Mark Tkachuk

„Infracțiune în plină zi”. Patrimoniul cultural al capitalei, deteriorat în timpul săpăturilor din centrul Chișinăului

La Chișinău, pe bulevardul Grigoria Vieru, în zona istorică a orașului, serviciile municipale au deteriorat o parte din patrimoniul cultural din Evul Mediu, în timpul lucrărilor de terasament. Despre aceasta a anunțat pe facebook Mark Tkaciuk, cofondator al partidului Congresul Civic și redactor-șef al revistei STRATUM.

„Un canal lung a tăiat în două patrimoniul cultural al orașului vechi. Între locul Vechii Catedrale, acum teatrul „Eugene Ionescu” și Piața Veche, acum Maternitatea. (…) Acum se fac lucrări de terasare în masă acolo. Sunt vizibile rămășițele fundațiilor clădirilor, ceramicii, porțelanului, monedelor. Toate acestea trec pe lângă conducerea noastră de la Chișinău și autoritățile competente. Infracțiune în plină zi ”, a spus Mark Tkaciuk.

El a menționat că permisiunea de a săpa o tranșee acolo o pot oferi doar arheologii și sub supravegherea lor.

„Dacă se identifică un strat cultural, lucrările de infrastructură sunt oprite și continuate numai după o cercetare științifică competentă”, a spus Tkaciuk, acuzând autoritățile municipale că „distrug istoria autentică a orașului și patrimoniul său.

 

Mark Tkachuk
Mark Tkachuk

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Colaj NM

„Rusia trebuie trasă la răspundere”. Popșoi, după atacul cu peste 480 de drone și rachete asupra Ucrainei

Mihai Popșoi, vicepremier și ministru al Afacerilor Externe al Republicii Moldova, a declarat că Rusia trebuie trasă la răspundere pentru „actele de teroare” comise în Ucraina. Declarația a fost făcută în contextul atacului rus de noaptea trecută asupra infrastructurii civile și energetice, raportat de autoritățile ucrainene. Potrivit Kievului, atacul a provocat rănirea a 20 de persoane și moartea unui copil.

Pe rețeaua X, Popșoi a condamnat „atacurile masive cu rachete și drone lansate de Rusia asupra infrastructurii civile și energetice din Ucraina, de noaptea trecută”.

„Aceste lovituri deliberate împotriva civililor sunt acte de teroare. Rusia trebuie trasă pe deplin la răspundere”, a adăugat oficialul moldovean.

***

Armata rusă a lansat în noaptea de joi spre vineri un nou val de atacuri asupra Ucrainei. La Zaporojie, un copil de șapte ani și-a pierdut viața în urma atacurilor. Primarul capitalei, Vitali Kliciko, a anunțat că malul stâng al orașului a rămas fără curent electric, iar alimentarea cu apă a fost parțial întreruptă. În cartierul Pecersk, resturile unei drone au lovit un bloc cu 17 etaje, provocând un incendiu. Ministra ucraineană a Energiei a declarat că Rusia lovește intenționat infrastructura energetică a Ucrainei.

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a precizat că Rusia a atacat cu peste 450 de drone și mai mult de 30 de rachete, iar 20 de persoane au fost rănite. Potrivit lui Zelenski, sunt întreruperi de curent în regiunile Kiev, Donețk, Cernigov, Cerkasi, Harkov, Sumî, Poltava, Odesa și Dnipro. El a adăugat că, înainte de sezonul de încălzire, infrastructura civilă și energetică reprezintă principala țintă a atacurilor rusești.

De cealaltă parte, Ministerul rus al Apărării a raportat că noaptea trecută apărarea antiaeriană a interceptat și distrus 23 de drone ucrainene. Totodată, instituția a precizat că, drept „răspuns la atacurile teroriste ale regimului de la Kiev asupra obiectivelor civile din Rusia”, Forțele Armate ale țării au efectuat „un atac masiv cu arme de precizie”, inclusiv rachete hipersonice „Kinzhal” și drone de atac, asupra infrastructurii energetice care deservea întreprinderile complexului militar-industrial al Ucrainei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: