BBC

Jurnalistul belarus Roman Protasevici a fost grațiat. Primele declarații

Bloggerul și fotograful Roman Protasevici, fostul redactor al canalului de Telegram Nexta, declarat extremist în Belarus, condamnat la opt ani de închisoare pentru acuzații legate de reportajele sale critice la adresa lui Alexandr Lukașenko, a fost grațiat. Anunțul a fost făcut chiar de jurnalist pe 22 mai, informează BBC.

„Tocmai am semnat toate documentele relevante care afirmă că am fost grațiat. Aceasta, desigur, este o veste minunată”, a declarat Protasevici.

Amintim că pe 23 mai 2021, la Minsk a fost reținut bloggerul și fotograful Roman Protasevici, fostul redactor al canalului de Telegram Nexta, care a fost declarat extremist în Belarus. Forțele militare aviatice belaruse au forțat avionul companiei Ryanair să aterizeze de urgență, invocând faptul că la bord ar fi o bombă. Aeronava se îndrepta de la Atena spre Vilnius.

Roman Protasevici are 28 de ani. El este văzut ca un simbol al luptei pentru dreptate de către tinerii din Belarus care vor o schimbare în țară.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Profimedia

Alegerile parlamentare din Armenia: au fost procesate 94% din buletinele de vot. Ce arată rezultatele?

Partidul aflat la guvernare în Armenia, „Contractul Civil”, condus de premierul Nikol Pașinian, obține 50,07% din voturi la alegerile parlamentare. Aceste date sunt prezentate de Comisia Electorală Centrală a Armeniei, după numărarea a 94% din buletinele de vot, transmite News.am.

Cu un rezultat de 50,07% (689.675 de voturi) conduce partidul aflat la guvernare „Contractul Civil”. Pe locul al doilea se află blocul de partide „Armenia Puternică”, care a obținut 23,35% (321.597 de voturi). Pe locul al treilea se află blocul de partide „Armenia”, care are 9,96% (135.808 voturi). Pe locul al patrulea este partidul „Armenia Prosperă”, care a obținut 3,99% (54.900 voturi). Partidul „Aripile Unității”, aflat pe locul al cincilea, are în prezent 2,28% (31.465 voturi).

Potrivit sursei citate, dacă nu vor interveni schimbări, în noul parlament vor fi reprezentate trei forțe politice – „Contractul Civil”, blocul „Armenia Puternică” și blocul „Armenia”. „Armenia Prosperă” nu depășește pragul electoral, deși se află la limita de trecere.

***

Alegerile parlamentare din Armenia au avut loc pe 7 iunie. 18 partide și blocuri electorale au fost înregistrate în cursa electorală.

Alegeri parlamentare s-au desfășurat pe fondul tensiunilor dintre Erevan și Moscova, generate de apropierea Armeniei de Uniunea Europeană. Experții au numit scrutinul „istoric” și au declarat că acesta va determina vectorul extern al țării în următorii ani. „Contractul Civic” intenționează să înceapă procesul de aderare la UE, în timp ce „Armenia Puternică” pledează pentru cooperare strânsă cu Rusia.

Amintim că șase candidați la funcția de deputat din partea blocului electoral pro-rus „Armenia Puternică” au fost arestați pe 6 iunie – cu o zi înainte de alegerile parlamentare. Anunțul a fost făcut de Comitetul de Investigații al Armeniei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: