Queer Voices 6: participă la Atelierul de Filmmaking și Ballroom

Festivalul Internațional de Film Queer Voices revine în forță cu cea de-a șasea ediție.

În perioada 16-19 noiembrie vom avea parte de 4 zile de filme, Drag Show, Ballroom, Performance și Workshop-uri. În această perioada sunt deschise două open call-uri, pentru Atelierul de Filmmaking și Ballroom.

Vezi mai jos care dintre acestea se potrivește pentru tine:

Atelierul de Filmmaking

Ești pasionat/ă de filme? Vrei să înveți mai multe de la profesionstx ai industriei cinematografice? Dorești să creezi propriul film? Dacă ai zis măcar o dată «Yaas, Queen», atunci Queer Voices te invită să participi la Atelierul de Filmmaking, care va avea lor în perioada 13 — 19 noiembrie, în Chișinău.

Numărul de locuri sunt limitate, de aceea grăbește-te să te înscrii aici: https://forms.gle/JSQwgQeYYw694Znc8

Termenul limită de înscriere: 23 octombrie, la 23:59
Atelierul de Filmmaking este destinat celor pasionați de cinematografie, indiferent de nivelul de experiență. Participanții vor avea ocazia de a învăța de la profesioniști din industrie și de a-și dezvolta abilitățile în realizarea filmelor pe tematica queer.

Ballroom Workshop

Queer Voices lansează cea mai caldă și extravagantă invitație în lumea Ballroom-ului!
Pregătiți-vă să petreceți timpul fantastic, la cel mai colorat eveniment din oraș — Atelierul Ballroom 3.0!
Extravaganța va dura 4 zile din (15 — 17 noiembrie), iar pe 18, transformăm Casa Zemstvei într-o fabulos Ballroom Try Out Session, unde fiecare dintre voi poate să-și demonstreze abilitățile pe podium în diferite categorii.
Link spre formular: https://forms.gle/N3SD628Tof8dCWCv8
Termenul limită de aplicare: 23 octombrie 2023, la 23:59.

Workshopul de Ballroom este dedicat culturii ballroom și oferă participantx o perspectivă profundă asupra acestui fenomen. Invităm toți cei interesați să ni se alăture pentru a învăța și experimenta lumea ballroom.

Ambele ateliere au locuri limitate, iar termenul de înscriere este până pe 23 octombrie. Mai multe detalii — aici.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Aeroportul din Chișinău va avea nume / Înghețurile au distrus recolta / „Istoria Românilor”, în instanță

Guvernul Republicii Moldova s-a reunit miercuri, 11 iunie, într-o nouă ședință. NewsMaker prezintă principalele decizii şi declaraţii ale miniştrilor.

Scandalul amnistiei
 În urma unei anchete de serviciu privind eliberarea înainte de termen a deţinuţilor condamnaţi la închisoare pe viaţă, trei funcţionari au fost suspendaţi din funcţie, iar 16 angajaţi ai sistemului penitenciar vor fi supuşi răspunderii disciplinare., a declarat ministrul justiţiei, Veronica Mihailov-Moraru.

Ministerul Educaţiei va contesta în instanţă decizia Consiliului pentru Egalitate
 Consiliul pentru Egalitate a considerat denumirea disciplinei şcolare „Istoria românilor” discriminatorie faţă de celelalte grupuri etnice, iar ministerul anunţă că va ataca hotărârea în instanţă.

Pagube în livezi din cauza îngheţurilor din aprilie
 Îngheţurile târzii din luna aprilie au provocat pagube semnificative livezilor din Republica Moldova. Potrivit Ministerului Agriculturii, în anumite regiuni recolta a fost distrusă în proporţie de până la 50%, cele mai afectate culturi fiind cireşele, caisele şi prunele.

Linia electrică Chişinău–Vulcăneşti
 Construcţia noii linii electrice Chişinău–Vulcăneşti ar putea fi finalizată până la sfârşitul anului 2025. Ministrul Energiei anunţă că lucrările se desfășoară conform graficului, iar montarea cablului va începe în curând. Linia va permite Republicii Moldova să renunţe la tranzitul energiei prin Transnistria.

Posibilă redenumire a Aeroportului Internaţional Chişinău
 Aeroportul ar putea purta numele compozitorului Eugen Doga. Iniţiativa a fost susţinută de ministrul Culturii, Sergiu Prodan, şi de ministrul Infrastructurii, Vladimir Bolea. Decizia finală va fi luată după consultări publice.

Programul „Curtea Europeană”
 În 2025, în Chişinău şi suburbii vor fi renovate 57 de curţi în cadrul programului „Curtea Europeană”. Pentru fiecare curte au fost alocate până la 5 milioane de lei. Alte 32 de curţi pot beneficia de lucrări de reparaţie, dacă va fi asigurată finanţarea suplimentară, a declarat ministrul Infrastructurii, Vladimir Bolea.

Vladimir Voronin și Vasile Tarlev

Împotriva Pride-ului, pentru „apărarea familiei”: După Dodon, și Tarlev anunță că iese în stradă

Partidul „Viitorul Moldovei”, condus de fostul prim-ministru Vasile Tarlev, anunță că va organiza un miting pentru „apărarea familiei” în Chișinău, pe 15 iunie – în aceiași zi cu marșul Pride al comunității LGBTQ+. Organizatorul prezintă evenimentul drept unul „pașnic”.

Partidul „Viitorul Moldovei” vă invită la un miting pașnic în apărarea celei mai sfinte valori a societății — FAMILIA. (…) Astăzi, mai mult ca niciodată, suntem datori să ne apărăm valorile fundamentale! Să nu permitem denaturarea conceptului de familie! Familia formată din mamă, tată și copii este un dar de la Dumnezeu și temelia oricărei societăți sănătoase”, se arată într-un comunicat publicat de formațiune.

Potrivit partidului, manifestația va avea loc pe 15 iunie, începând cu ora 11:00, la Arcul de Triumf din capitală.

Amintim că, în aceiași zi, în oraș, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova va organiza „Marșul Familiei”.

Evenimentele celor două partide sunt contra-manifestații la tradiționalul marș Pride al comunității LGBTQ+, care va avea loc la fel pe 15 iunie. La ediția din acest an, comunitatea LGBTQ+ va cere recunoaștere, respect, participare egală la viața publică.

Primul partid din Republica Moldova care declară deschis sprijin pentru comunitatea LGBTQ+ este Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa.

Andrei Mardari / NewsMaker

Serviciile de cazier și pașapoarte urgente – întrerupte în Moldova. Probleme tehnice la MAI (UPDATE)

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a anunțat că se confruntă cu probleme tehnice, care afectează activitatea serviciului public de cazier judiciar. Potrivit MAI, acest serviciu nu va putea fi prestat în următoarele 24 de ore. Totodată, este întreruptă și activitatea serviciului de eliberare a pașapoartelor în regim de urgență, prestat de Agenția Servicii Publice (ASP). Reprezentanții MAI au precizat că deficiențele tehnice au fost înregistrate în sistemul informațional al ministerului și sunt cauzate de mai multe întreruperi de energie electrică.

Pe 12 iunie, reprezentanții MAI au anunțat că defecțiuni tehnice afectează serviciile de cazier și pașapoarte urgente. „În urma unor deficiențe tehnice apărute în sistemul informațional al MAI (Registrul Informații Criminalistice și Criminologice – RICC), serviciul public de cazier judiciar nu va putea fi prestat în următoarele 24 de ore. De asemenea, este întrerupt până la remedierea sistemului informațional și serviciul oferit de ASP, de eliberare a pașapoartelor în regim de urgență”, au comunicat reprezentanții Ministerului.

Instituția a adăugat că „echipa tehnică a Serviciului Tehnologii Informaționale al MAI lucrează activ pentru remedierea situației, iar sistemul va fi restabilit în cel mai scurt timp posibil”. Se menționează că sistemul informațional a fost afectat din cauza mai multor întreruperi de energie electrică.

„Asigurăm cetățenii că, imediat ce serviciile vor deveni disponibile, vor fi informați în cel mai scurt timp. Ne cerem scuze cetățenilor pentru orice neplăceri cauzate de întârzierile înregistrate la eliberarea pașapoartelor în regim de urgență și la eliberarea cazierului judiciar și le mulțumim pentru înțelegere!”, se mai arată în declarația MAI.

Actualizare: Agenția Servicii Publice a confirmat informațiile MAI și a declarat că nu poate examina și elibera pașapoarte depuse în regim de urgență – 24 de ore și ziua adresării – pentru persoanele cu vârsta peste 14 ani: „Până la remedierea situației, aceste cereri nu vor fi recepționate”.

Totodată, reprezentanții ASP au menționat că pe 12 iunie nu vor putea elibera circa 60 de pașapoarte: „Echipele ASP iau legătura cu fiecare cetățean afectat pentru a oferi informații și sprijin”.

***

Amintim că, pe 9 iunie, și Aeroportul Chișinău s-a confruntat cu probleme tehnice. Astfel, anumite sisteme informaționale ale aerogării au fost indisponibile. Ulterior, vicepremierul Vladimir Bolea a declarat că defecțiunile tehnice au fost cauzate de instabilitatea rețelei de electricitate din Ucraina, afectată de bombardamentele rusești.

(VIDEO) Cine a felicitat Rusia, pe lângă Dodon?/ Zelenski: Moldova, ținta Rusiei/ BMW furat de la o spălătorie

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Moldova susține crearea unui centru pentru prevenirea amenințărilor hibride la Odesa
— Avion de pasageri prăbușit în India. 242 de oameni se aflau la bord
— BMW de €30.000, furat de la spălătorie: autorul, prins de poliție
— 49 de morți, inclusiv copii, în urma ninsorilor și inundațiilor din Africa de Sud
— Vara a venit cu întârziere: luna mai 2025, mai rece decât de obicei
— „Să nu fie arestați pentru un like”. Politicienii moldoveni, cu urări pentru Rusia
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Moldoveni, implicați într-o schemă de spălare a banilor: ar fi prejudiciat persoane din România cu €2 mln

Un grup infracțional internațional, din care ar face parte șase moldoveni, specializat în fraude informatice și spălare de bani, a fost destructurat în cadrul unei operațiuni denumite „Crypto Wave”. Gruparea este suspectată că ar fi prejudiciat peste 30 de victime, inclusiv companii din România, cu aproximativ 2.000.000 de euro.

Potrivit Procuraturii, în Chișinău au avut loc peste 12 percheziții la domiciliile a șase persoane, de unde au fost ridicate probe relevante pentru investigație, inclusiv înscrisuri și dispozitive electronice. Persoanele percheziționate în Moldova sunt suspectate că ar fi avut un rol crucial în faza finală a schemei de spălare a banilor. Acestea ar fi convins diverse persoane din afara grupului să-și deschidă conturi bancare, instalând aplicații bancare pe telefoane furnizate chiar de suspecți. Ulterior, aceștia primeau cartelele bancare și telefoanele, convertind sumele primite în criptomonede.

Banii, obținuți fraudulos de alți membri ai grupului prin phishing, atacuri de tip „man-in-the-middle” și fraude pe site-uri de shopping, ar fi fost transferați inițial în conturile unor persoane juridice înființate în Spania, Italia și Germania. Aceste companii ar fi fost create de persoane recrutate de membrii rețelei, care cunoșteau originea ilicită a fondurilor.

Autoritățile subliniază că, în cadrul activității infracționale, au fost utilizate și documente false, atât pentru înființarea companiilor destinate colectării banilor, cât și pentru deschiderea conturilor bancare.

Investigațiile penale continuă, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției, conform legii.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: