tvn.md

NTV Moldova, amendat cu 15 mii de lei după ce a prezentat o știre cu Voronin: ce a încălcat

Consiliului Audiovizualului a amendat postul de televiziune „NTV-Moldova” cu 15 mii lei pentru o încălcare într-un buletin de știri în care comunistul Vladimir Voronin vorbea despre prețul la gazele naturale. 

Reprezentanții Consiliului au amendat postul de televiziune, deținut de socialiști, „NTV-Moldova” după ce au monitorizat buletinul de știri din 13 iulie.

În materialul televiziunii a fost prezentată o secvență din interviul fostului președinte al țării, Vladimir Voronin, la postul de televiziune N4, unde a criticat autoritățile.

Voronin a spus că „țara se prăbușește”, Moldova are o natalitate scăzută și nu se cunoaște ce se va întâmpla cu prețul la gazele naturale. Totodată, Voronin s-a plâns că după vizita președintelui Republicii Moldova Maia Sandu la Kiev, prețul la gaz a crescut cu 50%. Cuvintele lui Voronin au fost ilustrate cu filmări ale întâlnirii Maiei Sandu cu președintele Ucrainei Vladimir Zelenski și imagini asociate cu „Gazprom”.

Monitorizarea Consiliului arată că în buletin nu a fost explicat că de fapt prețul la gazele naturale pentru Moldova se formează pe baza cotațiilor internaționale la gaz. Prezentatorul TV Gheorghe Gonța a subliniat acest lucru în cadrul emisiunii, însă remarca acestuia nu a fost inclusă în buletinul de știri al „NTV-Moldova”.

În material nu a fost prezentată nici opinia experților, care se puteau expune pe subiectul formării prețului la gazele naturale.

În știre a fost reacția serviciului de presă al Partidului Acțiune și Solidaritate. Reprezentantul PAS a comunicat despre situația din țară, dar nu a fost clar dacă reprezentanții postului TV au cerut o replică cu privire la declarația lui Voronin.

Pe lângă o amendă de 15 mii de lei, postul de televiziune a primit o avertizare publică pentru lipsa surselor de informare într-o altă știre din același buletin.

De menționat că postul de televiziune „NTV-Moldova” aparține Ludmilei Furculiță, soția deputatului socialist Corneliu Furculiță.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Situația din Moldova, discutată de miniștrii de externe ai UE. Kallas: „Este important să înțeleagă care sunt amenințările”

Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, a vorbit la Bruxelles despre vulnerabilitatea Republicii Moldova în preajma alegerilor parlamentare din toamnă. Înalta Reprezentantă a UE a făcut aceste declarații pe 15 iulie, în marja reuniunii Consiliului Afaceri Externe al Uniunii Europene, la care participă și ministrul de Exerne al R. Moldova.

Potrivit unui comunicat al MAE, Mihai Popșoi, a participat la un mic-dejun de lucru, care a reunit miniștrii de externe ai celor 27 de state membre ale UE, precum și comisarul european pentru extindere, Marta Kos.

În cadrul discuțiilor, Mihai Popșoi a informat oficialii europeni despre progresele în procesul de aderare la UE, dar și despre provocările de securitate cu care se confruntă țara, în special în contextul amenințărilor hibride și al ingerințelor străine.

Înalta Reprezentantă a UE pentru afaceri externe și politica de securitate, Kaja Kallas, și comisarul Marta Kos au salutat eforturile autorităților de la Chișinău în avansarea pe calea integrării europene și au reafirmat sprijinul constant al Uniunii Europene, atât prin asistență tehnică și financiară, cât și prin consolidarea rezilienței instituționale a Republicii Moldova. Miniștrii europeni prezenți la reuniune au reiterat, de asemenea, susținerea politică deplină față de parcursul european al Republicii Moldova, atât la nivel comunitar, cât și bilateral.

Ministrul Popșoi a mulțumit pentru sprijinul constant oferit Republicii Moldova. Oficialul a evidențiat în mod special deciziile recente care vizează debursarea a 270 de milioane de euro din Planul de creștere al UE pentru Republica Moldova, ieftinirea transferurilor bancare din 5 octombrie 2025 și eliminarea tarifelor de roaming de la 1 ianuarie 2026.

„Drumul european al Republicii Moldova este susținut de rezultate concrete și angajamente ferme. Suntem determinați să continuăm acest parcurs cu sprijinul partenerilor din Uniunea Europeană”, a menționat ministrul Mihai Popșoi.

În debutul reuniunii Consiliului European de Afaceri Externe, Kaja Kallas, citată de Moldova1, a subliniat vulnerabilitatea Republicii Moldova în preajma alegerilor parlamentare din toamnă.

„Vom discuta despre influența străină malignă, interferența în alegeri și ce mai putem face pentru a consolida reziliența Republicii Moldova. De asemenea, este important ca miniștrii de externe să înțeleagă care este situația, care sunt principalele amenințări, care sunt problemele”, a declarat Kaja Kallas.

Menționăm că astăzi, miniștrii de externe ai UE au aprobat, în cadrul reuniunii, includerea de noi politicieni și entități în lista de sancțiuni pentru acțiuni de destabilizare a Republicii Moldova. Anunțul a fost făcut de Rikard Jozwiak, jurnalist de la Radio Europe Free, care activează la Bruxelles.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: