Andrei Mardari / NewsMaker

Moldovenii, mai fericiți decât rușii, dar mai nefericiți decât cetățenii României. World Happiness Report 2022

Republica Moldova s-a clasat pe locul 62 din 146 la capitolul „cele mai fericite țări”. Sunt datele publicate de World Happiness Report 2022. România s-a clasat pe locul 28, Ucraina pe 98, iar Rusia pe 80.

Potrivit clasamentului, cele mai fericite țări din lume sunt:

1. Finlanda
2. Danemarca
3. Islanda
4. Elveția
5. Regatul Țărilor de Jos
6. Luxemburg
7. Suedia
8. Norvegia
9. Israel
10. Noua Zeelandă

La polul opus, în coada clasamentului, sunt:

146. Afganistan
145. Liban
144. Zimbabwe
143. Rwanda
142. Botswana

World Happiness Report 2022

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Igor Grosu/Facebook

Roaming gratis pentru Moldova, din 2026. Anunțul făcut de Ursula von der Leyen la Chișinău

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat că tarifele de roaming între Republica Moldova și statele-membre UE vor fi eliminate, începând cu 1 ianuarie 2026. Anunțul a fost făcut pe 4 iulie în cadrul unei conferințe de presă cu președinta Maia Sandu și președintele Consiliului European, Antonio Costa, după primul summit Moldova-UE.

Noi vom elimina toate costurile de roaming. Din experiența noastră, în Uniunea Europeană, este o modalitate extraordinară de a conecta oamenii și business-urile”, a declarat Ursula von der Leyen.

Liberalizarea va avea loc la 1 ianuarie 2026.

Totodată, oficialii europeni au confirmat că Republica Moldova este pregătită să adere la programul „Roam like at Home”. Începând cu 1 ianuarie 2026, cetățenii moldoveni vor putea utiliza telefonia mobilă și internetul în UE fără taxe suplimentare.

***

Amintim că Summit-ul Republica Moldova – Uniunea Europeană a avut loc la Reședința de Stat din Chișinău.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: