Rusia a decis să-și evacueze diplomații din Ucraina

Rusia a decis să-și evacueze personalul ambasadei și consulatelor din Ucraina. Acest lucru a fost anunțat pe 22 februarie de Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse. 

„În circumstanțele actuale, prima noastră prioritate este să avem grijă de diplomații ruși și de angajații ambasadei și consulatele generale. Pentru a le proteja viețile și siguranța, conducerea rusă a decis să evacueze personalul misiunilor rus din Ucraina, lucru care va fi implementat în viitorul foarte apropiat”, se arată într-un comunicat al Ministerului.

De menționat că Rusia va trimite trupe în Donbas. Decizia a fost luată la ședința din 22 februarie, de Consiliul Federației care a aprobat solicitarea președintelui rus, Vladimir Putin. Cel din urmă a cerut să se ia în considerare apelul său de a folosi forțele armate ruse în străinătate.

„Această decizie are ca scop stabilirea păcii în Donbas și oprirea sângerosului război civil”, a declarat președintele Camerei superioare a Parlamentului Valentina Matvienko.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, după o reuniune de urgență a NATO, a spus că ce se întâmplă acum este o escaladare serioasă din partea Rusiei.

„Afectează orice șansă de a găsi o soluție la conflict. Rusia subminează suveranitatea integritatea Ucrainei. Rusia a făcut exact ceea ce am avertizat – a crescut forța militară în jurul Ucrainei, iar recunoașterea celor două republici se adaugă la acest comportament amenințător. Ce se întâmplă în Ucraina este o criză creată doar de Rusia. Suntem solidari cu poporul ucrainean și guvernul său”, a declarat secretarul general al NATO.

Tot el a făcut apel Rusiei să detensioneze situația și să se angajeze în eforturi diplomatice.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker/ Tudor Mardei

„Sunt ai noștri, trebuie să avem grijă de ei, dar atent”: Grosu, despre criza energetică din Transnistria și acțiunile Chișinăului

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a comentat pe 5 martie criza energetică din regiunea transnistreană. Înaintea ședinței Legislativului, oficialul a declarat că Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică acordă periodic licențe pentru importul de resurse energetice în stânga Nistrului, cu respectarea transparenței și a normelor internaționale. Grosu a subliniat totodată că cetățenii din regiune sunt „ai noștri” și trebuie ajutați.

„Sunt ai noștri, trebuie să avem grijă de ei, dar atent, foarte atent. Este licența pe care Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, analizând toate dovezile, o acordă pentru a putea face importuri de carburanți, gaze și ce mai trebuie în stânga Nistrului. Trebuie să facem asta sub o supraveghere atentă, urmând toate criteriile ca să respectăm sancțiunile împotriva Rusiei sau a celor care ajută Rusia în războiul din Ucraina”, a declarat Grosu.

Pe 5 martie, liderul de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a convocat conducătorii structurilor administrative la o ședință amplă în contextul riscurilor unui nou val al crizei energetice. Krasnoselski a anunțat aplicarea „Planului A” — un regim moderat de economisire a resurselor energetice, și reactivarea Statului Major Operativ, care va fi condus de vicepremierul regiunii, Vitali Neagu.

Potrivit administrației de la Tiraspol, după 3 martie livrările de gaze naturale au fost reduse brusc, presiunea din rețea scăzând la niveluri critice. Centrala Cuciurgan a fost trecută pe cărbune în dimineața zilei de 5 martie, trecerea făcându-se fără incidente, populația fiind asigurată în continuare cu energie electrică. Gazele naturale nu mai sunt livrate către mai multe întreprinderi industriale, inclusiv Uzina Metalurgică Moldovenească, „Tirotex” și fabrica de cărămidă din Tiraspol.

În ceea ce privește încălzirea, activitatea a 158 de centrale termice a fost suspendată, furnizarea căldurii fiind oprită pentru 1.663 de blocuri locative și pentru instituțiile de învățământ.

Procesul de studii continuă deocamdată, temperatura în sălile de clasă fiind de aproximativ 19 grade Celsius. Apa caldă continuă să fie livrată populației, iar grădinițele, spitalele și instituțiile sociale cu ședere permanentă a cetățenilor sunt în continuare încălzite de aproximativ o sută de centrale termice pe gaz.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: