Facebook/Cristina Gherasimov

Moldova ajută UE să combată amestecul Rusiei în alegeri? Gherasimov: Putem contribui cu experiența din ultimele scrutine

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a declarat că Republica Moldova ar putea contribui la Scutul european pentru democrație – o inițiativă UE care vizează combaterea manipulării informaționale și ingerințelor străine – cu experiența în contracararea amestecurilor externe pe care a căpătat-o în urma scrutinelor din 2024 și 2025. Ea a menționat că țara noastră deja împărtășește statelor-membre ale blocului comunitar expertiza sa în acest domeniu. Precizările au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă din 14 noiembrie.

Comisia Europeană a lansat ieri Scutul european pentru democrație – o inițiativă demult așteptată în cadrul Uniunii Europene. (…) Cu ce ar putea contribui Moldova la această inițiativă este anume experiența pe care o aducem din două scrutine electorale – din toamna anului 2024, din toamna acestui an și de la referendumul care a avut loc la fel toamna trecută -, unde am fost supuși unor ingerințe fără precedent din partea Federației Ruse și a interpușilor lor. Această experiență ne-a ajutat să elaborăm un cadru normativ mai puternic, instrumente prin care putem contracara atacurile hibride, atacurile cibernetice la adresa infrastructurii critice a statului. Iar aceste bune practici le punem deja astăzi la dispoziția statelor-membre. Iată această experiență este ce poate aduce și contribui Moldova pentru a consolida și a proteja democrațiile în întreaga Uniune Europeană”, a declarat Cristina Gherasimov.

Comisia Europeană a prezentat pe 13 noiembrie Scutul european pentru democrație, o inițiativă care urmărește stimularea capacității blocului comunitar de a combate manipularea informațională și dezinformarea. Actul va avea la bază trei piloni: protejarea integrității spațiului informațional, consolidarea instituțiilor, alegeri corecte și libertatea mass-media, precum și implicarea activă a cetățenilor în viața democratică.

Unul dintre elementele-cheie ale inițiativei este crearea unui Centru European pentru Reziliență Democratică, care va sprijini schimbul de informații, consolidarea capacităților și cooperarea între statele membre UE.

Comisarul european pentru Democrație, Michael McGrath, a comunicat că statele candidate la aderare, inclusiv Republica Moldova, vor fi parteneri-cheie în activitatea noului Centru și vor avea acces la expertiză și mecanisme, pentru a putea să-și consolideze reziliența democratică.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova

Transport public digitalizat la Ungheni: în primele șapte zile de la lansare, pasagerii vor călători gratuit (FOTO)

În municipiul Ungheni a fost lansată o rețea de transport public urban, formată din 14 microbuze și 4 autobuze, care permite plata electronică și monitorizarea în timp real a rutelor. Informația a fost comunicată pe 1 martie de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Potrivit Ministerului, în primele șapte zile de la punerea în circulație a noilor vehicule, toți pasagerii vor circula gratuit.

Potrivit Ministerului Infrastructurii, începând cu 1 martie, locuitorii municipiului Ungheni și ai localităților învecinate acestuia se pot deplasa cu autobuze și microbuze moderne, care permit plata electronică și monitorizarea în timp real a rutelor.

„Rețeaua include 14 microbuze cu 30 de locuri și 4 autobuze cu 60 de locuri, integrate într-o schemă urbană reorganizată, cu 4 rute, intervale de circulație între 5 și 7 minute și program zilnic între orele 06:00 și 23:30. Pentru prima dată, unitățile de transport funcționează pe baza unui sistem de taxare electronică rapid, sigur și fără numerar, care simplifică accesul călătorilor la servicii. Cetățenii au la dispoziție mai multe modalități de achitare a călătoriei, printre care card de transport reîncărcabil, aplicația mobilă „EUNGHENI-TRANSPORT”, portalul www.eungheni-transport.md, card bancar sau SMS la numărul 7007″, a precizat Ministerul.

În primele șapte zile de la punerea în circulație a noilor vehicule, toți pasagerii vor călători gratuit. Potrivit Ministerului, decizia a fost luată de autoritățile locale pentru a permite locuitorilor să se familiarizeze cu noile modalități de plată.

Lotul de 18 vehicule, 14 microbuze și 4 autobuze, a fost achiziționat la sfârșitul anului 2025 în cadrul proiectului „Dezvoltarea unui sistem integrat de transport urban în municipiul Ungheni”. Proiectul este implementat de Guvernul Republicii Moldova, prin Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale și Agenția de Dezvoltare Regională Centru, cu finanțare din Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală. Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 24 de milioane de lei, sumă care include contribuția FNDRL și a autorităților locale.

Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova
Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova
Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova
Facebook/Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: