Igor Munteanu și Renato Usatîi au depus actele la CEC pentru înregistrarea grupului de inițiativă la prezidențiale

Liderul Coaliției pentru Unitate și Bunăstare, Igor Munteanu și cel al  Partidul Nostru, Renato Usatîi, au depus, pe 22 august, actele la CEC pentru înregistrarea grupului de inițiativă necesar colectării semnăturilor pentru alegerile prezidențiale din 20 octombrie.

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Igor Munteanu a declarat că dorința de a fi activ în alegerile prezidențiale „nu este un moft, nu este o opțiune sezonieră, este o opțiune rațională”.

În opinia mea și a camarazilor de la CUB, Republica Moldova are nevoie de un președinte al tuturor cetățenilor, nu de un paravan pentru clientela de partid. Noi nu acceptăm ca drumul european să fie drumul pe care să ne fie frică să vorbim, fiind vânați de instituțiile represive ale statului, iar șantajul războiului hibrid să înlocuiască discuțiile despre bunăstare, dezvoltare”, spune Munteanu.

Potrivit unui comunicat al „Partidului Nostru”, din grupul de inițiativă care-l vor susține pe Renato Usatîi la prezidențiale, fac parte 100 de cetățeni cu drept de vot. Imediat ce va fi înregistrat, va începe colectarea semnăturilor în întreaga țară. Renato Usatîi a anunțat că va merge personal în localitățile din republică pentru a discuta cu oamenii și a aduna semnături în susținerea candidaturii sale.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pe 9 august, Igor Munteanu, liderul CUB, a anunțat că membrii Coaliției nu vor susține candidatura lui Octavian Țîcu la președinție și vor părăsi Blocul „Împreună”. Munteanu a declarat despre Țîcu că este „un candidat conservator”. Ca reacție, Dinu Plîngău, liderul Platformei DA, a spus că Munteanu a făcut declarația „din emoție, fiind supărat că nu a fost susținut pentru a fi propus drept candidat al Blocului la președinția Republicii Moldova”. Detalii AICI.

Renato Usatîi a fost desemnat candidat pentru alegerile prezidențiale de către Consiliul Național al Partidului Nostru, pe 21 august, cu unanimitate de voturi. La evenimentul desfășurat la Palatul Republicii, care a adunat sute de oameni, Usatîi a urcat pe scenă pe fundalul melodiei „Moldovenii când se strâng” de Mihai Volontir. Detalii AICI.

***
Pe 21 august a început desemnarea și înregistrarea candidaților la președinția Republicii Moldova. Partidele politice și blocurile electorale pot, de asemenea, să solicite înregistrarea ca participanți la referendum. Menționăm că campania electorală în Republica Moldova va începe pe 20 septembrie 2024. Detalii AICI.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Presa: Un grup de cetățeni ruși deportați din SUA a fost adus cu un zbor charter în Moldova

Mai mulți cetățeni ruși, care au fost deportați din Statele Unite ale Americii cu un avion charter, au fost debarcați în Republica Moldova în noaptea de miercuri, 11 martie. Informația a fost raportată de publicația „Агентство”, cu referire la declarațiile unui apărător al drepturilor omului familiarizat cu situația.

Potrivit sursei citate, datele serviciului FlightAware arată că un Boeing-767 charter, care a decolat din SUA, a aterizat pe 10 martie la Tirana, Albania. Ulterior, avionul a zburat spre București, iar de acolo — spre Chișinău, unde a aterizat la pe 11 martie, ora 02:33, ora Moscovei.

Cetățenilor Federației Ruse care se aflau la bordul aeronavei li s-a permis intrarea în Republica Moldova, a declarat un apărător al drepturilor omului pentru publicație. „Nu avem informații că vreunui cetățean rus i s-ar fi refuzat intrarea. Ei au fost cazați noaptea trecută, iar mai departe vor decide ce va face fiecare”, a adăugat interlocutorul „Агентство”.

Potrivit acestuia, cetățenii ruși pot rămâne în Republica Moldova fără viză până la 90 de zile.

Numărul exact al rușilor aflați la bord nu este cunoscut, a precizat interlocutorul „Агентство”. Anterior, președintele organizației Russian America for Democracy in Russia, Dmitri Valuev, estima că ar fi vorba de aproximativ 10 persoane.

Pentru unul dintre cei deportați, apărătorii drepturilor omului vor încerca să obțină o viză umanitară franceză, a spus interlocutorul „Агентство”. Acesta a explicat că, în Federația Rusă, pe numele persoanei respective este deschis un dosar penal cu motivație politică.

Din Republica Moldova, avionul care a transportat rușii expulzați a plecat spre Uzbekistan, iar de acolo — spre Tadjikistan.

NM a solicitat un comentariu din partea Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, însă deocamdată nu am primit un răspuns.

Potrivit „Агентство”, acesta este cel puțin al patrulea zbor masiv de deportare al cetățeni ruși din SUA în ultimul an. Anterior, Washingtonul a efectuat deportări în masă ale rușilor în iunie, august, decembrie și ianuarie. În plus, au existat și extrădări individuale.

În timpul ultimelor deportări, cetățenii ruși au fost în cele din urmă trimiși în Federația Rusă. Cel puțin doi dintre cei deportați — fostul militar rus Artiom Vovcenko (deportat în august) și activistul anti-război Leonid Melehin (deportat în iulie) — au fost arestați în Rusia imediat după sosire.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: