„Principiile SMART sunt practici reale în echipa Microinvest”

Atunci când vrei să afli mai multe despre o companie, trebuie să cunoști oamenii ei. Olga, șefa departamentului Business la Microinvest, zi de zi, la nivel de echipă, cât și în lucrul cu clienții implementează principii internaționale de protecție în creditare.  

– Olga, ce înseamnă standarde internaționale de protecție a clienților pentru tine?

– Bună întrebare. Prima asociere care îmi vine în minte ar fi „schimbare” și „responsabilitate”. În 2016, când am venit la Microinvest, conștientizam că am devenit parte dintr-o echipă care își dorește o schimbare radicală în domeniul de creditare nebancară și va face asta neapărat. Într-o perioadă atât de scurtă, am reușit să ne mărim portofoliul de la 245 de milioane până la 2,8 miliarde, iar numărul de clienți activi de la 10 000, până la peste 42 000. Acum, când impactul nostru pe piață este mai semnificativ ca niciodată, să respectăm principii internaționale de protecție a clienților a devenit și mai important, pentru că suntem alături de și mai mulți oameni, care vor să-și realizeze scopurile, setăm standarde pe piață și chiar servim drept exemplu.

– Cum a început istoria certificării internaționale Smart a companiei Microinvest?

– Microinvest a obținut pentru prima dată certificatul „SMART” în anul 2015. Pentru obținerea certificatului compania a trecut printr-un audit complex, prin care  a trebuit să le demonstrăm celor de la CFI (Center for Financial Inclusion) că merităm pe deplin această certificare. Eu am participat acitv reaprobarea acestui certificat în anul 2018. A fost un proces alcătuit din mai multe etape, analize a regulamentelor și proceselor de lucru a companiei, vizite și discuții directe cu colegii și clienții, organizate de o echipă internațională. Noi le-am trecut cu brio pe toate. Anul acesta, am reconfirmat pentru a treia oară acest titlu și chiar ne mândrim de faptul că suntem unica organizație financiară din Moldova, certificată Smart.

– Astăzi, în Moldova sunt peste 150 de organizații de creditare nebancară. Prin ce Microinvest se deosebește de ceilalți concurenți de pe piață?

– Prin atitudinea față de clienți. Microinvest finanțează atât antreprenorii, cât și persoanele fizice, orientându-se  spre stabilirea unor relații de lungă durată. Noi vedem fiecare credit ca o colaborare, bazată pe transparență și respect. Să respecți aceste principii uneori e dificil, mai ales când concurența neloială pe piață crește. Noi am ales conștient să fim un creditor de încredere pentru clienții noștri. Asta ne face autentici.

– 7 principii reprezintă 7 buni practici care stau la baza interacțiunii zilnice cu clienții Microinvest. Cum ați reușit să integrați aceste principii în activitatea companiei?

– Pot să spun mai mult, SMART nu sunt doar niște principii, ci practici reale din activitatea și cultura Microinvest. Auditul complex pentru a obține certificarea Smart ne-a demonstrat că noi dintotdeauna am respectat principii de protecție a clienților, pentru că vedeam în asta formula corectă de creditare, după care vrem să ne conducem. După ce am obținut certificatul, am făcut unele schimbări, ca să devenim și mai buni: am pus accent anume pe instruirea membrilor echipei ca să înțeleagă în detalii și să poată explica cât mai accesibil clienților toate condițiile contractelor de creditare, am adăugat canale noi unde clienții să vină cu recomandări și reclamații, în cazul unor neclarități. Totul, ca aceste principii să nu fie niște reguli dificile, ci care se respectă „din reflex”, la nivel de cultură a companiei.

– Care în viziunea ta este cel mai important principiu, fără de care nu ar fi posibilă o colaborarea productivă și de încredere cu clienții?

– E greu să alegi un doar principiu, toate sunt legate între ele, ca într-un lanț. Hai să luăm un exemplu tipic, procurarea unei mașini. Toți la un moment dat trăim această experiență. Când îți iei o mașină există numeroase criterii la care trebuie să atragi atenția, ca să te bucuri de noua achiziție. Trebuie să ți se potrivească tehnic și funcțional, să nu aibă defecțiuni ascunse, să cunoști ce consum are, dar și ce servicii de întreținere necesită. Pentru a găsi răspuns la toate aceste întrebări ai nevoie de o persoană care să te ajute și în care să ai încredere că îți va recomanda ceva bun. La fel e și cu creditele. Compania la care apelezi trebuie să fie transparentă și corectă, să-ți ofere un format adecvat al produsului și prețuri calculate obiectiv, iar în cazul unor situații neclare, să fie deschisă să le soluționeze. Așa derulează la noi toate procesele de creditare.

Dacă ar fi să vorbesc despre un principiu anumit, unul din principiile fundamentale, după părerea mea, este anume evitarea supraîndatorării. Îmi amintesc și acum istoria unei persoane, care din cauza supraîndatorării a ajuns la ideea să își vândă casă, ca să achite toate datoriile și penalitățile. Nu era clientul nostru, dar istoria lui m-a marcat profund. E o situație dificilă și chiar înfricoșătoare, de care vrem să protejăm clienții noștri. Noi, oamenii de la Microinvest, când venim la serviciu dorim să ajutăm alți oameni să își realizeze scopurile și să simtă doar beneficiile creditării.

– Ce alte practici planificați să implementați la Microinvest, pentru a vă menține poziția de creditor care-și protejează clienții?

– În primul rând ne dorim să rămânem și în continuare o companie financiară în care oamenii pot avea încredere, indiferent de provocările actuale sau condițiile de concurență. Suntem responsabili și protectori în relația cu clienții noștri și încercăm să contribuim cât mai activ la educația financiară a societății din care facem parte. Anual, participăm la campanii internaționale de educație financiară, precum Borrow Wisely (organizată MFC) și Global Money Week (organizată de OECD), în care venim cu o serie de activități și recomandări utile pentru clienți și potențiali clienți despre cum să transforme creditele în avantaje. Și nu ne oprim aici, pentru că creditarea responsabilă a devenit un stil de „viață” la Microinvest – creditorul care te protejează.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Senatori americani avertizează despre ingerințele Rusiei în alegerile parlamentare: „Susținem dreptul Moldovei la autodeterminare”

Un grup de senatorii americani, condus de Jeanne Shaheen și Jim Risch, membri ai Comisiei pentru Relații Externe a Senatului SUA, avertizează că Rusia ar încerca să influențeze alegerile parlamentare din Moldova și îndeamnă cetățenii să meargă la vot pentru a proteja suveranitatea țării.

Într-o declarație, senatorii subliniază că Rusia „folosește propagandă, constrângeri economice și scheme de cumpărare a voturilor pentru a influența scrutinul”. Ei au salutat măsurile Administrației Trump de a contracara utilizarea criptomonedelor de către actori susținuți de Rusia pentru a facilita aceste acțiuni și îndeamnă cetățenii moldoveni, inclusiv diaspora, să participe la vot pentru a-și apăra suveranitatea.

„Cea mai bună modalitate pentru cetățenii Moldovei, inclusiv cei din diasporă, de a-și proteja suveranitatea în fața interferenței ruse este să meargă la urne și să își exercite dreptul la exprimare liberă”, se arată în declarație.

Senatorii au menționat progresele făcute de Moldova în consolidarea democrației și în aprofundarea relațiilor cu SUA și Uniunea Europeană. De asemenea, au amintit că „Rusia menține ilegal trupe pe teritoriul Republicii Moldova, ceea ce face parte din obiectivele sale expansioniste, mai ales în raport cu Ucraina”.

„Moldovenii, la fel ca toate popoarele, merită dreptul de a-și urmări viitorul pe care și-l doresc pentru țara lor, fără interferențe externe. Statele Unite urmăresc să-i ajute să-și păstreze acest drept, în timp ce Rusia încearcă să-l refuze pentru a-și avansa propria agendă geopolitică. Suntem mândri să susținem dreptul Moldovei la autodeterminare și așteptăm să consolidăm parteneriatul nostru în anii care urmează”, se mai arată în declarația senatorilor.

***

Anterior, pe 6 septembrie, senatorii americani Jeanne Shaheen și Thom Tillis au adresat scrisori lui Mark Zuckerberg, directorul general al companiei Meta, care deține Facebook și Instagram, și lui Sundar Pichai, directorul executiv al firmei Alphabet, care deține Google și YouTube, cu privire la alegerile parlamentare din Republica Moldova. Oficialii i-au îndemnat să aloce suficiente resurse pentru a preveni dezinformarea susținută de Federația Rusă, prin oligarhul condamnat Ilan Șor, pe platformele lor în contextul apropierii scrutinului.

În scrisori, democrata Jeanne Shaheen și republicanul Thom Tillis și-au exprimat aprecierea față de faptul că reprezentanții Meta și Google s-au întâlnit, în iunie, cu Comisia Electorală Centrală, în contextul alegerilor. „Vă îndemnăm să rămâneți implicați cu CEC și să alocați resurse suficiente pentru a preveni accesul dezinformării susținute de Rusia și al finanțării politice pe platformele dumneavoastră în perioada preelectorală din Moldova”, au menționat oficialii americani.

Amintim că președinta Maia Sandu a convocat, la sfârșitul lunii iulie, Consiliul Suprem de Securitate în ședință. Șefa statului a declarat, ulterior, că Rusia vrea să controleze Republica Moldova din toamnă și pregătește o imixtiune fără precedent în alegerile din septembrie. Președinta a menționat că statul rus mizează pe mai multe instrumente, printre care: corupere electorală, campanii de manipulare informațională, atacuri cibernetice, organizarea de proteste plătite, implicarea bisericii, sabotarea procesului de alegeri din diaspora și mobilizarea și radicalizarea online.

Alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie, iar campania electorală a început oficial în data de 29 august.

Fiul de 17 ani al lui Ramzan Kadîrov, desemnat cu o nouă funcție oficială în Cecenia: Va coordona plata impozitului

Adam Kadîrov, fiul de 17 ani al liderului cecen Ramzan Kadîrov, a primit o nouă funcție oficială: va coordona plata impozitului pe proprietate de către organizațiile de nivel municipal din Cecenia. Anunțul a fost făcut chiar de Kadîrov pe canalul său de Telegram, potrivit The Moscow Times.

Este a cincea funcție încredințată adolescentului. El figurează deja ca șef al serviciului personal de securitate al tatălui său, secretar al Consiliului de Securitate al Ceceniei, coordonator al Universității Forțelor Speciale din Gudermes și al două batalioane cecene, dar și responsabil de colectarea ajutoarelor pentru Fâșia Gaza și sprijinirea Ministerului de Interne local.

Adam Kadîrov a intrat în atenția publicului în 2023, după ce a bătut în arestul preventiv un tânăr acuzat de arderea unui Coran. În ciuda rezonanței publice și a faptei penale, pe numele adolescentului nu a fost deschis niciun dosar penal. În loc de pedeapsă, la câteva zile după incident, el a primit titlul de Erou al Ceceniei.

De atunci, Adam Kadîrov este decorat aproape lunar – nu doar în republică, ci și în alte regiuni. El a primit cele mai înalte ordine din Tatarstan, Kabardino-Balkaria și Karaciai-Cerchezia, precum și distincții religioase și medalii „federale”

(VIDEO) Filat merge la CEDO/ Vlah amenință Comisia Electorală Centrală/ Spătaru plânge în direct

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Aparate performante pentru Institutul Oncologic din Moldova
— Condamnat pentru transmiterea banilor lui Șor către ALDE
— Se cere restricționarea activității partidului Irinei Vlah
— 500 de conturi false de TikTok distribuie dezinformare
— PLDM a depus plângere la CEDO împotriva Moldovei
— Spătaru în lacrimi pe internet: mi-am sacrificat viața, dar sunt atacată
— Rata de bază la credite scade la 6%
— Grecia a reluat procesul de extrădare a lui Plahotniuc
— Amendă de 30 de mii de lei pentru o transmisiune cu Șor
— Blocul „Alternativa” nu va fura mai mult decât ceilalți
— Percheziții pre-electorale: sondaje trucate și voturi cumpărate
— Ceban, Stoianoglo și Chicu deschid lista blocului „Alternativa”
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Moldpres

Alegeri parlamentare: ambasadorul R. Moldova în România consideră că „în diasporă se află cea mai educată parte a societății”

Ambasadorul Republicii Moldova în România, Victor Chirilă, consideră că „cea mai educată” și „cea mai activă” parte a societății moldovenești se află în diaspora. Diplomatul a declarat că cetățenii Republicii Moldova stabiliți în străinătate „înțeleg mizele” alegerilor parlamentare de la sfârșitul acestei luni și speră că vor participa în număr mare la scrutin. Precizările au fost făcute într-un interviu pentru Agerpres, care a fost publicat pe 18 septembrie.

Victor Chirilă a catalogat moldovenii stabiliți peste hotare drept „cea mai activă” parte a societății Republicii Moldova.

Sunt foarte pro-europeni, cetățenii noștri care locuiesc în diasporă. Înțeleg ce înseamnă libertatea, înțeleg ce înseamnă importanța democrației pentru a se realiza, înțeleg ce înseamnă demnitatea. (…) De asemenea, cred că în diasporă se află și cea mai educată parte a societății noastre. Cu regret, mulți din ei și-au găsit rostul peste hotare. Și acest lucru este valabil și pentru România. De fapt, în România s-a stabilit partea intelectuală a societății noastre, care, de asemenea, înțeleg mizele acestor alegeri, sunt bine informați despre ce se întâmplă nu doar în R. Moldova și România, dar în regiune și în lume”, a adăugat diplomatul.

Totodată, ambasadorul și-a exprimat speranța că cetățenii moldoveni de peste hotare vor participa activ la alegerile parlamentare de la sfârșitul lunii, la fel ca la scrutinele electorale precedente.

Amintim că conducerea Republicii Moldova, care are o orientare pro-europeană, acuză Kremlinul că pregătește o imixtiune „fără precedent” în alegerile parlamentare. Potrivit autorităților, Federația Rusă mizează pe mai multe instrumente, printre care atacuri cibernetice, sabotarea procesului de alegeri în diaspora, corupere electorală, dar și finanțarea partidelor pe care le sprijină. În ultimele săptămâni, organele de drept au efectuat sute de percheziții în cazuri de finanțare ilegală a partidelor și corupere electorală. Pe 16 septembrie, ofițerii CNA și procurorii au descins cu percheziții în capitală și au ridicat, între altele, peste 20 milioane de lei.

Partidul de guvernământ Acțiune și Solidaritate (PAS), care candidează din nou la parlamentare, transmite constant că miza cursei electorale este cursul extern al Republicii Moldova: fie își va continua drumul spre aderarea la UE, fie va ajunge sub influența Rusiei. Potrivit formațiunii, dacă forțe pro-ruse vor reveni la putere în urma alegerilor, procesul de integrare europeană al țării noastre se va opri.

Alegerile parlamentare vor fi organizate în data de 28 septembrie.

În cursa electorală sunt înregistrate 15 partide politice, 4 blocuri electorale și 4 candidați independenți.

Ar fi furat lănțișorul de aur de la o victimă care a decedat în accident: Un medic de pe ambulanță și asistentul său, reținuți de poliție, riscă să rămână fără funcții

Un medic și un asistent din cadrul echipajului medical de urgență au fost reținuți, fiind suspectați că ar fi sustras un lanț din aur de la un bărbat decedat într-un grav accident rutier produs pe 11 septembrie, în apropiere de Step-Soci, raionul Orhei.

Bărbatul de 37 de ani a fost preluat atunci de echipajul de Asistență Medicală Urgentă și transportat la spital, însă a decedat ulterior. Tatăl victimei a sesizat poliția după ce a constatat dispariția lanțului pe care fiul său îl purta la gât.

În urma investigațiilor, s-a stabilit că medicul echipajului AMU ar fisustras bijuteria și ar fi vândut-o ulterior la o casă de amanet. Lanțul, evaluat la circa 70 000 de lei, fusese amanetat cu 37 500 de lei. O parte din bani ar fi fost deja cheltuită pe bunuri, inclusiv un cazan și o pompă.

Polițiștii au descins cu percheziții, iar cei doi lucrători medicali au fost reținuți pentru 72 de ore. Ei sunt cercetați penal pentru furt.

Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, a reacționat pe rețelele sociale, menționând că a solicitat Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească eliberarea din funcție a celor doi colaboratori. „Este incompatibilă practicarea profesiei medicale cu cea de jefuitor. Destul de aspră le-ar fi fost pedeapsa în alte timpuri. Au lăsat o pată de mare rușine asupra serviciului și colegilor, care își fac munca cu sacrificiu și devotament”, a scris ministra.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: