Victor Parlicov/Facebook

„Ne-am coordonat pentru a gestiona situația”. Ministrul Energiei al României, discuție cu Parlicov după instituirea stării de alertă

Ministrul Energiei al României, Sebastian Burduja, a avut o conversație telefonică cu omologul său din Republica Moldova, Victor Parlicov, în contextul instituirii stării de alertă în sectorul gazelor din țara noastră. Sebastian Burduja a anunțat că s-a coordonat cu Victor Parlicov pentru a gestiona situația cu „maximă eficiență”. Acesta a menționat că România este hotărâtă să susțină necondiționat Republica Moldova. Precizările au fost făcute într-un mesaj publicat pe Facebook, în data de 8 august. 

Frații noștri de peste Prut au decis să instituie stare de alertă timpurie pe piața gazelor, din cauza evenimentelor recente din regiunea Kursk. De aceea, în ultima oră, am avut o discuție telefonică cu prietenul meu, Victor Parlicov, ministrul Energiei din Republica Moldova, pe care l-am asigurat de sprijinul total și permanent al României. Ne-am coordonat, așa cum am făcut-o mereu, pentru a gestiona această situație cu maximă eficiență. Prin noua Strategie Energetică a României, țara noastră se angajează că va susține securitatea energetică a Republicii Moldova. Avem capacitatea și hotărârea de a sprijini necondiționat Republica Moldova, cu atât mai mult în aceste vremuri deosebit de complicate”, a menționat Sebastian Burduja.

Oficialul a subliniat că România și Republica Moldova cooperează deja în domeniul energetic, iar dezvoltarea proiectelor în acest domeniu va continua.

Vestmoldtransgaz, subsidiară a Transgaz, a devenit încă de anul trecut operatorul sistemului național de transport al gazelor naturale din Republica Moldova, contribuind semnificativ la asigurarea stabilității întregului sistem energetic de peste Prut. Gazoductul Iași-Chișinău este operațional din 2022 și în prezent se lucrează la extinderea sa prin Centura Chișinău. La fel, linia de interconexiune Suceava-Bălți este una dintre prioritățile centrale ale ambelor sisteme de transport a energiei electrice, iar la nivelul anului 2027 estimăm că va fi gata. Vom continua să ne concentrăm toate energiile pe unirea sistemelor energetice ale Republicii Moldova și României, pentru a garanta stabilitatea, securitatea și dezvoltarea pe ambele maluri ale Prutului.

Relația dintre România și Republica Moldova este unică. Împărtășim același trecut și cu siguranță, același viitor. Suntem puternici alături, de neclintit împreună”, a conchis acesta.

Precizăm că, pe 6 august, armata Ucrainei, care de peste doi ani se confruntă cu invazia rusă, a intrat în regiunea Kursk, Federația Rusă. Aceasta a preluat controlul asupra mai multor localități, printre care și Sudja, unde se află o stație de măsurare a gazelor cu denumire omonimă. Prin stația „Sudja” este furnizat gazul rusesc în mai multe țări din Europa, inclusiv Moldova.

Pe fundalul capturării de către armata ucraineană a stației de măsurare a gazelor „Sudja”, prețul gazului în Europa a crescut cu 5% și s-a ridicat la 442,45 USD per 1 mie de metri cubi. Pe 8 august, Interfax a scris că fluxul de tranzit al gazului rusesc prin Ucraina este în scădere pe fondul tensiunilor din zona conductei. S-ar fi redus cu 12% față de nivelul obișnuit. 

Astfel, în data de 8 august, Ministerul Energiei a propus Comisiei pentru Situații Excepționale instituirea stării de alertă în sectorul gazelor naturale din Republica Moldova. CSE s-a întrunit în ședință în aceiași, hotărând hotărând să instituie starea de alertă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

IGSU

Clădiri inundate și drumuri afectate în Moldova: consecințe în urma ploilor abundente și a vântului FOTO

Pe 12 iunie, în mai multe localități din Republica Moldova s-au înregistrat ploi abundente. Acestea au inundat beciuri, precum și subsoluri ale unor centre comerciale. În același timp, mai multe mașini au rămas blocate. Totodată, s-a înregistrat vânt puternic, care a doborât crengi. În urma acestor fenomene, mai multe porțiuni de drum au fost afectate.

Ce spun salvatorii

Potrivit IGSU, cele mai multe intervenții ale angajaților instituției au fost în raionul Telenești – 25 de misiuni. Dintre acestea, 16 au fost pentru pomparea apei din beciuri, gospodării și subsolurile unor centre comerciale. Totodată, au fost efectuate lucrări de tractare a autovehiculelor blocate din cauza apelor.

Misiuni de pompare a apei și înlăturarea consecințelor ploilor au avut loc și în localitățile din raioanele Edineț, Drochia, Strășeni, Sîngerei și Ocnița.

Potrivit Inspectoratului, în localitatea Trinca din raionul Edineț a fost inundat beciul unei gospodării. În orașul Drochia și în municipiul Strășeni au fost inundate subsolurile unor clădiri.

IGSU
IGSU
IGSU
IGSU

Ce spun drumarii

Administrația Națională a Drumurilor a declarat că, în mai multe raioane ale țării, inclusiv Călărași, Nisporeni, Telenești, Ocnița, Sîngerei, Briceni, Edineț și altele, muncitorii desfășoară lucrări de curățare a carosabilului și de înlăturare a depunerilor de nămol. Totodată, se asigură scurgerea apelor pluviale, curățarea rigolelor și înlăturarea materialului aluvionar depus pe drumuri.

Potrivit Administrației, pe unele sectoare de drum, în urma intensificării vântului, au fost semnalate căderi de crengi, iar drumarii intervin pentru înlăturarea acestora.

Totodată, instituția a prezentat o listă a porțiunilor de drum afectate, pe care se intervine: G9, km 18-19, localitatea Ruseni; G4, km 23,700-25,00, satul Trinca; R11, km 32, orașul Ocnița; R8, km 33,000-37,800, Dondușeni;  G117, km 13-15, sectorul Căușeni; G9, km 13, localitatea Bârlădeni; G9, km 14-15, satul Paladea; R11, km 40, sectorul Ocnița; R21, km 39-43, localitatea Meleșeni; G89, km 35-36, tronsonul dintre localitățile Grozești și Zberoaia; G8, G5 și alte drumuri naționale.

andsa.md
andsa.md

Pe 12 iunie, începând cu ora 09:00 și până la ora 21:00, întreaga țară se află sub cod galben de instabilitate atmosferică. Au fost prognozate ploi de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice, iar izolat – averse puternice cu grindină și vijelii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: