RTR Moldova

Produsele mediatice ale RTR-Moldova, a cărei licență de emisie a fost suspendată, sunt difuzate în continuare. De un alt post TV

Emisiunile și serialele difuzate anterior de postul de televiziune RTR-Moldova, a cărui licență de emisie a fost suspendată pe durata stării de urgență, sunt difuzate în continuare. Acestea sunt transmise de postul de televiziune Cinema 1.

După ce Comisia Situații Excepționale (CSE) a suspendat licența de emisie pentru postul de televiziune RTR-Moldova, conducerea acestuia a anunțat că produsele mediatice sunt disponibile acum pe postul TV Cinema 1.

Directorul general RTR-Moldova Evghenii Sergheev a explicat pentru NM că programul de știri „Vesti-Moldova”, show-ul matinal și cel culinar erau difuzate și înainte pe postul Cinema 1. Acesta susține că prin difuzarea pe Cinema 1 nu se încalcă nicio lege și nici măcar nu este modificată grila de emisie.

Amintim că șase posturi de televiziune din Republica Moldova vor rămâne fără licență de emisie pe perioada stării de urgență. O decizie în acest sens a fost luată de CSE, pe 16 decembrie. Este vorba despre Primul în Moldova, RTR Moldova, Accent TV, NTV Moldova, TV6 și Orhei TV. Conducerea postului de televiziune TV6 consideră nejustificată decizia CSE. Aceasta a făcut apel la comunitatea internațională. Mesaje similare au publicat Orhei TV și Primul în Moldova.

De aceeași părere este și conducerea RTR-Moldova, care a contestat decizia CSE și acuză autoritățile că, de fapt, „în spatele acestei decizii nu stau doar motivele politice, ci și cele de corupție”.

„Primul în lista persoanelor, inclus în lista de sancțiuni UE, SUA și lista aprobată de CSE este Vladimir Plahotniuc care este în continuare proprietar 100% a două posturi TV – Prime și Publika. Aceste posturi mulți ani la rând au dezinformat. (…) Însă CSE ignoră în mod deliberat aceste dovezi incontestabile”, susține postul TV.

De menționat că Cinema1 și-a început emisia la începutul anului 2021. Postul TV este controlat de casa de vânzări (sale house) Nova TV și transmitea și produsele mediatice ale posturilor rusești CTC și «Домашний».


Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Teatrului Național Eugène Ionesco vă invită

Sezonul teatral continuă cu o serie de spectacole care aduc pe scenă povești vibrante, personaje memorabile și emoții ce merită trăite pe viu. Următoarele seri devin o invitație deschisă către lumea artei, unde fiecare producție spune o poveste diferită și aduce publicului o experiență unică. Descoperiți mai jos spectacolele pregătite pentru zilele următoare.

Ultima noapte la Madrid

#monodramă
Adaptare după piesa FEMEILE LUI PICASSO. JAQUELINE
de Brian McAvera
Regia: Vitalie Drucec
Joi, 11 decembrie, ora 18.30

Monospectacol cu Ala Menșicov
Spectacolul „Ultima Noapte la Madrid” aduce în prim-plan universul interior al lui Jacqueline Roque, ultima dintre cele șapte soții ale marelui pictor spaniol Pablo Picasso, femeia despre care artistul afirma că este singura care l-a înțeles cu adevărat. Montarea propune publicului o incursiune profundă în trăirile, frământările și sacrificiile unei femei care a iubit un geniu și a trăit în umbra personalității sale copleșitoare.

Printr-o interpretare de o expresivitate artistică remarcabilă, actrița Ala Menșicov reușește să transmită cu intensitate emoțională gândurile, neliniștile, tristețea, bucuria și fascinația care au marcat destinul lui Jacqueline Roque. Povestea dezvăluie atât latura despotică și zbuciumată a lui Pablo Picasso, cât și dimensiunea pasională a relației lor, o dragoste absolută pentru care Jacqueline și-a sacrificat propria viață.
„Ultima Noapte la Madrid” este un spectacol despre iubire, abandon, fascinație și destin, care invită publicul la o experiență emoțională intensă și profundă.

Durata spectacolului: 90 minute.

Distribuţia:
Jaqueline Rocque – Ala MENȘICOV 
Bilete disponibile: https://iticket.md/event/ultima-noapte-la-madrid-11122025

Poveste de Crăciun

#poveste 7+
după Charles DICKENS
Regia/ adaptarea scenică: Sergiu CHIRIAC

Sâmbătă 13 decembrie, ora 18.30
Duminică 14 decembrie, ora 17.30


În pragul sărbătorilor de Crăciun, Ebenezer Scrooge, un bătrân zgârcit și obsedat de profit, este vizitat de trei Spirite, care îi invocă trecutul, prezentul și viitorul înspăimântător, care îl așteaptă dacă va continua să fie lacom, insensibil și lipsit de compasiune. Spiritele îl ajută pe Scroodge să înțeleagă deșertăciunea agonisirii fără sfârșit a bunurilor și să devină conștient de povara păcatelor sale.
Transformarea interioară a lui Scrooge îl apropie de oameni, iar iertarea și generozitatea îl eliberează de cătușele sufocante ale avuției, un adevărat miracol care se petrece în noaptea de Crăciun.
Spectacolul „Poveste de Crăciun” este dedicat tuturor celor care cred în povești.

Pentru ca magia să nu fie întreruptă, rugăm spectatorii să sosească la teatru cu cel puțin 15 minute înainte de începerea spectacolului.
Punctualitatea ne ajută să ne bucurăm împreună de fiecare clipă a poveștii.

Durata spectacolului: 90 minute, fără pauză

Distribuția:
Mr. Ebenezer Scrooge – Stanislav COTROBAI;

Mr. Jacob Marley, fantomă – Andrei SOCHIRCA;

Fantoma Crăciunului Trecut – Tatiana GANCEAR – MANOIL;

Fantoma Crăciunului Prezent – Laurențiu VUTCĂRĂU;

Fantoma Crăciunului Viitor/ Dick,prietenul lui Scrooge din trecut – Maxim CHIRIAC;

Mr. Bob Cratchit, secretarul lui Scrooge – Iurie PASCAR;

Msr. Cratchit, soţia lui – Iraida BOBESCU;

Belinda Cratchit, fiica lor – Laureana ȚURCAN;

Tim Cratchit, feciorul lor– Marina ROTARU;

Fred, nepotul lui Scrooge – Constantin IPATI;

Fan, mama lui Fred, sora lui Sсrooge din trecut – Valeria GARȚAN;

Beth, soţia lui Scrooge din trecut – Doina ARVAT/ Nicoleta CURICI;

Ebenezer, tânărul Scrooge din trecut – Nicolae NEGHIN;

Mr. Fezziwig, patronul lui Scrooge din trecut/ Un Domn – Anatol GUZIC;

Hazel, menajera lui Scrooge – Dorina – Beatrice TIMCIUC;

Naratorii – Petru DRAGANCEA, Bogdan BÎTLAN, Silviu BOINCEANU, Alexandru BERBINSCHI.

Bilete disponibile: https://iticket.md/event/poveste-de-craciun-13-12-2025
https://iticket.md/event/poveste-de-craciun-14-12-2025

Informații despre bilete aflați la casa teatrului – 079 233 833 sau pe iTicket.md.
Vă așteptăm la Teatrul Național „Eugène Ionesco” – teatrul care te iubește!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: