„Orice se întâmpla în țara asta era legat de Andrei Spînu”. Ex-ministrul Infrastructurii, despre plecarea din Guvern (VIDEO)

Andrei Spînu, ex-ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale și fost membru al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), a declarat că a luat decizia de a-și încheia activitatea de la Guvern și a părăsi formațiunea de guvernământ în contextul în care se considera că imaginea sa „dăunează”. Potrivit lui, această percepție exista din cauza unei campanii de denigrare la care a fost supus de-a lungul timpului. Andrei Spînu a mai relatat că în perioada în care făcea parte din Guvern și PAS, atât el personal, familia sa, cât și colegii de la minister au fost amenințați cu răfuială fizică. Precizările au fost făcute în cadrul ediției din 12 martie a emisiunii „Secretele puterii”, de la Jurnal TV.

Andrei Spînu a declarat că în perioada în care a demisionat din funcția de ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale și a părăsit PAS se considera că imaginea sa „dăunează atât Guvernului, cât și partidului”.

Eu am acceptat această chestie și am decis să mă retrag fără prea multe discuții. Dar totuși unele lucruri trebuie spuse: atât timp cât eu, împreună cu echipa de la minister, atât în primul mandat când eram responsabil și de sectorul energetic, cât și în al doilea mandat… Atât timp cât noi luptam pentru independența energetică a țării, să ne rupem de Gazprom, să construim drumuri, poduri, să lansăm cel mai mare program de susținere a localităților – „Satul European”, atât timp cât noi făceam asta unui și-au făcut, dacă vreți, o obsesie de numele Andrei Spînu și, în fiecare zi, lansau falsuri, zvonistică și tot ce vrei despre mine personal sau despre activitatea pe care o făceam atunci.

Pentru mine era clar de ce o fac ei. Pentru că în toată activitatea mea eu sunt sigur că la foarte mulți șmecheri le-am încurcat în interesele lor și politice, și economice”, a spus el.

Andrei Spînu a mai menționat că în perioada în care a activat în Guvernul Republicii Moldova și a fost membru PAS a fost amenințat de mai multe ori. Acesta a relatat că, în ultima campanie electorală în care a fost implicat, cea pentru alegerile prezidențiale din 2024, el, familia sa și colegii săi de la minister au fost amenințați cu răfuială fizică.

Nu am găsit cine. Am depus plângeri peste tot. În ultimul caz, nu am depus pentru că eram în campanie, dar atunci când am fost amenințat în fața case, cu siguranță am depus. Și în toată perioada asta când noi luptam pentru interesul țării, pentru a mișca lucrurile înainte, toată lumea vorbea despre Andrei Spînu. Sincer vorbind, la un moment dat chiar m-am simțit, așa, un pic singur. Pentru că era cumva deja la limită: orice se întâmpla în țara asta era legat de Andrei Spînu”, a adăugat ex-ministrul.

Amintim că Andrei Spînu a anunțat că demisionează din funcția de ministrul al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale și, totodată, părăsește PAS pe 11 noiembrie 2024. S-a întâmplat după ce, în luna octombrie a aceluiași an, în timpul campaniei electorale pentru turul II al alegerilor prezidențiale, președinta Maia Sandu, care a candidat pentru un nou mandat din partea PAS, a promis că se vor face remanieri guvernamentale.

Anterior, NM a relatat despre impactul pe care l-a avut Andrei Spînu în politica din Republicii Moldova (detalii – aici).

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

„Absolut regretabil”: Ministra Justiției, despre magistratul atacat. Ce spune despre crearea poliției judecătorești VIDEO

Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a calificat drept regretabil atacul cu o cheie de gaz asupra unui judecător și a subliniat că sunt necesare măsuri suplimentare. Referitor la crearea poliției judecătorești, ministra a declarat că acest subiect reprezintă un obiectiv în sectorul justiției și că anterior s-a discutat intens cine ar trebui să preia aceste competențe. Totuși, ea a precizat că asemenea incidente s-au întâmplat și anterior, „dar nu tot timpul se discuta despre acest lucru”. „Atunci când se vorbește despre o problemă și soluțiile vor fi găsite mai rapid”, a adăugat oficialul.

„Este un caz absolut regretabil și este necesar de a lua, prin acțiuni proactive, măsuri suplimentare”, a comunicat ministra Justiției în timpul unor declarații de presă.

În continuare, ea s-a referit la subiectul creării poliției judecătorești. „A fost setat ca un obiectiv pe sectorul justiției și în privința acestui subiect au avut loc mai multe ședințe în cadrul Ministerului Justiției, împreună cu reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii și a Ministerului Afacerilor Interne. A fost analizată practica comparativă a altor state, cum să fie constituit acest mecanism și cine să fie responsabil de exercitarea atribuțiilor de protecție, pază. Instituirea unui astfel de mecanism implică mai multe resurse financiare și resurse umane adiționale. (…) S-a discutat mult ca aceste competențe să fie preluate sau, cel puțin, partajate cu Ministerul Afacerilor Interne, urmând a se ajunge la un consens pe marginea acestui subiect”, a declarat Veronica Mihailov-Moraru.

Revenind la cazul judecătorului, ministra a spus că „este unul mai neobișnuit, având în vedere că incidentul s-a petrecut din informațiile din presă pe care le-am citit în biroul judecătorului și în cazul dat nu este suficientă doar poliția judecătorească, care să asigure securitatea în incinta judecătoriei”. „Este necesar de a se lua în calcul și măsuri suplimentare, ca persoanele să nu intre cu obiecte care pot pune în pericol securitatea judecătorilor. Ne preocupăm de acest subiect și urmează să accelerăm măsurile în acest sens”, a adăugat Mihailov-Moraru.

Întrebată dacă va fi elaborat un regulament prin care fiecare persoană care intră în judecătorie să fie verificată, ministra a declarat: „Noi, de fapt, am elaborat deja un concept care a fost discutat. A fost și o analiză comparativă cu alte state. De exemplu am analizat practica Portugaliei, Spaniei, inclusiv din țările europene de mai aproape, dar nu s-a ajuns la un consens cine să gestioneze acest domeniu. Dacă vorbim de poliție judecătorească înseamnă că aceste persoane au un statut special, fie de colaboratori de poliție, fie de agent de constatare sau un alt specific”.

În ceea ce privește posibilitatea instalării, la intrarea în judecătorii, a unor echipamente precum detectoarele de metale, Mihailov-Moraru a comunicat: „Și acest aspect a fost discutat, însă trebuie estimat cu calcule exacte, fiindcă înseamnă și resurse bugetare suplimentare”.

„Aceste fenomene s-au întâmplat și anterior, dar nu tot timpul se discuta despre acest lucru. (…) Atunci când se vorbește despre o problemă și soluțiile vor fi găsite mai rapid”, a conchis oficialul.

***

Pe 22 august, un judecător a fost atacat cu o cheie de gaz în timpul unei ședințe la Judecătoria Centru din Chișinău, a relatat TVR Moldova. Incidentul a avut loc imediat după ce magistratul a pronunțat o decizie, iar agresorul este un bărbat acuzat de violență în familie. Acesta a atacat și o altă persoană, martor în dosar, care a fost spitalizată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: