunoscuți, iar toți au ajuns la aceeași concluzie.

„Toate propunerile pe care le înaintează în fața CC nu doar că golesc de conținut esența autonomiei, ci neagă însăși teza posibilității existenței autonomiei în țara noastră cu acele competențe care au fost stabilite în 1994″, a declarat Leici.

Deputații susțin, totodată, că ministrul Justiției încearcă să folosească instanța judecătorească pentru a lipsi Găgăuzia de competențe pe care Chișinăul nu le poate retrage prin Parlament, unde ar fi necesară o majoritate calificată de două treimi din voturi.

„Cererea ministrului justiției este absolut inconsistentă și inacceptabilă”, a adăugat Leici.

În aceeași ședință, bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, aflată în Penitenciarul nr. 13, a transmis un apel membrilor Comitetului Executiv al autonomiei. Documentul a fost citit de un deputat. În adresare, ea a declarat că există presiuni din partea autorităților centrale și tentative de a influența procesele electorale din Găgăuzia.

Astăzi sunt din nou nevoită să vorbesc despre principalul lucru — despre presiunea fără precedent asupra autonomiei noastre și încercările autorităților centrale de a prelua controlul total asupra proceselor electorale din Găgăuzia”, se arată în apel.

Guțul a declarat că Chișinăul încearcă „să limiteze autonomia politică a regiunii”.

Astăzi ne confruntăm cu o situație în care Chișinăul deja atentează deschis la ceea ce este cel mai important — la subiectivitatea politică a Găgăuziei. (…) Ni se încearcă a ni se demonstra că găgăuzii nu mai trebuie să-și aleagă în mod independent bașcanul și Adunarea Populară. Se încearcă să fim convinși că acest drept poate fi transferat autorităților centrale”, a scris ea.

Apelul a fost transmis din Penitenciarul nr. 13 prin intermediul avocaților. Nu este primul apel al Evgheniei Guțul din detenție.

***

Criza electorală din Găgăuzia durează de peste un an. Mandatul actualei Adunări Populare a expirat, iar alegerile au fost reprogramate de mai multe ori din cauza disputei juridice privind denumirea organului electoral regional — legea autonomiei folosește noțiunea de „Comisie Electorală Centrală”, în timp ce Codul electoral național operează cu termenul „Consiliu Electoral Central”.

Pe 9 martie, ministrul Vladislav Cojuhari a sesizat Curtea Constituțională, solicitând verificarea constituționalității unor prevederi din Legea privind statutul special al Găgăuziei, din Legea privind activitatea poliției și din Codul electoral. Pe 3 și 7 aprilie, Curtea de Apel Cahul a suspendat deciziile Adunării Populare privind organizarea alegerilor pe 21 iunie. Pe 9 aprilie, Adunarea Populară a depus recurs la Curtea Supremă de Justiție. Adunarea Populară are termen până pe 4 mai să transmită Curții Constituționale poziția sa oficială.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: