скриншот

Procuratura NU confirmă reținerea lui Igor Dodon. Precizările lui Dumitru Robu

Procurorul general interimar Dumitru Robu a declarat pentru NM că oamenii legii nu au finalizat acțiunile de urmărire penală în care este vizat socialistul Igor Dodon. Acesta a mai spus că, din acest motiv, nu poate comenta momentan informația privind eventuala reținere a ex-președintelui țării Igor Dodon.

La moment, procurorii efectuează încă acțiuni de urmărire penală, inclusiv percheziții în mai multe locații, la finalizarea cărora vom veni cu detalii”, a declarat pentru NM Dumitru Robu.

Nu confirmăm la acest moment reținerea ex-președintelui Dodon”, a menționat și reprezentanta Procuraturii Mariana Cherpec.

Precizăm că unele surse mass media din Republica Moldova susțin că Igor Dodon ar fi fost reținut pentru 72 de ore.

***

Amintim că procurorii anticorupție, ofițerii SIS și cei ai CNA au demarat percheziții acasă la Igor Dodon, dar și în alte locații și imobile deținute prin persoane interpuse. Dodon este acuzat de:

– corupere pasivă;

– acceptarea finanțării partidului politic de către o organizație criminală;

– trădare de patrie;

– îmbogățire ilicită

Socialiștii au organizat un briefing și au calificat acuzațiile drept „show organizat de ziua președintei Maia Sandu”.

Transmisiunea LIVE din fața locuinței lui Igor Dodon o puteți urmări AICI.

***

Igor Dodon a fost președintele Republicii Moldova în perioada anilor 2016-2020. Acesta a candidat pentru al doilea mandat, însă a pierdut scrutinul în favoarea Maiei Sandu, care a avut o campanie electorală orientată pe vectorul integrării R. Moldova în Uniunea Europeană.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

În Moldova va fi organizată în premieră Olimpiada Națională de Inteligență Artificială: Care sunt condițiile

În Republica Moldova va fi organizată, pentru prima dată, Olimpiada Națională de Inteligență Artificială (ONIA). Elevii participanți vor crea modele de inteligență artificială și vor propune soluții pentru probleme reale din comunitate sau din domeniul mediului. Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației și Cercetării.

Competiția este destinată elevilor cu vârste între 16 și 19 ani și se va desfășura pe echipe, formate din cel mult doi elevi și un profesor coordonator. Pot participa atât elevii care au studiat inteligența artificială la școală, cât și cei care au învățat individual.

Proiectele pot fi realizate în română, rusă sau engleză, cu respectarea normelor etice și legale privind utilizarea datelor.

Calendarul competiției:

  • înscrierea echipelor – până la 10 februarie
  • sesiuni de mentorat – ianuarie–mai
  • depunerea proiectelor – mai
  • selectarea finaliștilor – mai–iunie
  • finala – iunie

În etapa finală, echipele își vor prezenta proiectele în fața juriului format din experți în Inteligență Artificială, cadre universitare și specialiști din industrie, iar rezultatele finale vor fi validate de Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare (ANCE).

Câștigătorii Olimpiadei vor reprezenta Republica Moldova la etapa internațională a Olimpiadei de Inteligență Artificială. Echipele clasate pe locurile I și II vor beneficia, suplimentar, de un program intensiv de pregătire înainte de competiția internațională.

Pentru înscrierea în olimpiadă și consultarea regulamentului, doritorii pot accesa acest link: https://tekwill.online/olimpiada-ai/

Olimpiada este organizată de ATIC, în cadrul proiectului „Tekwill în Fiecare Școală”, în parteneriat cu ANCE și cu sprijinul Ministerului Educației și Cercetării.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: