Investigație RISE: Ilan Șor a creat cinci companii la Moscova

În perioada campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale și referendumul constituțional din Republica Moldova, care vor avea loc pe 20 octombrie, oligarhul fugar Ilan Șor a creat la Moscova cinci companii. Firmele se specializează în prestarea serviciilor financiare, împrumuturi și altele. Trei dintre acestea au fost înființate împreună cu banca rusească de stat Promsvyazbank, care este folosită de oligarhul fugar pentru a cumpăra alegătorii din țara noastră. Informațiile se conțin într-o investigație jurnalistică publicată în data de 4 octombrie de RISE Moldova. 

Potrivit investigației, Ilan Șor și banca rusească de stat Promsvyazbank au înființat, în septembrie 2024, firma A7, care se specializează în prestarea serviciilor financiare, împrumuturi și alte tipuri de credite, precum și două companii-fiice – A71, A7-Agent SRL.

În aceiași lună, oligarhul fugar a mai fondat încă două companii: Timefinance OOO și Exim International. Cea din urmă declară că printre activitățile sale de bază se numără „cercetarea de piață și activități de cercetare a opiniei publice”.

Ilan Șor deține 75% din Exim International, iar restul de 25% îi revine corporației financiare de stat VEB.RF, care se află sub sancțiuni internaționale și deconectată de la sistemul de plăți interbancare SWIFT. Preşedinte al Consiliului de Administraţie al VEB.RF este șeful statului rus, Vladimir Putin.

Investigația RISE Moldova poate fi citită integral aici.

***

Precizăm că Ilan Șor a fost condamnat, în 2023, de Curtea de Apel Chișinău la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară”. Acesta se află sub sancțiuni internaționale pentru tentative de destabilizare a Republicii Moldova și implicarea în „Frauda bancară”.

Oamenii legii investighează o schemă desfășurată de organizația criminală condusă de Ilan Șor pentru coruperea alegătorilor din Republica Moldova. Într-o conferință de presă din 3 octombrie, șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, și șefa Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, au anunțat că s-a stabilit faptul că 130 000 de oameni au primit transferuri bancare din Rusia pentru a vota un anumit candidat la alegerile prezidențiale și a vota opțiunea „Nu” la referendumul constituțional, care vor avea loc în data de 20 septembrie. Doar în luna septembrie, suma transferurilor a ajuns la 15 milioane de dolari.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

picusonline.it

Sezonul de vânătoare a început. Regulile pentru cei care vor să desfășoare activitatea în zona de frontieră

În perioada 15 august – 31 martie 2026 se desfășoară sezonul de vânătoare. Astfel, Inspectoratul General al Poliției de Frontieră a publicat un mesaj în care reamintește tuturor vânătorilor că activitatea, în zona de frontieră, este permisă doar cu respectarea normelor legale.

Potrivit IGPF, accesul în zona de frontieră în scop de vânătoare este permis doar pe baza unui aviz emis de Poliția de Frontieră. Cererea se depune electronic prin sistemul informațional „e-Permis”. Documentul, care este obligatoriu inclusiv pentru rezidenții din zonă, este transmis pe poșta electronică indicată de solicitant, după examinarea cererii, și confirmă sectorul și perioada autorizată pentru vânătoare.

Vânătorii trebuie să respecte strict limitele sectorului și termenul de valabilitate indicat în aviz. Conform legislației, vânătoarea este interzisă pe o lățime de 1 000 metri de la linia frontierei spre interiorul țării, iar tragerea cu arma sau urmărirea vânatului peste frontieră sunt strict interzise. De asemenea, activitatea este permisă doar în timpul zilei.

Totodată, deținătorii avizului au obligația să anunțe Sectorul Poliției de Frontieră înainte și după desfășurarea vânătorii și să colaboreze cu autoritățile, prezentând documentele la cerere.

Poliția de Frontieră recomandă tuturor vânătorilor să se informeze în prealabil despre reglementările legale disponibile pe www.legis.md și să utilizeze platforma „e-Permis” pentru solicitarea avizului și transmiterea notificărilor. Respectarea acestor reguli asigură desfășurarea activităților de vânătoare în condiții de siguranță și protejarea integrității frontierei de stat”, a transmis IGPF.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: