Emergency Medical Technicians move a patient while wearing personal protective equipment outside of Elmhurst Hospital during the ongoing outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) in the Queens borough of New York, U.S., April 20, 2020. REUTERS/Lucas Jackson

Peste 24 de mii de cazuri noi de coronavirus au fost confirmate în Rusia. Situația din Ucraina, România și în lume

În Rusia, pentru a treia zi consecutivă, sunt confirmate peste 24 de mii de cazuri de COVID zilnic. Ucraina, de asemenea, are un nivel ridicat de infectări. Iar în România, numărul victimelor coronavirusului a depășit 10 mii de persoane.

Potrivit Novaya Gazeta, 24 581 de cazuri noi de coronavirus au fost confirmate în Rusia în ultima zi. Cu o zi mai devreme a fost înregistrat un anti-record de 24 822 de infectați. Astfel, numărul total de persoane infectate a crescut la 2 089 329. Dintre aceștia, peste 1,59 milioane s-au tratat iar 36 179 au murit din cauza complicațiilor.

În Ucraina, 12 079 de persoane au fost diagnosticate cu coronavirus în ultima zi, relatează hromadske.ua. Cu o zi înainte, țara a înregistrat și un anti-record – 14 580 de infectați noi. În total, 624 744 de persoane au fost confirmați cu coronavirus în Ucraina, peste 236,9 mii s-au tratat iar 10 951 de pacienți au murit.

În România, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5 837 de cazuri noi de COVID-19, relatează digi24.ro. De la începutul pandemiei, peste 418,6 mii de persoane au fost infectate cu coronavirus în țară. Au fost tratați 295 de mii de pacienți iar peste 10 mii de oameni au murit (131 în ultima zi).

De la începutul pandemiei, peste 58,6 milioane de infecții cu coronavirus au fost înregistrate în lume, peste 40,5 milioane de persoane s-au recuperat și peste 1,3 milioane au murit.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

clujust.ro

Prima reacție a Comisiei Vetting după ce CSM i-a menținut în sistem pe Veronica Cupcea și Ion Bulhac

Comisia Vetting a venit cu o primă reacție după ce Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a respins, pe 4 august, rapoartele de reevaluare în privința judecătorilor Veronica Cupcea și Ion Bulhac. Instituția, care verifică integritatea etică și financiară a magistraților, anunță că a luat act de deciziile CSM și că, după recepționarea hotărârilor motivate, va examina pașii procedurali pe care urmează să îi întreprindă în conformitate cu legea.

„Astăzi, CSM a examinat rapoartele de reevaluare întocmite de Comisia Vetting în privința judecătorilor Veronica Cupcea și Ion Bulhac, prin care se propunea nepromovarea evaluării externe. În ambele cazuri, CSM a adoptat hotărâri prin care a respins rapoartele de reevaluare ale Comisiei. În conformitate cu cadrul legal aplicabil, după recepționarea hotărârilor motivate ale CSM, Comisia le va examina și va stabili pașii procedurali care urmează a fi întreprinși în exercitarea mandatului său legal”, a precizat Comisia Vetting într-o notă informativă publicată pe rețele, pe 4 august.

Amintim că, în cazul Veronicăi Cupcea, Comisia Vetting a concluzionat de două ori că judecătoarea nu întrunește criteriile de integritate și a recomandat demiterea acesteia. Prin decizia CSM, raportul Comisiei a fost respins, iar Cupcea își va continua activitatea în sistemul judecătoresc.

În aceeași ședință, CSM a respins și raportul de reevaluare în privința judecătorului Curții de Apel Centru, Ion Bulhac. Consiliul a motivat că deficiențele constatate de Curtea Europeană a Drepturilor Omului în cauzele în care a figurat magistratul reprezintă erori de interpretare juridică, și nu acțiuni arbitrare. CSM a mai precizat că, în cauzele criticate, Bulhac făcea parte din completul colegial de judecată, avea la acel moment o experiență profesională redusă și nu era judecător-raportor sau președintele completului, circumstanțe care, în opinia Consiliului, diminuează gradul de răspundere individuală ce i-ar putea fi imputat. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: