NM

Operatorii auto au termen până luni să prezinte graficele de verificare a vehiculelor antrenate în transportul interurban de pasageri

Termenul de prezentare a graficelor de verificare a mijloacelor de transport antrenate în transportarea pasagerilor a fost extins cu câteva zile, la solicitarea a 88 de operatori de transport. Anunțul a fost făcut miercuri, 5 februarie, de către Iulian Postică, secretar al Ministerului Economiei și Infrastructurii. Acesta a precizat că, începând de luni, 10 februarie, vehiculele care aparțin companiilor care nu au prezentat graficele respective nu vor fi admise pentru deservirea tehnică regulată. 

„Reluarea activității va fi posibilă doar după prezentarea de către aceste companii a certificatelor de încadrare pe categorii de confort, eliberate de agenție (Agenția națională Transport Auto, NM) și vor fi prezentate către autogările și stațiile auto”, a precizat Postică.

Oficialul a mai precizat că, dacă până la 1 ianuarie, în Republica Moldova existau 17 stații care erau autorizate să facă încadrarea pe categorii de confort, atunci în prezent, numărul acestora este de 24.

„Credem că în lunile următoare cifra se va dubla. Repartizarea geografică a stațiilor este Chișinău, Bălți, Briceni, Comrat, Ceadîr-Lunga, Vulcănești, Orhei, Cahul, Călărași, Nisporeni, Hâncești, Telenești, Soroca”, a anunțat oficialul.

Totodată, Agenția națională Transport Auto a ajustat sistemul informațional automatizat Auto-Test, iar agenția va monitoriza în timp real toate acțiunile.

Încadrarea în categoriile de confort se face de la 1 februarie până în 1 octombrie, în trei etape.

Amintim că în data de 27 decembrie, guvernul a anunțat scumpiri la cursele interurubane, în urma solicitărilor transportatorilor auto, care au organizat mai multe greve.

Încadrarea unităților de transport în categorii de confort a fost una dintre condițiile pentru majorarea tarifelor la călătoriile interurbane din 1 ianuarie – cu 12 bani per kilometru (60 de bani/km), precum și 22 de bani (70 de bani/km) pentru categoriile superconfort.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ambasada Federației Ruse în Moldova

Ozerov, o nouă vizită în Găgăuzia: a criticat alegerile parlamentare și relațiile dintre Chișinău și Moscova: „Au ajuns la cel mai jos nivel”

Ambasadorul desemnat al Rusiei în Republica Moldova, Oleg Ozerov, a efectuat pe 7 octombrie o nouă vizită în Găgăuzia, unde s-a întâlnit cu conducerea de la Comrat. După întrevedere, diplomatul rus s-a declarat „îngrijorat” de situația din autonomie și a lansat mai multe critici la adresa autorităților de la Chișinău — atât pentru modul în care s-au desfășurat alegerile parlamentare din 28 septembrie, cât și pentru „deteriorarea” relațiilor dintre Moldova și Rusia, care, potrivit lui, „au ajuns la cel mai jos nivel”.

Ozerov, desemnat ambasador de Putin de mai bine de un an, dar care nu a fost încă primit de președinta Maia Sandu pentru a-și prezenta scrisorile de acreditare, a acuzat autoritățile de la Chișinău de o „atitudine discriminatorie” în organizarea alegerilor parlamentare, contrară valorilor europene la care țara aspiră.

„Condițiile de aderare la UE se bazează pe statul de drept, egalitatea drepturilor și a șanselor cetățenilor. Dar cum se poate vorbi despre egalitate, dacă în Rusia, unde, potrivit datelor noastre, locuiesc aproximativ 350.000 de cetățeni ai Republicii Moldova, au fost deschise doar două secții de votare, în timp ce în țările europene – de câteva ori mai multe?”, a declarat diplomatul rus pentru Primul în Moldova.

Diplomatul rus a criticat și reducerea secțiilor de votare destinate alegătorilor din stânga Nistrului. Acesta susține că „dacă o țară își declară atașamentul față de principiile europene, trebuie să le aplice și în practică”.

În ceea ce privește relațiile diplomatice dintre Chișinău și Moscova, Ozerov consideră că acestea au ajuns „la cel mai jos nivel”. Diplomatul rus recunoaște că acest an, de când se află în Moldova, „a fost extrem de dificil pentru relațiile ruso-moldovenești”. „Pe parcursul lui, practic în mod constant, a avut loc o degradare a acestor relații, până la punctul cel mai de jos la care s-au aflat vreodată. Având o experiență diplomatică vastă, pentru mine rămâne surprinzător cât de mult pot fi deteriorate relațiile dintre două țări”, a spus mai Ozerov.

Amintim că la alegerile parlamentare din septembrie, Comisia Electorală Centrală a deschis două secții de votare în Federația Ruse. Decizia, valabilă și pentru Ucraina, și pentru Israel, a fost  justificată inclusiv prin motive de securitate. Totuși, măsura a fost criticată de Moscova.

Vicepreședintele CEC, Pavel Postica, a explicat ulterior că interesul alegătorilor moldoveni din Federația Rusă este în scădere, în timp ce diaspora din Uniunea Europeană, în special din Italia, Franța și Germania, continuă să se mobilizeze masiv la vot.

Precizăm că, la alegerile din 28 septembrie, în cele două secții de votare din Federația Rusă au votat 4109 moldoveni. Majoritatea voturilor – peste 67% – au mers la Blocul „Patriotic” al comuniștilor, socialiștilor, inima și viitorul Moldovei. PAS a acumulat aproape 12 la sută din sufragii. Formațiunile au fost urmare de Partidul Nostru, Blocul Alternativa și Partidul „Democrația Acasă”. Restul partidelor care au intrat în cursă au acumulat 20 și mai puține voturi la scrutinul parlamentar.  


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: