NewsMaker/Stela Untila

VIDEO Primarul Lisabonei i-a înmânat Cheia de Onoare a orașului Maiei Sandu. Moedas, despre Moldova: „Este un bastion al libertății”

Președinta Maia Sandu, care se află într-o vizită oficială în Portugalia, a avut o întrevedere cu primarul Lisabonei Carlos Moedas. Edilul capitalei portugheze i-a înmânat liderei de la Chișinău Cheia de Onoare a Lisabonei. În cadrul întrevederii, Carlos Moedas a apreciat lupta Maiei Sandu și a poporului moldovenesc pentru libertate. 

Președinta Sandu a fost întâmpinată de edilul Lisabonei cu onoruri militare, în fața sediului primăriei. În scuarul primăriei, Maia Sandu și Carlos Moedas au salutat Garda de Onoare și au audiat imnurile Republicii Moldova și Portugaliei.

Ulterior, oficialii s-au deplasat în Salonul Nobil al primăriei.

Acolo, Carlos Moedas a susținut un discurs. În alocuțiunea sa, edilul de Lisabona a apreciat lupta Moldovei pentru libertate și aportul președintei Maia Sandu în acest deziderat.

Îmi amintesc că am urmărit cu atenție schimbarea de regim din Moldova după atâția ani de apartenență la Uniunea Sovietică. Am urmărit-o din afară, ca observator, Dar dvs, doamnă președinte, ați fost martoră la asta, ați văzut libertatea, ați văzut libertatea fiind cucerită de țara dvs. (…) Trăim acum un moment decisiv pentru libertate, libertatea pe care ați cucerit-o. Iar Moldova este un bastion al libertății, o linie de apărare esențială pentru lumea liberă. Și știți ce înseamnă a apăra pentru că, doamnă președinte, dvs plătiți prețul ca nimeni altcineva. Plătiți prețul pentru libertate în fiecare zi. Oamenii dvs plătesc în fiecare zi. După cum ați spus, facturile la gaz au crescut de 7 ori, facturile pentru energia electrică, prețurile din supermarket-uri, cele mai elementare lucruri”, a spus el.

Totodată, Carlos Moedas s-a declarat „mândru” de faptul că Moldova a obținut statut de țară candidat la aderarea la Uniunea Europeană.

Ați obținut statut de țară candidată într-un ritm revoluționar, într-un ritm istoric. M-a făcut foarte mândru s-o văd întâmplându-se. Am fost acolo, am fost la Comisia Europeană, am văzut cum ați luptat pentru asta și țara dvs. Îmi amintesc, din perioada când lucram pentru UE, cum priveau moldovenii Uniunea Europeană, felul cum oamenii dvs admirau proiectul european. Și, uneori, în acele zile când europenii criticau, când membri ai Uniunii Europene criticau, când o parte din aceste state spuneau lucruri neplăcute despre Europa, întotdeauna dădeam exemplul moldovenilor”, a menționat acesta.

În continuare, Carlos Moedas i-a înmânat Maiei Sandu Cheia de Onoare a Lisabonei.

NewsMaker/Stela Untila
NewsMaker/Stela Untila
NewsMaker/Stela Untila

În alocuțiunea sa, președinta Sandu a declarat că este angajată în aprofundarea relației dintre Moldova și Portugalia.

În timp ce Moldova depune eforturi pentru a adera la UE, sunt angajată în a continua aprofundarea legăturilor noastre cu Portugalia, promovând o mai mare cooperare de la cultură, comerț, diplomație, turism, IT și multe alte sectoare. Haideți să profităm de această oportunitate pentru a construi poduri de prietenie și cooperare, care vor fi benefice pentru țările noastre, pentru Europa și întreaga lume. (…) Haideți să privim spre viitor cu optimism și determinare”, a spus aceasta.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Viceprimara Olga Ursu, despre alegerea între Primărie și Parlament: „Am toate competențele necesare”

Viceprimara municipiului Chișinău, Olga Ursu, a venit cu o primă reacție după declarațiile primarului Ion Ceban, care a anunțat că atât ea, cât și viceprimara Angela Cutasevici, vor opta pentru mandatul de deputat obținut la alegerile parlamentare din septembrie, pe lista Blocului „Alternativa”. Olga Ursu a declarat pentru NewsMaker că deține atât „experiența necesară”, cât și „toate competențele” pentru a ajunge în Parlament.

„Atunci când am ales să candidez, să fiu pe listele Blocului „Alternativa” din partea Mișcării Alternativa Națională, am considerat că am toate competențele și experiența necesară, care poate fi replicată, așa cum a fost făcut în Chișinău, pentru toată țara”, a declarat Ursu.

Întrebată care vor fi prioritățile sale în calitate de ales al poporului, Olga Ursu a declarat că va promova obiectivele incluse în programul electoral al formațiunii. „Haideți, în primul rând, să vedem ce ne așteaptă în ziua de mâine, pentru că, din câte am văzut în ultima perioadă, ne putem aștepta doar la surprize, la foarte multe surprize din partea diferitor instituții din Republica Moldova”, a adăugat ea.

Precizăm că atât Olga Ursu, cât și Angela Cutasevici, sunt membre ale Mișcării Alternative Naționale –  formațiune condusă de Ion Ceban –  care a candidat la alegerile parlamentare în cadrul Blocului „Alternativa”. Pe 13 octombrie, Ion Ceban a anunțat, în debutul ședinței Primăriei, că cele două viceprimare ale capitalei vor renunța la funcțiile lor și vor reprezenta MAN și blocul în Legislativ.

Invitat la Moldova 1 în aceeași zi, Ceban a spus că își dorește ca Ursu și Cutasevici să se regăsească în viitorul Cabinet de miniștri. Edilul consideră că cele două funcționare sunt „foarte pregătite”.

Amintim că PAS a obținut 55 de mandate după parlamentarele din septembrie, asigurându-și majoritate în noul legislativ. Partidul este urmat de Blocul „Patriotic”, care a acumulat 26 de mandate, Blocul „Alternativa” – 8 mandate, Partidul „Democrația Acasă” și „Partidul Nostru” – câte 6 mandate fiecare.

Pe 16 octombrie, Curtea Constituțională va decide dacă confirmă sau nu rezultatele scrutinului și va valida mandatele deputaților aleși. Ședința va începe la ora 10:00.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: