noi.md

Liderul USB Valeriu Munteanu a fost testat pozitiv cu COVID-19

Liderul Uniunii Salvați Basarabia (USB) Valeriu Munteanu a fost testat pozitiv cu COVID-19. Anunțul a fost făcut chiar de către acesta, pe pagina sa de Facebook. Acesta a precizat că soția și copiii săi nu au niciun simptom.

„În ultimii 5 ani nu am fost răcit niciodată, nu am avut febră sau dureri de cap, “fenomene”, care în anumite forme, subit, au apărut la mine în ultimele 72 de ore. De aceea am mers astăzi dimineață să fac testul la Covid-19, care s-a dovedit a fi unul pozitiv, ceea ce înseamnă că am coronavirus. Prima zi cu simptome a fost destul de stranie, de parcă am fost călcat de șinile unui tanc rusesc, dar acum sunt bine, fără nici un fenomen din prima zi, doar o senzație recurentă de “cosmos”, a scris Munteanu.

Valeriu Munteanu a precizat că timp de două săptămâni se va afla în izolare la domiciliu. Acesta a făcut un apel public:

„Am o mare rugăminte către toată lumea, un îndemn pe care l-am avut constant în ultimele 5 luni – conștientizați că există totuși Covid, că este foarte periculos pentru multe categorii de cetățeni, protejați-vă pe cât este posibil, ajutând astfel sistemul nostru medical, care este sub o presiune enormă în această perioadă”, a scris Munteanu.

https://www.facebook.com/val.munteanu/posts/3152376828175909

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

„Jos mâinile de pe Groenlanda”: în Danemarca au loc proteste pe fondul declarațiilor lui Trump

În Danemarca, mii de oameni au ieșit la proteste pe fondul declarațiilor președintelui SUA, Donald Trump, privind o posibilă instaurare a controlului asupra Groenlandei. Despre acest lucru a relatat agenția Reuters pe 17 ianuarie.

La Copenhaga, protestatarii s-au adunat în fața clădirii primăriei, după care s-au îndreptat spre ambasada Statelor Unite ale Americii. Participanții la acțiune au scandat „Groenlanda nu este de vânzare” și au afișat pancarte cu mesajul „Jos mâinile de pe Groenlanda”, precum și steaguri ale insulei.

Reuters

Demonstrații similare au avut loc și în alte orașe din Danemarca, precum și în însăși Groenlanda.

Amintim că, în ultimele săptămâni, președintele american Donald Trump a reluat inițiativa privind obținerea controlului asupra Groenlandei — un teritoriu autonom al Regatului Danemarcei. El a argumentat că insula este esențială din punct de vedere al securității naționale, evocând amenințări din partea Rusiei și Chinei în regiunea arctică. Anterior, Casa Albă a afirmat că președintele american ia în considerare diferite opțiuni pentru a obține controlul asupra Groenlandei, inclusiv utilizarea forței militare. Potrivit presei, administrația Trump analizează și varianta cumpărării insulei.

Pe 15 ianuarie, mai multe state europene membre NATO, împreună cu Danemarca, au anunțat desfășurarea unor trupe și exerciții militare în Groenlanda în cadrul unei misiuni denumite Operation Arctic Endurance, menite să consolideze cooperarea și securitatea în regiune. În reacție, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat că prezența acestor trupe nu va influența obiectivul administrației americane privind controlul asupra Groenlandei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: