Le-au sabotat marele anunț? Dodon crede că anunțul privind reținerea lui Plahotniuc a fost făcut intenționat în timpul conferinței sale

Liderul Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, Igor Dodon, susține că autoritățile ar fi anunțat intenționat reținerea oligarhului Vladimir Plahotniuc pentru a distrage atenția publică de la briefingul în cadrul căruia a fost anunțată formarea blocului electoral de stânga. Declarațiile au fost făcute într-un interviu pentru portalul Unimedia.

Potrivit lui Dodon, reținerea ar fi avut loc în jurul orei 4 dimineața, însă autoritățile ar fi amânat anunțul cu scopul de a sabota evenimentul socialiștilor.

„Nu cred în coincidențe. Din sursele mele știu că Plahotniuc a fost reținut încă la ora 4 dimineața. Cel mai probabil, cineva a decis să aștepte briefingul nostru ca să anunțe acest lucru, în speranța de a distrage atenția de la declarația noastră. Nu cred însă că autorii acestei idei și-au atins scopul, pentru că oamenii au auzit ce era cel mai important — blocul va fi creat”, a declarat Dodon.

Liderul socialiștilor afirmă că reținerea fostului lider democrat ar face parte dintr-o strategie electorală a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS).

„Faptul că Plahotniuc a fost reținut cu două luni înainte de alegeri seamănă foarte mult cu o nouă campanie de PR electoral din partea PAS, care nu are cu ce merge în fața alegătorilor. Cred că e un scenariu bine pus la punct. Vom urmări cum va evolua”, a mai spus Dodon.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la serviciul de presă al Poliției referitor la acuzațiile lui Igor Dodon.

„Poliția nu comentează declarațiile politice. Procedura de reținere de către statul elen nu este dictată de autoritățile din Republica Moldova. Mai mult, Poliția are atribuții importante pentru cetățeni și nu urmărește lansarea politicienilor”, a declarat Diana Fetco, purtătoare de cuvânt a IGP.

De asemenea, am solicitat o reacție și de la serviciul de presă al PAS, dar la momentul publicării știrii, nu am primit răspuns.

Amintim că IGP a anunțat, pe 22 iulie, că fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc, a fost reținut în Grecia, potrivit informațiilor transmise oficial de Interpol Atena. Surse NewsMaker susțin că, odată cu el, ar fi fost reținut și fostul deputat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al oligarhului.

Contactat, șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu, a declarat pentru NM că Plahotniuc a fost reținut pe aeroportul din Atena, Grecia, în momentul în care încerca să zboare în Dubai. Șeful poliției a precizat că autoritățile din Republica Moldova colaborează pentru a iniția procedurile de extrădare.

Întrebat dacă alături de Plahotniuc a fost reținut Țuțu, Cernăuțeanu a declarat că, în acest moment, nu poate confirma identitatea celei de-a doua persoane reținute: „Nu pot nici infirma, nici confirma această informație”.

Între timp, președintele Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Igor Dodon, președinta Partidului Republican „Inima Moldovei” (PRIM), Irina Vlah, președintele Partidului „Pentru Viitorul Moldovei”, Vasile Tarlev, și președintele Partidului Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM), Vladimir Voronin, au anunțat pe 22 iulie, într-o conferință de presă, că planifică să participe împreună la alegerile parlamentare din toamnă. Cele patru formațiuni politice, care au viziuni pro-ruse, intenționează să creeze un bloc electoral.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

Legea lui Macron care interzice rețelele de socializare pentru copiii sub 15 ani, blocată. Consiliul Constituțional: „Nu este adecvată”

Consiliul Constituțional al Franței a respins, pe 14 august, legea adoptată în iulie care interzice utilizarea rețelelor de socializare de către minorii cu vârste sub 15 ani – o premieră în Europa și una dintre inițiativele cheie ale președintelui Emmanuel Macron la sfârșit de mandat, scrie agenția France Presse.

Potrivit DW, cea mai înaltă autoritate de control constituțional din Franța a ajuns la concluzia că legea respectivă reprezintă o restricție care „nu este nici adecvată, nici necesară, nici proporțională” în raport cu dreptul cetățenilor cu vârsta sub 15 ani la libertatea de exprimare și de comunicare.

Președintele Franței, Emmanuel Macron, care a promovat activ proiectul de lege, i-a cerut acum premierului Sébastien Lecornu să pregătească un nou proiect de lege, „impecabil din punct de vedere juridic”.

Palatul Élysée a declarat că hotărârea lui Macron de a obține implementarea acestei reforme rămâne neschimbată.

Amintim că legea urma să intre în vigoare pe 1 septembrie pentru conturile noi și pe 1 ianuarie pentru cele existente. Aceasta prevedea interzicerea accesului persoanelor sub 15 ani la rețele sociale precum TikTok, Snapchat, X și Instagram, dar și la funcționalitățile sociale ale unor platforme populare, precum YouTube, la aplicații de mesagerie, inclusiv WhatsApp și Messenger, precum și la unele jocuri video online.

Legea prevedea excepții, între altele, pentru enciclopediile online și conținuturile educaționale sau științifice. Consiliul Constituțional a considerat însă că aceste excepții sunt prea „limitate”.

Franța a decis să introducă restricțiile pe fondul avertismentelor tot mai numeroase privind efectele negative ale rețelelor sociale asupra copiilor și adolescenților, inclusiv captarea excesivă a atenției și expunerea la conținuturi problematice. Și alte țări europene iau în considerare introducerea unor restricții similare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: