Andrei Mardari / NewsMaker

Gherciu nu a demisionat, ci a fost revocat din funcție de către premierul Gavrilița. Precizările Guvernului

Ex-ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare Viorel Gherciu nu și-a depus demisia din funcție. Informația a fost confirmată pentru NM de purtătoarea de cuvânt a prim-ministrei, Anastasia Taburceanu. Potrivit ei, Gherciu ar fi fost revocat din funcție la propunerea prim-ministrei Natalia Gavrilița.

„Domnul Gherciu nu și-a depus cererea de demisie. A fost revocat de doamna prim-ministru, pentru că dumneaei și-a pierdut încrederea”, a declarat Taburceanu pentru NM.

De menționat că, astăzi, la Președinție, a fost investit un nou ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare. Este vorba de deputatul PAS Vladimir Bolea. Învestirea în funcție a parlamentarului are loc în condițiile în care, până azi, guvernarea nu a anunțat, oficial, demisia ex-ministrului Gherciu din fruntea Ministerului Agriculturii și nici intenția de a numi o nouă conducere.

Reamintim că, recent, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a anunțat că miniștrii din Guvernul Gavrilița sunt evaluați, iar după acest proces ar putea avea loc remanieri. Anterior și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a admis că în unele ministere „lucrurile se mișcă mai puțin bine”. Totuși, aceasta a susținut că, deși are o opinie, decizia cu privire la eventuale remanieri îi aparține premierului Natalia Gavrilița.

Activitatea ministrului Viorel Gherciu a ajuns de curând și în atenția parlamentarilor. Nemulțumită de activitatea Ministerului de după învestirea în funcție a ministrului Gherciu, opoziția parlamentară a înaintat o moțiune simplă pe numele acestuia. Moțiunea, nu a trecut, însă, de Parlament, iar Gherciu a revenit în fruntea Ministerului Agriculturii.

Viorel Gherciu a venit la conducerea Ministerului Agriculturii pe 6 august 2021, când a fost învestit în funcție Guvernul condus de prim-ministra Natalia Gavrilița.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Oamenii legii au inițiat urmărire penală după ce Vladimir Andronachi și-ar fi construit o casă pe terenul unui parc din Chișinău

Oamenii legii au pornit o urmărire penală cazul construirii unei case în Parcul Valea Morilor, pe un teren care ar aparține fostului deputat Vladimir Andronachi. Informația a fost confirmată de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Moraru, pentru TV8.

Conform sursei citate, Violina Moraru a declarat că, în martie 2026, Inspectoratul de Poliție Centru al DP Chișinău a inițiat o urmărire penală, în temeiul bănuielii rezonabile de comitere a infracțiunii de „diminuare a suprafețelor fondului forestier”. Până în prezent, nu există persoane cu statut procesual de bănuit sau învinuit.

Anterior, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a efectuat un control la fața locului și a constatat lucrări de terasament și construcția unui obiectiv locativ individual în interiorul parcului, zonă inclusă în fondul ariilor naturale de stat și protejată ca monument de arhitectură peisajera.

Prima încălcare constă în extinderea clădirii capitale pe o suprafață de 573 m² din terenurile Parcului Valea Morilor, pentru care a fost calculat un prejudiciu de 573 000 de lei. Cea de-a doua vizează distrugerea păturii vii și a stratului superior de sol fertil pe o suprafață de 1 456 m², prejudiciul estimat fiind de 407 680 de lei, astfel că daunele totale aduse mediului se ridică la 980 680 de lei.

Lucrările de construcție la casa luxoasă din Valea Morilor, atribuită fostului deputat Vladimir Andronachi, au fost reluate, în pofida dosarelor penale în care acesta este judecat și a deciziilor instanțelor ce au stabilit că o parte din terenuri ar fi fost obținute fraudulos.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: