Moldindconbank: Tineri însurăței din Chișinău și-au luat apartament cu un credit ipotecar

O familie tânără din Chișinău și-a cumpărat apartament cu două odăi în sectorul Râșcani al capitalei. Acest lucru a fost posibil datorită unui credit imobiliar de la Moldindconbank.

Igor Ciurea locuia la părinți, s-a căsătorit și a decis că o familie nouă are nevoie de o casă nouă.

”Am căutat mai multe opțiuni și am înțeles că ne putem realiza visul doar cu ajutorul unui credit ipotecar. Am găsit susținere la Moldindconbank”, a spus Igor.

Tânărul a luat un credit în valoare de 585 000 de lei, pe o perioadă de 25 de ani, cu o dobândă avantajoasă și o rată lunară de 4 732 de lei.

Totodată, familia Ciurea a hotărât să mai ia un împrumut de la bancă pentru a-și amenaja locuința așa cum își doresc.

”Creditele te pot salva atunci când analizezi cu atenție cheltuielile și veniturile pe care le ai. În cazul nostru, altă soluție nu ar fi existat. Pot să spun chiar că Moldindconbank a pus temelia locuinței pentru familia noastră tânără”, a adăugat tânărul.

Grăbiți-vă să prindeți oferta de la Moldindconbank. Până la 28 februarie 2021, beneficiați de o rată a dobânzii de 5% pentru creditele imobiliare de achiziție, iar dacă primiți salariul pe card Moldindconbank – 4,5%. Profitați de ofertă acum! Detalii aici.

Moldindconbank – mereu alături!

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Educația în domeniul drepturilor omului contribuie la combaterea dezinformării și apărarea dreptului la libera exprimare

Proiectul comun al Ambasadei Drepturilor Omului (Chișinău) și al Societății Baltice pentru Drepturile Omului (Riga) „Educația în domeniul drepturilor omului – un instrument pentru combaterea dezinformării și apărarea libertății de exprimare” își propune să îmbunătățească nivelul educației în domeniul drepturilor omului și să promoveze libertatea de exprimare în Moldova prin extinderea Ghidului privind drepturile omului, efectuarea unei analize juridice a legislației naționale și evaluarea nevoilor mass-media.

Proiectul prevede realizarea unui studiu privind analiza juridică și identificarea instrumentelor juridice pentru combaterea dezinformării și apărarea dreptului la libera exprimare în Republica Moldova. Studiul va fi realizat utilizând următoarele etape și instrumente cheie: 1) Dezvoltarea unei abordări metodologice pentru analiza informațiilor disponibile; 2) Analiza legislației și jurisprudenței naționale, a standardelor internaționale și europene privind libertatea de exprimare și dezinformarea; 3) Pregătirea unui raport intern privind legislația și jurisprudența relevantă, standardele internaționale și europene, pentru a fundamenta domeniile ulterioare de cercetare; 4) Dezvoltarea unei abordări metodologice și a unor instrumente (chestionare) pentru realizarea de interviuri și întâlniri de grup; 5) Realizarea a cel puțin 5 interviuri cu experți în domeniul libertății de exprimare; și 6) Analiza datelor colectate și pregătirea unui raport final cu recomandări pentru factorii de decizie politică în contextul integrării în UE.

Analiza este realizată utilizând metodologii doctrinare și comparative de cercetare juridică. Accentul principal se pune pe interacțiunea dintre garanțiile libertății de exprimare și măsurile de reglementare pentru combaterea dezinformării. Analiza juridică efectuată va identifica: 1) Standardele juridice internaționale și europene privind libertatea de exprimare și dezinformarea; 2) Standardele juridice și practica de aplicare a legii din Republica Moldova privind libertatea de exprimare și dezinformarea; 3) Domeniile de conformitate, lacunele și inconsecvențele cu legea. În special, analiza juridică va fi ghidată de următoarele principii: 1) Legalitatea, legitimitatea, necesitatea și proporționalitatea restricțiilor privind libertatea de exprimare; 2) Compatibilitatea măsurilor naționale cu standardele internaționale și europene; și 3) Garanții împotriva abuzurilor, depășirii competențelor și efectelor de descurajare.

Pentru componenta de evaluare a nevoilor mass-media, experții efectuează o analiză a cunoștințelor în domeniul drepturilor omului (percepția, cunoștințele, înțelegerea, abilitățile în domeniul drepturilor omului) angajaților din sectorul mass media din Moldova printr-un sondaj. Scopul studiului este de a oferi o bază pentru dezvoltarea unui program de consolidare a capacităților în domeniul drepturilor omului (inclusiv traininguri, seminarii etc.) pentru profesioniștii din mass-media din Republica Moldova. Cadrul analitic pentru acest studiu se bazează pe documente normative europene (Consiliul Europei, OSCE, UE) și pe o abordare bazată pe drepturile omului (ABDO), care se bazează pe standardele internaționale (ONU) și regionale europene în domeniul drepturilor omului.

Studiul este realizat utilizând următoarele instrumente și surse de informații: 1) Analiza actelor normative, politicilor și documentelor profesionale din mass-media (coduri de etică etc.) legate de drepturile omului și munca în mass-media; 2) Un sondaj structurat în rândul lucrătorilor din mass-media, bazat pe un chestionar privind starea actuală, problemele cheie și autoevaluarea respectării drepturilor omului în mass-media din Republica Moldova (chestionarul este format din două părți: prima parte conține întrebări care necesită autoevaluare subiectivă sau opinii din partea lucrătorilor din mass-media, iar a doua parte conține un test pentru o evaluare obiectivă a cunoștințelor și competențelor lucrătorilor din mass-media în domeniul drepturilor omului); și 3) Alte surse de informații disponibile, inclusiv întâlniri și alte interacțiuni cu lucrătorii din mass-media.

În ceea ce privește componenta de educație privind drepturile omului, elaborarea Ghidului privind drepturile omului pentru Moldova continuă și în cadrul acestui proiect. Experții proiectului au dezvoltat deja două teme noi, care sunt disponibile pe platforma online a Ghidului în limbile română, rusă și engleză.

Citiți pe platformă temele „Libertatea de exprimare și mass media” și „Infracțiuni motivate de ură și discursul de ură”.

––––––-

Proiectul „Educația în domeniul drepturilor omului – un instrument pentru combaterea dezinformării și apărarea libertății de exprimare” este implementat de asociația obștească Ambasada Drepturilor Omului (Human Rights Embassy), în parteneriat cu asociația obștească Societatea Baltică pentru Drepturile Omului (Baltic Human Rights Society), cu sprijinul financiar al Fondului Lituanian de Cooperare pentru Dezvoltare și Ajutor Umanitar.

Facebook/Dan Perciun

Elevii din clasa a IV-a revin la note, din 1 septembrie. Perciun: vom emite ordinul

Din septembrie 2026, în Republica Moldova vor fi introduse notele în clasa a IV-a. Anunțul a fost făcut pe 3 iulie de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun.

„Din septembrie 2026 urmează să introducem note în clasa a IV-a pentru toți elevii. (…) În 2025, pe parcursul acestui an de studiu, a fost pilotată această nouă abordare, când notele revin gradual în clasa a IV-a, și ne apropiem de decizia finală: săptămâna viitoare, cred că vom emite deja și ordinul oficial prin care asta să se întâmple. În această săptămână s-au discutat rezultatele pilotării, lucruri care mai trebuie ajustate, cum susținem învățătorii de clasele primare în raport cu această revenire și săptămâna viitoare vom avea deja și actul oficial prin care revin notele în clasa a IV-a din septembrie 2026”, a anunțat ministrul.

În prezent, în învățământul primar, evaluarea rezultatelor învățării se face în baza descriptorilor „independent”, „ghidat” și „cu mai mult sprijin” și prin calificativele „foarte bine”, „bine”, „suficient”. Potrivit Moldova 1, elevii din clasele primare nu mai sunt evaluați cu note începând cu anul 2015. În învățământul gimnazial și liceal, evaluarea se face cu note de la „1” la „10” și, după caz, cu calificativele „foarte bine”, „bine”, „satisfăcător”, „admis”. 

În februarie 2025, ministrul Dan Perciun anunțat că Ministerul Educației urmează să analizeze posibilitatea reintroducerii notelor pentru anumite discipline în clasa a IV-a. Ulterior, în luna iunie, Perciun a declarat că, după mai multe discuții cu părinții și cu învățătorii, ministerul a decis să lanseze un proces de pilotare care presupunea revenirea la sistemul de notare în clasa a IV-a la disciplinele de examen – limba română și matematică.

Ambasadoarea UE la Chișinău, după demisia lui Munteanu: „Respectăm procedurile democratice ale R. Moldova”

Uniunea Europeană respectă procedurile constituționale și democratice ale Republicii Moldova și formarea unui nou guvern. O declarație în acest sens a fost făcută de ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piorko, pentru TV8, care a precizat că a luat act de decizia premierului Alexandru Munteanu de a demisiona. Totodată, Piorko a spus că UE va continua să susțină reformele și procesul de integrare europeană al Republicii Moldova.

„Am luat act de decizia premierului Alexandru Munteanu de a-și da demisia. Vreau să îi mulțumesc pentru angajamentul și cooperarea strânsă cu UE. Respectăm procedurile constituționale și democratice ale Republicii Moldova și formarea unui nou guvern”, a declarat oficiala UE.

Iwona Piorko a adăugat că „parteneriatul UE cu Moldova rămâne puternic”. „Vom continua să susținem reformele de care țara are nevoie, precum și integrarea europeană, în conformitate cu dorința poporului”, a adăugat oficiala UE.

***

În dimineața zilei de 3 iulie, Alexandru Munteanu a anunțat că își încheie mandatul de prim-ministru. El a precizat că a decis să plece în momentul în care a înțeles că nu-și mai poate exercita mandatul „în acord cu principiile și convingerile” sale.

Șefa statului, Maia Sandu, a respins existența unor contradicții între valorile lui Alexandru Munteanu și cele ale guvernării. „Cel puțin aceste lucruri nu au fost exprimate și expuse”, a precizat Maia Sandu, adăugând că atât ea, cât și Munteanu au acționat cu integritate și onestitate. Maia Sandu a mai spus că „speculațiile că a vrut să lupte cu abuzurile și nu a fost lăsat sunt false”. Potrivit șefei statului, Munteanu a fost cel care a ales să plece.

Șefa statului a anunțat că săptămâna viitoare va începe consultările cu fracțiunile parlamentare în vederea desemnării unui candidat la funcția de prim-ministru.

Guvernul Munteanu a fost învestit în funcție pe 1 noiembrie 2025.

IPN

„Nu mă tem”: Gutnic, prima reacție după ce a fost dată în judecată de Ceban

Fosta viceprimară a capitalei, Irina Gutnic, a declarat că este pregătită să-și susțină în instanță afirmațiile care îl vizează pe edilul Ion Ceban și că deține probe în acest sens. Declarațiile reprezintă o reacție la decizia primarului de a o acționa în judecată pentru a-și apăra „onoarea, demnitatea și reputația profesională”.

„Am aflat și eu că domnul Ion Ceban intenționează să își apere onoarea și demnitatea în instanță, susținând că l-aș fi calomniat. Dacă nu ar fi atât de grav, ar fi de râs”, a scris Gutnic pe o rețea de socializare.

Ulterior, ea a venit cu mai multe întrebări către primar: „Oare nu ați angajat persoane în întreprinderile municipale care, în loc să își exercite atribuțiile de serviciu, au desfășurat activități de promovare a imaginii dumneavoastră? (….) Oare nu au fost cheltuiți bani publici pentru materiale prezentate cică pentru promovarea imaginii Primăriei, dar care ridică întrebări legitime cu privire la scopul lor real? (…) Oare tot e calomnie faptul ca ți-ai angajat toți consilierii MAN în subdiviziunile PMC (nota red. Primăriei municipiului Chișinău) și în Consiliile de Administrare? La fel, vor trebui lămurite și toate aspectele privind acordarea ajutoarelor materiale către persoane loiale dvs, probabil sunt persoane vulnerabile care merită cu adevărat 100000 lei pentru nevoi, dar nu cele selectate de mama dvs”.

„Dacă tot mergeți în instanță, acolo vom avea ocazia să prezentăm documente, probe și explicații. (…) Nu mă tem. (…) Diferența dintre noi este că eu sunt pregătită să îmi susțin afirmațiile cu probe. Ne vom vedea în instanță. Acolo vor conta documentele, faptele și legea”, a conchis Gutnic.

În contextul celor comunicate de Irina Gutnic, NewsMaker a solicitat un comentariu de la reprezentanții primarului Ion Ceban.

***

Amintim că primarul Chișinăului, Ion Ceban, a dat-o în judecată pe Irina Gutnic, la aproape o lună și jumătate după ce a demis-o din funcția de viceprimară. Potrivit Portalului Național al Instanțelor de Judecată, dosarul, înregistrat la 1 iulie, are ca obiect apărarea onoarei, demnității și reputației profesionale.

Scandalul dintre Gutnic și Ceban a izbucnit în luna mai. Atunci, primarul a anunțat că a semnat o dispoziție de revocare din funcție a viceprimarului, Irina Gutnic.

Gutnic a calificat demiterea drept ilegală și a anunțat că va contesta decizia în instanță. Ea l-a acuzat pe Ceban că a transformat Primăria într-un „mecanism de PR politic” și că ar supune angajații „terorii administrative”. Gutnic și-a anunțat plecarea din Partidul MAN în aceeași zi. În replică, Ion Ceban a declarat că dezvăluirile Irinei Gutnic ar fi fost orchestrate din exterior cu scopul de a-l destitui din funcție. Potrivit edilului, Gutnic ar fi acționat la indicațiile unor forțe externe, ar fi înregistrat colegii cu microfonul ascuns și ar fi transmis materiale unor terțe părți în schimbul promisiunii că dosarele deschise împotriva sa vor fi închise. Deputatul Partidului de guvernare Acțiune și Solidaritate (PAS), Lilian Carp, a respins acuzațiile și a declarat că plecările din MAN și dezvăluirile despre ilegalități sunt consecința acțiunilor lui Ceban.

Între timp, Gutnic a depus un denunț la Centrul Național Anticorupție împotriva primarului general Ion Ceban, acuzându-l de „abuz de putere” și l-a chemat pe Ceban în instanță.

NewsMaker a explicat ce consecințe ar putea avea acest conflict și de ce avantajează partidul de guvernare PAS – AICI.

парламент, вотум недоверия, протест, гросу, санду
Максим Андреев/NewsMaker

Scandalul MoldATSA: ce impact ar putea avea asupra PAS și a Maiei Sandu? ANALIZĂ

În partidul de guvernare PAS au început epurări de cadre pe fundalul scandalului izbucnit în jurul întreprinderii de stat MoldATSA. Verișoara președintei Maia Sandu a fost exclusă din partid, iar șefa statului a convocat în regim de urgență, pe 1 iulie, o conferință de presă, în cadrul căruia a cerut Guvernului, Serviciului Fiscal de Stat și Centrului Național Anticorupție să verifice toate întreprinderile de stat. Vor ajuta aceste măsuri partidul de guvernare să evite o criză de imagine și de ce scandalul MoldATSA a izbucnit tocmai în perioada în care PAS promova reforme dificile? Explicăm în continuare.

Scandalul MoldATSA zguduie PAS

Întreprinderea de stat MoldATSA (responsabilă de serviciile de navigație aeriană, gestionarea traficului aerian și administrarea spațiului aerian) a ajuns în centrul unui scandal după publicarea unor investigații jurnalistice.

Potrivit publicației Ziarul de Gardă, Dumitru Vangheli, numit director al MoldATSA, ar fi inclus informații false în CV-ul depus pentru ocuparea funcției. Acesta ar fi declarat că a obținut o licență de pilot la una dintre cele mai mari academii private de aviație din Canada și că, ulterior, a lucrat timp de doi ani ca pilot pe cursele de pasageri ale companiei Air Canada.

Air Canada le-a comunicat însă jurnaliștilor că nu deține nicio evidență privind un astfel de angajat. De asemenea, potrivit ZdG, nici informația referitoare la licența de pilot trecută în CV de  de Vangheli nu s-a confirmat.

Candidatura lui Vangheli a fost promovată de deputatul PAS Radu Marian. Acesta și-a recunoscut public greșeala și a demisionat din funcția de președinte al Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe. Vangheli însuși a fost demis din funcție, „ca urmare a pierderii încrederii fondatorului în persoana administratorului”.

Un ecou și mai mare l-a avut scandalul legat de verișoara președintei, Anastasia Taburceanu. Potrivit investigației Rise Moldova, Taburceanu, activând în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA, primea un salariu de 120 de mii de lei pe lună – de opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mare decât salariul șefei statului.

Într-un comentariu pentru NewsMaker, Taburceanu a declarat că salariul său oficial este de 25,7 mii de lei, la care se adaugă „sporuri pentru vechime și volumul de muncă, plăți legate de deplasările de serviciu”, fără a menționa alte surse de remunerare din cadrul companiei.

După izbucnirea scandalului, Taburceanu și-a dat demisia din funcția de la MoldATSA și a anunțat că va restitui toate sporurile și plățile suplimentare primite. Ea și-a cerut, de asemenea, scuze pentru consecințele deciziilor sale, declarând că din cauza acestora „au avut de suferit oameni care nu au nicio legătură cu această situație”.

Și directorul Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari, și-a dat demisia. Totodată, autoritățile au decis să transfere Agenția din subordinea Guvernului în subordinea Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, condus de Eugen Osmochescu. Până a-și anunța demisia, prim-ministrul Alexandru Munteanu i-a cerut lui Osmochescu să efectueze o evaluare a activității Agenției și să prezinte „un plan clar de reorganizare”.

Între timp, de întreprinderea de stat MoldATSA s-a ocupat și Centrul Național Anticorupție (CNA). În urma perchezițiilor efectuate la MoldATSA, CNA a anunțat că, în anii 2023–2024, întreprinderea de stat a angajat 33 de persoane fără organizarea concursurilor. Totodată, niciuneia dintre acestea nu i-a fost solicitat certificatul de integritate profesională, deși acest lucru este prevăzut de lege. În plus, în cadrul verificărilor au fost identificate cazuri de numire în funcții de conducere prin metoda „căutării directe”, adică fără proceduri transparente și fără criterii obiective de selecție. Oamenii legii au semnalat, de asemenea, deficiențe în sistemul de acordare a premiilor și sporurilor. Potrivit CNA, mecanismele interne nu conțin criterii clare de evaluare a eficienței activității angajaților, ceea ce creează condiții pentru acordarea arbitrară a plăților.

De menționat că, în urma scandalului legat de Anastasia Taburceanu, în spațiul online a circulat o listă cu numele unor rude ale Maiei Sandu care ocupă diferite funcții publice și beneficiază de salarii mari. În ceea ce îl privește pe verișorul președintei, întreprinderea de stat Moldelectrica a precizat că acesta lucrează în cadrul companiei de peste 30 de ani și că a fost numit în funcție în urma unui concurs.

Lovitură pentru Sandu?

Pe 30 iunie, liderul PAS, Igor Grosu, a anunțat că Anastasia Taburceanu a fost exclusă din partid. Conducerea PAS a cerut, de asemenea, Guvernului să îl demită pe directorul întreprinderii de stat Metalferos, Petru Bondari. Atât acesta, cât și Mihaii Bondar și Lilia Coică au fost excluși din partid din cauza suspiciunilor privind existența unui conflict de interese.

Pe 1 iulie, președinta Maia Sandu a susținut o conferință de presă, anunțată cu doar o oră înainte. Șefa statului a cerut Guvernului să efectueze verificări la toate întreprinderile de stat și să revizuiască modul de numire în funcțiile-cheie. Potrivit acesteia, candidații trebuie verificați riguros, inclusiv cu implicarea SIS și a CNA. Totodată, Sandu a solicitat revizuirea componenței consiliilor de administrație ale întreprinderilor de stat și reducerea numărului de membri ai acestora. Referindu-se la verișoara sa, președinta a declarat: „Aproape în fiecare familie există câte o persoană care face câte o boroboață după care te doare capul”.

Președinta a recunoscut că PAS a pierdut o parte din sprijinul cetățenilor din cauza scandalului privind salariile de la MoldATSA.

Analistul politic Ian Lisnevschi consideră că scandalul din jurul MoldATSA o va afecta cel mai mult chiar pe Maia Sandu. „PAS nu are propriul său rating. Întregul lor rating este ratingul Maiei Sandu. Iar acum lovitura este îndreptată direct împotriva ei”, a remarcat expertul.

Potrivit lui Lisnevschi, scandalul este rezultatul unor probleme acumulate în timp. „Despre astfel de cazuri știau mulți, dar nu exista atât de multă nemulțumire”, a spus expertul. El consideră că tocmai nemulțumirea din societate, provocată de alte probleme, a determinat o reacție atât de puternică la actualul scandal. „Au mai fost scandaluri și înainte. Dar reacția la ele a fost diferită. Acum nivelul de nemulțumire față de actuala guvernare este foarte ridicat”, a declarat analistul.

De menționat că scandalul a izbucnit pe fundalul unei perioade dificile pentru putere, în care are loc dezbaterea reformei fiscale. Partidul PAS intenționează să majoreze impozitele, ceea ce va duce la creșterea prețurilor și a costului vieții în Republica Moldova. În paralel, partidul promovează și o altă reformă nepopulară – reforma administrativ-teritorială.

Lisnevschi admite că actualul scandal ar putea reprezenta o lovitură coordonată împotriva Maiei Sandu din interiorul partidului. „Se vorbește că totul ar fi fost planificat din exterior. Dar acest lucru este puțin probabil. Și nu este opera cuiva din opoziție. Este un conflict intern, chiar din partidul de guvernare”, consideră expertul.

Potrivit acestuia, în PAS nu există două, ci mai multe grupări. „Una dintre ele este gruparea care în curând își va pierde puterea. Adică președinta Sandu și cercul ei apropiat. Ei sunt cei care sunt atacați acum. Așa s-a întâmplat și în alte partide aflate la guvernare”, a spus Lisnevschi.

Cu toate acestea, în pofida rezonanței ample, scandalul din jurul MoldATSA cu greu va influența semnificativ rezultatele electorale ale partidului. „De regulă, astfel de scandaluri trăiesc 36 de ore. Apoi alegătorii uită treptat totul”, a remarcat Lisnevschi.

Totuși, analistul consideră că până la alegeri ar putea apărea și alte scandaluri, care ar putea influența rezultatele electorale ale PAS. În același timp, el avertizează că scandalul actual riscă să afecteze imaginea externă a Republicii Moldova. „Acest lucru poate încetini considerabil integrarea europeană. Și, în general, poate reduce nivelul de susținere pentru integrarea europeană, deoarece ratingul PAS este legat de ratingul parcursului european”, a declarat analistul.

PAS are nevoie de o resetare?

Doctorul în științe politice Angela Colațchi consideră, la rândul său, că „grupările din interiorul PAS s-au activizat”, însă precizează că acest lucru nu diminuează gravitatea actualului scandal. „Crăpăturile apar acolo unde este mai slab. PAS este la guvernare de cinci ani și este evident că vor începe să iasă la suprafață și situațiile negative. Acest caz a provocat un ecou deosebit, deoarece PAS a venit la putere pe valul sloganurilor anticorupție și al promisiunii de a aduce «oameni buni». În realitate, totul s-a dovedit a fi mai complicat”, a declarat Colațchi.

Experta consideră că PAS are nevoie de o resetare, în caz contrar consecințele asupra ratingului partidului ar putea fi sumbre. Totuși, momentul potrivit pentru această resetare a fost ratat, zice ea: „La congresul partidului din 14 iunie, Igor Grosu a fost ales din nou președinte. Nici măcar nu au încercat să creeze impresia unei discuții privind schimbarea conducerii. Desigur, astfel de discuții au existat în culise, dar s-a decis să rămână acolo. Nu am auzit dezbateri ample, astfel încât congresul a semănat mai degrabă cu un congres al PCUS”, a remarcat Colațchi.

Referindu-se la alegerile locale care vor avea loc anul viitor, aceasta a declarat că PAS are suficient timp pentru a-și corecta greșelile. „Trebuie trase toate învățămintele. Cel mai important este ca partidul de guvernare să nu considere că recunoașterea greșelilor este un semn de slăbiciune. Nu, aceasta este maturitate politică”, a concluzionat experta.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: