O navă sub pavilionul Republicii Moldova, aflată în derivă în Marea Neagră, a fost lovită a doua oară de o rachetă rusească

O rachetă rusească a lovit pe 7 iulie un petrolier aflat în derivă în Marea Neagră de peste patru luni, la bordul căruia se află o cantitate necunoscută de motorină, scrie Interfax-Ukraina, citând armata ucraineană.

Petrolierul Millennial Spirit, care navighează sub pavilionul Republicii Moldova, este lovit pentru a doua oară de rachete ruseşti de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina la 24 februarie.

„Probabil rămășițele încărcăturii ard. Când a fost lovită pentru prima dată, erau peste 500 de tone de motorină pe ea. Din cauza blocadei rusești a transportului maritim, nava plutește pe mare fără echipaj de 4 luni deja, ca o bombă cu ceas pentru mediu”, a spus grupul operativ.

Prima oară a fost lovit la câteva zile de la invazie, autorităţile Republicii Moldova informând atunci că echipajul de la bordul navei este compus din cetăţeni ruşi şi că două persoane au fost grav rănite.

Agenția Navală a Moldovei preciza că operatorul navei era persoană juridică din Ucraina.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Svastici pe morminte în Chișinău/Procuratura verifică OrheiLand/Consiliul lui Recean a pus sancțiuni

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Percheziții la OrheiLand. Distracții cu tentă de evaziune fiscală?
— 36 de morminte vandalizate și profanate: „Ar putea fi parte a unui scenariu”
— Blocul „Alternativa” la protest: Vor Consiliul Audiovizualului sub controlul opoziției
— Israelul a atacat Iranul. Chișinăul a emis o alertă de călătorie
— Deciziile Consiliului de Supervizare: între neîncredere și susținere în Parlament
— Semințele de culturi furajere produse în Moldova, acceptate pe piața UE
— În loc de omagiu – uitare și ruine: Centrul „Eugen Doga”, lăsat să moară înainte să existe
— „Moldova Altfel” revine cu un nou sezon: primul episod, dedicat orașului Bălți
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: