timisoaraonline.ro

Procurorii au pornit urmărirea penală pentru fapte de tortură în privința polițiștilor de la IP Soroca

Procuratura raionului Soroca a pornit urmărirea penală pentru fapte de tortură în privința colaboratorilor de poliție din cadrul Inspectoratului de poliție Soroca. Un anunț în acest sens a fost făcut de Procuratura Generală, pe 5 februarie.

„La  4 februarie 2022, procurorii din cadrul Procuraturii raionului Soroca au început urmărirea penală, în privința colaboratorilor de poliție din cadrul Inspectoratului de poliție Soroca, pentru săvârșirea actelor de tortură, admise față de doi bărbați. La moment, procurorii administrează probatoriul necesar în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cazului sesizat”, precizează Procuratura.

Pe marginea acestui caz s-a autosesizat și Avocatul Poporului. Ceslav Panico va monitoriza desfășurarea anchetei interne în cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne, dar și a acțiunilor procurorilor în raport cu acest caz, precum și finalitatea acestei cercetări.

Amintim că la 31 ianuarie curent, doi cetățeni au apelat la serviciul 112, menționând că au fost agresați de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Soroca. Ministra Afacerilor Interne Ana Revenco a scris pe pagina sa de Facebook că nu va admite nicio formă de abatere disciplinară, „care să contravină intereselor sau drepturilor cetățenilor” și a cerut pornirea unei anchete speciale SPIA, pe cazul polițiștilor bănuiți de agresiune fizică.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Foto: ONE TV

Nicușor Dan, vizită neanunțată la Orheiul Vechi, alături de Maia Sandu FOTO/VIDEO

Președintele României, Nicușor Dan, se află într-o vizită privată în Republica Moldova. El a fost văzut, în seara de 9 august, alături de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, la „Festivalul Lupilor”, organizat în Rezervația Naturală „Orheiul Vechi”. Imaginile au fost publicate de postul de televiziune ONE TV.

Potrivit sursei, oamenii veniți la eveniment au stat la coadă pentru a face poze cu cei doi președinți.

De menționat că vizita lui Nicușor Dan în Republica Moldova nu a fost anunțată în prealabil nici de Președinția României, și nici de Președinția Republicii Moldova.

Potrivit surselor NewsMaker, președintele României a fost invitat să participe și la evenimentele planificate în Republica Moldova, în data de 31 august 2025, cu ocazia Zilei Limbii Române.

Nicușor Dan a venit în Republica Moldova și în luna iunie 2025, la scurt timp după ce a fost învestit în funcția de președinte al României, dar și în luna martie, în timpul campaniei electorale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: