Digi24

Liderul opoziției din Belarus, Svetlana Tihanovskaia, a părăsit țara și este „în siguranță” în Lituania

Liderul opoziției din Belarus, Svetlana Tihanovskaia, a părăsit țara și este „în siguranță” în Lituania. Despre acest lucru a declarat ministrul de externe lituanian, Linas Linkevicius, informează BBC.

Sursa citată menționează că Tihanovskaia a plecat în contextul în care în Belarus, pentru a doua zi consecutiv, au loc proteste după victoria lui Alexandr Lukașenko în alegerile prezidențiale.

În seara zile de 9 august, în Minsk și în alte orașe din Belarus au avut loc proteste. Totodată, au avut loc altercații între polițiști și manifestanți, în rezultatul cărora au fost arestate circa 3000 de persoane.

Ministerul Afacerilor Interne din Belarus a anunțat și despre decesul unui bărbat care a participat la proteste. „Un obiect neidentificat pe care voia să-l arunce în direcția polițiștilor” a explodat în mâna acestuia. Incidentul s-a produs pe 10 august, în jurul orei 23:00.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

președinte.md

Un medic neurolog o va consilia pe Maia Sandu în domeniul sănătății: ce funcții a mai deținut

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, l-a numit pe Alexandru Gasnaș în funcția de consilier prezidențial în domeniul sănătății. Un decret în acest sens a fost semnat pe 10 noiembrie.

Potrivit decretului prezidențial, numirea a intrat în vigoare începând cu 11 noiembrie.

Instituția prezidențială a declarat că, în mandatul său, Alexandru Gasnaș va oferi expertiză președintei Republicii Moldova pe subiecte ce țin de politicile publice în domeniul sănătății, cu accent pe elaborarea și promovarea campaniilor de sensibilizare a cetățenilor cu privire la factorii de risc pentru sănătatea copiilor și a tinerilor. 

„Alexandru Gasnaș este medic neurolog și conferențiar universitar la USMF „Nicolae Testemițanu”, a condus Departamentul de Neurologie, Boli Interne și Epileptologie în cadrul IMSP Institutul de Medicină Urgentă și a deținut funcția de secretar de stat la Ministerul Sănătății. Ulterior, a fost consilier în domeniul sănătății în Cabinetul prim-ministrului Dorin Recean”, a comunicat Președinția Republicii Moldova.

NM by mihaelaconovali25

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: