Încă trei medicamente vor fi compensate integral. Despre ce preparate este vorba?

Încă trei medicamente vor fi compensate integral. Printre ele se numără deflazacortum – pentru tratamentul bolilor de sistem autoimune, inclusiv artrita reumatoidă și al unor maladii rare, precum epidermoliza buloasă, distrofia musculară. Celelalte două medicamente sunt: levetiracetamum – pentru tratamentul epilepsiei, precum și un medicament inovativ, aripiprazolum, prescris copiilor cu vârsta de până la 18 ani, atât în caz de schizofrenie, cât și în episoadele maniacale moderate până la severe.

Într-un comunicat de presă, Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) precizează că lista medicamentelor compensate din fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală a fost completată cu șase denumiri comune internaționale indicate în tratamentul a 10 maladii. În acest scop, un ordin comun al Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale și CNAM a intrat în vigoare luni, 25 ianuarie, odată cu publicarea în Monitorul Oficial.

Pacienții vor beneficia de o compensare de 70% din preț pentru preparatul cabergolinum, prescris în cazul hiperprolactinemiei – afecțiune caracterizată prin niveluri ridicate în sânge ale unui hormon numit prolactină. Deflazacortum, indicat și în tratamentul astmului bronșic, va fi compensat în proporție de 70% pentru adulți și 100% pentru copiii cu vârsta de până la 18 ani.

Alte două preparate vor avea o rată de compensare de 30%. Este vorba despre memantinum, medicament destinat tratamentului bolii Alzheimer, și rosuvastatinum, pentru tratamentul bolilor cardiovasculare asociate cu dislepidemii.

Potrivit CNAM, în anul 2021, în fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală au fost planificate peste 678 de milioane de lei pentru preparatele farmaceutice compensate.

În prezent, lista medicamentelor compensate include 158 de denumiri comune internaționale și poate fi găsită la medicul de familie, în farmacii, la Info CNAM (0 800 99999) și accesată pe site-ul CNAM, la rubrica „Medicamente compensate”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un grup de tineri muzicieni, printre care Maxim Leancă și Dan Pseneac, au realizat un remix al uneia dintre celebrele compoziții ale lui Eugen Doga — valsul „Gingașa și tandra mea fiară” — în memoria marelui compozitor. Melodia reinterpretată a fost prezentată publicului sâmbătă, 7 mai, la Teatrul Gastronomic din Chișinău, unde mii de tineri au adus „un altfel de omagiu” maestrului, prin muzică și dans.

„Sunt mândru de oamenii talentați din Moldova. Am rămas uimit de reacția oamenilor – cum aplaudau și cum se cuprindeau toți”, a transmis Maxim Leancă pe rețelele sociale.

Potrivit acestuia, ideea remixului a luat naștere în ziua în care a fost anunțat decesul lui Eugen Doga, iar piesa a fost realizată în doar cinci zile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Amintim că marele compozitor Eugen Doga s-a stins din viață pe 3 iunie, la vârsta de 88 de ani. Ministerul Culturii a confirmat decesul printr-un necrolog publicat pe rețelele sociale, în care a adus un omagiu unuia dintre cei mai mari artiști ai Republicii Moldova.

„Când, în mod firesc, ar fi trebuit să celebrăm viața, ne luăm rămas-bun de la cel care a transformat sunetul în lumină: compozitorul, pedagogul, omul de cultură Eugen Doga. A plecat în tăcerea cerească cel care ne-a făcut cunoscuți în lume prin muzica sa nepământeană, vibrând între Eminescu și lacrimă, între vals și eternitate”.

***

Eugen Doga s-a născut în satul Mocra, Râbnița, la 1 martie 1937. Compozitorul este Artist al Poporului din Republica Moldova și Artist al Poporului din URSS. Este laureat al Premiului Național și al Premiului de Stat al URSS, cavaler al Ordinului Republicii și al altor distincții și titluri onorifice din tara și de peste hotare, membru titular al Academiei de Științe a Moldovei.

A compus simfonie, piese instrumentale de cameră, romanțe, cântece de estradă. Celebra compoziție din filmul „Tandra și gingașa mea fiară” este supranumită „cel mai frumos vals de iubire al secolului al XX-lea”. O trăsătură distinctivă a muzicii sale simfonice este orchestrația luminoasă și originală, precum și abundența muzicală de fundal.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: