Colaj NM

Liderul unui partid propune redenumirea Penitenciarului nr. 13 în Penitenciarul „Ilan Șor”

După ce a solicitat schimbarea numelui Parlamentului și redenumirea străzii A. Pușkin, liderul Partidului Național Moldovenesc Dragoș Galbur a propus redenumirea Penitenciarului nr. 13 din Chișinău în penitenciarul „Ilan Șor”. Propunerea, potrivit lui Galbur, se regăsește într-o solicitare oficială către Administrația Națională a Penitenciarelor. 

Galbur a declarat că pe 26 ianuarie a adresat „o solicitare oficială către Administrația Națională a Penitenciarelor, propunând redenumirea Penitenciarului nr. 13 din Chișinău în Penitenciarul ”Ilan Șor””.

„Oligarhul fugar Ilan Șor este cunoscut drept unul dintre cei mai mari hoți din istoria noastră, fiind condamnat pentru fapte de corupție și fraudă în proporții deosebit de mari, care au avut consecințe devastatoare asupra economiei și societății Republicii Moldova. Prin redenumirea Penitenciarului nr. 13 în Penitenciarul ”Ilan Șor”, dorim să subliniem disprețul față de acțiunile corupte și dăunătoare ale lui acestuia. Totodată schimbarea ar servi drept memento pentru societatea noastră că mai devreme sau mai târziu toți infractorii vor fi aduși în fața justiției și vor suporta consecințele acțiunilor lor, inclusiv Ilan Șor”, a scris Galbur pe rețelele de socializare.

Politicianul fugar nu a reacționat deocamdată la propunerea enunțată de Galbur.

Anterior, Galbur a cerut schimbarea numelui Parlamentului Republicii Moldova în Sfatul Țării, dar și redenumirea străzii A. Pușkin în strada Regina Maria.

***

Amintim, Curtea de Apel l-a condamnat pe Ilan Șor la 15 ani de închisoare în dosarul frauda bancară și a pus sechestru pe bunuri în valoare de peste 5 miliarde de lei. În reacție, Ilan Șor a acuzat magistrații că s-ar fi subordonat ordinelor politice și a susținut că decizia Curții de Apel „îl lasă rece și că nu are de gând să se conformeze acesteia”.

Șor a fugit din Republica Moldova în vara anului 2019, odată cu fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc, și ar locui de atunci în Israel. De acolo, potrivit oamenilor legii, el ar continua să se implice în politica de la Chișinău, inițial prin intermediul partidului său care îi purta numele, declarat neconstituțional între timp, iar ulterior – prin intermediul formațiunilor politice afiliate lui.

Mai precizăm că Ilan Șor se află în lista neagră a guvernelor american și britanic. La fel, el figurează pe listele de sancțiuni impuse inclusiv de Canada și UE, pentru legături cu Kremlinul și tentative de destabilizare a Moldovei.

La sfârșitul lunii decembrie 2023, jurnaliștii CuSens au declarat că politicianul fugar s-a mutat la casă nouă în Israel, mai mare și mai luxoasă. Noua vilă ar fi mai mare decât precedenta, cu 500 m2. Cele două proprietăți, potrivit jurnaliștilor, sunt la o distanță de doar 100 de metri una de alta. Noua achiziție are trei niveluri, care includ o piscină panoramică în care se varsă o cascadă, un spa cu două saune, o sală de sport, inclusiv cinema.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

НДСЛ Охматдит

Viața unei fetițe de 9 luni din Moldova, salvată în Ucraina: 40 de medici au intervenit

O fetiță de 9 luni din Republica Moldova a fost salvată de medicii spitalului „Ohmatdyt” din Kiev, după ce a ajuns în Ucraina pentru un tratament la inimă. Ea a fost internată în stare extrem de gravă și s-a aflat aproape trei săptămâni în secția de anestezie și terapie intensivă. La tratamentul copilului au participat aproximativ 40 de specialiști ai spitalului, din diverse domenii. După 1,5 luni de tratament, fetița s-a întors acasă împreună cu mama ei și își continuă recuperarea. Cazul a fost relatat de reprezentanții spitalului.

Potrivit spitalului, fetița a fost adusă de mama ei la Centrul de Cardiologie și Chirurgie Cardiovasculară Pediatrică din Ucraina pentru tratarea unei malformații congenitale a inimii. În timpul uneia dintre intervenții, a avut loc o hemoragie intracerebrală, cu formarea unui hematom mare și dezvoltarea hidrocefaliei. Starea Evei s-a deteriorat rapid, astfel că la tratament s-au alăturat neurochirurgii de la „Ohmatdyt”.

„La momentul internării la „Ohmatdyt”, ea se afla într-o stare extrem de gravă: convulsii permanente, episoade de oprire a respirației, nevoie de ventilație mecanică și terapie intensivă. Aproape trei săptămâni, Eva a petrecut în secția de anestezie și terapie intensivă. (…) Medicii i-au stabilizat simultan starea și au pregătit-o pentru operație. Mai departe, fetița a continuat tratamentul în secția de neurochirurgie. Primul pas a fost ca medicii să elimine hematomul intracerebral mare și infectat, care comprima creierul. Din acest motiv, instalarea sistemului de drenaj a fost amânată: mai întâi trebuia să fie eliminat complet procesul infecțios. După curățarea focarului, medicii au trecut la etapa radicală. Evei i-au instalat un sistem special de drenaj”, a comunicat spitalul.

Potrivit spitalului, aproximativ 40 de specialiști de la „Ohmatdyt”, din diverse domenii, au participat la tratamentul copilului: neurochirurgi, anesteziști-terapeuți, radiologi, infecționiști, neurologi, endocrinologi, specialiști în hemostază și alții.

„Munca în echipă a permis stabilizarea stării copilului și efectuarea unei intervenții neurochirurgicale radicale”, au comunicat reprezentanții spitalului, menționând că, datorită intervenției, copilul a fost salvat. „După 1,5 luni de tratament în spitalul nostru, Eva s-a întors acasă și își continuă recuperarea”, a adăugat spitalul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: