facebook.com/dodon.igor

Sandu, despre Dodon: „Credeți că ar fi fost pace, dacă astfel de tovarăși erau la putere?” Replica socialistului

Ex-președintele Republicii Moldova Igor Dodon susține că, dacă socialiștii ar fi fost la guvernare, în țară ar fi fost „pace, ordine, prețuri mici la gaz și produse”. Replica a fost adresată actualei șefe a statului, Maia Sandu. Acum două zile, aceasta a declarat în cadrul unui interviu că, dacă Igor Dodon ar fi condus țara, acesta ar fi susținut Rusia, iar Moldova ar fi fost atrasă în războiul ruso-ucrainean.

Haideți să ne imaginăm ce s-ar fi întâmplat, dacă astăzi domnul Dodon ar fi fost președintele Moldovei. Atunci ar fi ajutat Rusia, Rusia ar fi putut folosi Moldova în războiul contra Ucrainei, iar Ucraina ar fi răspuns. Credeți că ar fi fost pace, dacă astfel de tovarăși erau la putere?”, a declarat Maia Sandu în cadrul unui interviu pentru portalul esp.md.

Fostul lider de stat Igor Dodon, aflat momentan în arest la domiciliu, fiind cercetat penal în mai multe dosare de corupție, a comentat declarația Maiei Sandu.

O sfătuiesc pe doamna Maia Sandu să înceteze să facă populism discutând despre mine. (…) Vreau să fie clar. Sub guvernarea socialiștilor, în Moldova era azi pace, ordine, liniște socială, prețuri mici la gaz și la produsele esențiale, ajutor pentru agricultori, fără inflație enormă, dar cu creșteri stabile de pensii și salarii. Am fi păstrat neutralitatea politică absolută, relații bune cu țările vecine, fără a pierde din avantajele economice cu Rusia”, a menționat Dodon.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Poliția Republicii Moldova

Accident între o motocicletă și un automobil la Fălești: un băiat de 16 ani a murit

Un băiat de 16 ani a decedat după ce motocicleta pe care era pasager s-a ciocnit cu un automobil într-o intersecție din raionul Fălești. Conform poliției, conducătorul motocicletei, un băiat de 17 ani, ar fi încercat să depășească automobilul.

Accidentul a avut loc în seara zilei de 16 iulie, în satul Obreja Nouă din raionul Fălești.

Potrivit datelor preliminare ale poliției, un băiat de 17 ani, care conducea o motocicletă fără a deține permis de conducere, a încercat să depășească într-o intersecție și a intrat în coliziune cu un Opel condus de un bărbat de 44 de ani, care vira regulamentar la stânga.

În urma impactului, motociclistul și pasagerul acestuia, un minor de 16 ani, au fost transportați de urgență la Spitalul Raional Fălești. „Din nefericire, adolescentul de 16 ani a decedat, din cauza traumatismelor suferite”, a comunicat poliția.

Poliția a inițiat un proces penal pe acest caz.

Poliția Republicii Moldova
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: