коллаж УНИАН

Georgia a ridicat un monument în memoria soldatului din Moldova, executat de ruși pentru că a rostit „Glorie Ucrainei”

Georgia a inaugurat un monument ridicat în cinstea militarului ucrainean, originar din Moldova, care a fost executat de către armata rusă pentru că a strigat „Glorie Ucrainei!”, scrie Ukrinform.

Potrivit sursei citate, monumentul ridicat în onoarea lui Alexandru Mațievski a fost instalat în capitala Georgiei, Tbilisi.

Amintim că pe 6 martie 2023, pe rețelele de socializare a apărut o înregistrare video în care se vede cum un soldat ucrainean, neînarmat, este împușcat după ce rostește fraza „Glorie Ucrainei!”. Existau cel puțin două versiuni privind numele acestuia. Într-un final, acesta a fost identificat. Este vorba despre Alexandru Mațievski. Cel din urmă a plecat la muncă în Rusia. Ulterior, el s-a mutat în Ucraina, în localitatea de baștină a mamei sale. După izbucnirea războiului, bărbatul s-a implicat în apărarea ucraineană, iar mai târziu a decis să meargă în prima linie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cristian Jardan

Ministrul Culturii, despre scandalul de la biserica din Dereneu: „Interesul nostru este ca acest monument să fie cât mai bine păstrat”

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, a venit astăzi, 9 februarie, cu o reacție referitor la scandalul din jurul bisericii „Adormirii Maicii Domnului” din satul Dereneu, dreptul de folosință asupra căreia este disputat de Mitropolia Basarabiei și Mitropolia Moldovei. Oficialul a declarat că, în prezent, situația ar fi exploatată de politicieni, însă nu dat nume, și a menționat că acest lucru a agravat conflictul. Jardan a subliniat că biserica, care aparține Ministerului Culturii, a fost dată în folosință Mitropoliei Basarabiei, iar instituția pe care o conduce este interesată ca lăcașul să fie „cât mai bine păstrat”.

Situația din Dereneu nu trebuie să fie exploatată politic, în special, de unii deputați care instigă lumea la ură și nesupunere. Sunt două comunități creștin-ortodoxe din același sat, care trebuie să trăiască în liniște, pace și comuniune spirituală. În acest context, facem un apel la calm și înțelepciune din partea tuturor”, a transmis Cristian Jardan pe Facebook.

Oficialul a mai spus că conflictul din jurul bisericii, care durează de mai mulți ani, s-a complicat „de fiecare dată când au intervenit politicienii”. „Și de această dată situația s-a agravat după implicarea unor deputați. Încă o dovadă că politicul nu trebuie să intervină în activitățile bisericii”, a adăugat el.

Jardan a subliniat că clădirea lăcașului de cult, care are statut de monument istoric și aparține Ministerului Culturii, a fost oferită în folosință Mitropoliei Basarabiei pentru 50 de ani. „Interesul nostru este ca acest monument să fie cât mai bine păstrat și să servească intereselor reale ale comunității”, a spus ministrul.

Potrivit lui Jardan, pe acest caz au fost deschise mai multe procese și înregistrate plângeri din partea ambelor părți.

Pe unele instanța s-a pronunțat definitiv și irevocabil, pe altele urmează să se expună. Toate deciziile finale trebuie respectate ca atare și legalitatea restabilită. Această situație poate și trebuie să fie rezolvată legal prin bună credință și comunicare”, a adăugat ministrul.

Scandalul de la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dereneu își are începutul în 2018, după ce, după 25 de ani de slujire sub jurisdicția Mitropoliei Moldovei, preotul Florinel Marin și credincioșii activi au decis să adere la Mitropolia Basarabiei, scrie portalul Anticorupție.md. Hotărârea a generat un conflict de durată între cele două structuri bisericești, soldat cu mai multe litigii în instanță.

În iunie 2025, Curtea Supremă de Justiție a respins recursul Mitropoliei Moldovei împotriva Agenției Servicii Publice (ASP), prin care revendica dreptul de folosință asupra bisericii din satul Dereneu, notează Anticorupție.md. Potrivit sursei citate, litigiul a pornit de la faptul că ASP a schimbat titularul, după ce comunitatea religioasă „Adormirea Maicii Domnului” a decis să treacă la Mitropolia Basarabiei.

Situația s-a acutizat la sfârșitul lunii ianuarie în contextul încercărilor reprezentanților Mitropoliei Basarabiei de a prelua efectiv biserica. Presa a relatat că exponenții Mitropoliei Moldovei din Dereneu, în frunte cu primarul localității, socialistul Vasile Revenco, s-au opus fizic preluării legale a bisericii. Iar Alexandru Popa, numit de Mitropolia Moldovei în calitate de preot al bisericii „Adormirii Maicii Domnului”, s-a baricadat împreună cu soția și trei copii minori în interiorul lăcașului, rămânând acolo până în prezent. La fața locului a intervenit poliția.

Pe 8 februarie, la biserică au avut loc noi tensiuni. Un grup de enoriași în frunte cu arhiepiscopul Petru de la Mitropolia Moldovei, responsabil de Ungheni și Nisporeni, au oficiat slujba în fața polițiștilor, care se aflau la ușii bisericii. Potrivit reprezentanților Mitropoliei Moldovei, arhiepiscopul „i-a implorat cu lacrimi și-n genunchi pe polițiști să deschidă biserica și să intre măcar el”, însă oamenii legii nu i-ar fi permis accesul.

Inspectoratul General al Poliției a respins acuzațiile, subliniind că oamenii legii asigură ordinea publică. De asemenea, IGP a amintit de decizia Curții Supreme de Justiției care stipulează că biserica a fost dată în folosință Mitropoliei Basarabiei.

De la intensificarea tensiunilor din jurul bisericii la sfârșitul lunii trecute, mai mulți deputați socialiști au fost văzuți la fața locului, sprijinind reprezentanții Mitropoliei Moldovei. Iar liderul Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, Igor Dodon, a scris pe rețelele de socializare că Mitropolia Basarabiei ar încerca să preia „forțat” biserica, calificând situația drept un „act de raiderism bisericesc”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: