România l-a convocat pe ambasadorul Rusiei. A doua oară în această săptămână

Ambasadorul Rusiei la București, Vladimir Lipaev, a fost convocat la sediul Ministerului român al Afacerilor Externe (MAE) pentru discuții, în contextul dronei rusești care a intrat în spațiul aerian al țării. Potrivit Digi24, informația a fost comunicată de ministrul român de Externe, Oana Ţoiu. Este a doua convocare a lui Lipaev la sediul MAE în această săptămână.

Țoiu a anunțat că ambasadorul Rusiei la București a fost convocat la MAE pentru discuții programate să aibă loc în seara zilei de 14 septembrie. Potrivit sursei, este a doua convocare a lui Lipaev la sediul MAE. El a fost chemat și pe 12 septembrie, pentru a i se transmite poziția de condamnare a violării spaţiului aerian al Poloniei de către drone ruseşti.

Întrebată ce se așteaptă să obțină din discuțiile din această seară cu ambasadorul rus, ministra a răspuns: „Nu ne așteptăm să obținem ceva anume din discuția respectivă, cât să comunicăm foarte clar protestul României”.

La precizarea dacă MAE este pregătit să expulzeze diplomați ruși de la București, dacă se repetă astfel de incidente, Țoiu a răspuns: „Există mai multe instrumente diplomatice, însă în acest moment principalul lucru pentru noi este să ne asigurăm că întărim colaborarea internațională atât în cadrul NATO, cât și în cadrul UE, pentru că primul lucru pe care trebuie să-l facem este să ne asigurăm că aceste incidente sunt descurajate”.

„Ce este important în această perioadă este să arătăm unitatea, alături de alți membri ai Uniunii Europene, de aliații noștri din NATO”, a mai declarat ministra de Externe.

Întrebată dacă a cerut, în numele României, garanții de securitate suplimentare din partea NATO și UE, Țoiu a comunicat: „Avem în acest moment garanții de securitate și din partea NATO și UE, în sensul atât a prezenței NATO pe teritoriul României și a bazelor NATO, cât și a eforturilor comune pe care le facem pentru mecanisme comune de descurajare, așa cum este și pachetul comun de sancțiuni”.

***

O dronă rusească a pătruns, în seara zilei de 13 septembrie, în spațiul aerian al României. Ministrul român al Apărării, Ionuț Moșteanu, a declarat că avioanele ridicate „au văzut” drona și „au fost foarte aproape s-o dea jos”. Și Polonia a ridicat aeronave, în seara zilei de sâmbătă, ca răspuns la amenințarea reprezentată de dronele rusești care operau deasupra Ucrainei. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că militarii ruși știu exact unde își îndreaptă dronele, ceea ce „este o extindere evidentă a războiului de către Rusia”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Avariile la liniile electrice, provocate de precipitațiile abundente, au fost lichidate

Deranjamentele produse în rețeaua electrică de transport de 400 kV au fost lichidate. Anunțul a fost făcut de Ministerul Energiei al R. Moldova pe 24 mai, care a precizat că toate elementele infrastructurii energetice afectate în urma precipitațiilor abundente din 22 mai au fost repuse în funcțiune. Amintim că precipitațiile au provocat deconectări ale liniilor electrice de 400 kV și, deși consumatorii au rămas alimentați cu energie electrică, autoritățile au îndemnat la consum rațional pentru a evita riscul unor perturbări suplimentare în rețea.

Ministerul Energiei a anunțat că deranjamentele produse în rețeaua electrică de transport de 400 kV au fost lichidate cu succes. „Toate elementele infrastructurii energetice, afectate în urma precipitațiilor abundente și a descărcărilor electrice atmosferice, au fost repuse în funcțiune”, a precizat ministerul.

Potrivit instituției, imediat după înregistrarea perturbațiilor din 22 mai, „au fost activate procedurile operative de intervenție și au fost efectuate manevrele necesare pentru izolarea defectelor, menținerea stabilității Sistemului Electroenergetic Național și evitarea propagării perturbațiilor în rețeaua de transport”. „La această oră, liniile electrice aeriene au fost reconectate, iar Sistemul Electroenergetic Național funcționează în regim normal, parametrii de tensiune și frecvență fiind menținuți în limitele admisibile de exploatare”, a adăugat Ministerul Energiei.

***

Pe 22 mai, în mai multe localități din Republica Moldova s-au înregistrat precipitații puternice. În localitatea Dereneu, Călărași, un bărbat de 48 de ani s-ar fi înecat în apropierea gospodăriei sale, după ce a rămas blocat în crengi. Corpul neînsuflețit al acestuia este supus expertizei medico-legale pentru stabilirea exactă a cauzei decesului. În seara zilei de 23 mai, un bărbat de 45 de ani a fost găsit mort în apele unui râu din raionul Ungheni, după ce ar fi fost luat de curenții puternici formați în urma ploilor abundente. Victima s-ar fi aflat la pescuit în momentul tragediei. Pe acest caz a fost inițiată o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor incidentului. Potrivit poliției, cauza exactă a decesului va fi stabilită în urma expertizei medico-legale.

În seara zilei de 22 mai, Ministerul Energiei anunța că precipitațiile abundente au provocat deconectări avariate la liniile electrice aeriene de interconexiune de 400 kV Vulcănești – Isaccea și Vulcănești – MGRES. Instituția preciza că specialiștii au identificat caracterul defectului, iar echipele interveneau pentru lichidarea avariei și restabilirea funcționării acestora. În același timp, Ministerul preciza că, în pofida incidentelor produse în rețeaua de transport, consumatorii finali nu au fost deconectați de la energia electrică. Totuși, ministerul îndemna cetățenii să consume energia electrică în mod rațional, pentru a reduce riscul unor perturbări suplimentare în rețea.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: