Valeriu Munteanu, după excludere: AUR din Republica Moldova a fost deturnat de la scopul suprem

Valeriu Munteanu, deputat al Alianței pentru Uniunea Românilor (AUR) din Parlamentul de la București, acuză AUR în Republica Moldova că a renunțat la principalul său obiectiv — unirea cu România —, după ce a fost exclus din partid. Într-un comentariu pentru NM, parlamentarul a declarat că formațiunea politică ar servi unor „interese oculte”.

Constat cu întristare că AUR din Republica Moldova a fost deturnat de la scopul suprem pe care îl avea — unirea Basarabiei cu România. Din păcate, se pare că AUR Republica Moldova servește unor interese oculte. Grâul se va alege de neghină și o să vedem care sunt acele interese tenebroase pe care le-a servit în campania electorală și continuă să o facă”, a declarat Valeriu Munteanu.

Amintim că Consiliul Politic Național al AUR în Republica Moldova, care s-a reunit în ședință pe 14 decembrie, a decis retragerea calității de membru de partid pentru Valeriu Munteanu. Împreună cu el, au mai fost excluși din rândurile formațiunii Veronica Pascal, Crina Harea și Andrian Buga.

AUR în Republica Moldova a comunicat că celor patru politicieni li s-a retras calitate de membru fiindcă ar fi încălcat prevederile statutare, ar fi denigrat partidul și ar fi fost implicați în acțiuni contrare intereselor formațiunii.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu, mesaj după ploile torențiale din ajun: „Suntem alături de familiile care trec prin acest caz”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis sâmbătă, 23 mai, un mesaj de solidaritate după intemperiile din ajun, care au provocat pagube semnificative în mai multe localități ale Republicii Moldova Șefa statului a anunțat că „toate” instituțiile sunt implicate în înlăturarea consecințelor și a cerut Guvernului să accelereze evaluarea daunelor și sprijinirea persoanelor afectate.

Maia Sandu a menționat că „toate” instituțiile s-au mobilizat pentru a lichida consecințele calamităților și a acorda ajutorul necesar. „Le mulțumesc tuturor celor care au muncit toată noaptea și continuă să ofere sprijin – salvatori și pompieri IGSU, polițiști, drumari, angajați ai CFM, medici, energeticieni. Îi mulțumesc fiecărui om care sare la nevoie”, a transmis șefa statului.

Ea a menționat că situația „rămâne complicată” și este nevoie de intervenții continue pentru asigurarea siguranței în localitățile afectate. Aceasta a solicitat Guvernului și ministerelor responsabile să ia toate măsurile necesare, să evalueze pagubele și să vină cu sprijin acolo unde situația este „gravă”.

Suntem alături de familiile care trec prin acest necaz. Cu solidaritate, intervenții rapide și măsuri de sprijin, vom trece împreună de acest moment dificil. Dragi cetățeni, să avem grijă de copii, de vârstnici, de cei mai vulnerabili, să ne asigurăm că cei din jurul nostru sunt la adăpost și în siguranță”, a adăugat președinta.

Amintim că ploile torențiale din 22 mai au afectat zeci de localități, în special în raioanele Călărași și Ungheni. Au fost distruse drumuri și inundate zeci de gospodării. Digul din satul Hîrjauca s-a rupt sub presiunea apei și a inundat localitățile învecinate. De asemenea, 13 localități au rămas fără energie electrică și se lucrează pentru a stabiliza sistemul. Totodată, a fost afectată infrastructura feroviară, provocând perturbări în circulația trenurilor. Întreprinderea de stat „Calea Ferată din Moldova” a anunțat că traficul de pasageri a fost reluat treptat, în timp ce circulația trenurilor de marfă rămâne suspendată până la finalizarea verificărilor tehnice.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: