Irina Vlah

Seceta a provocat pierderi de 660 mln lei în Găgăuzia. Vlah, în Italia: avem nevoie de sprijin din partea partenerilor externi

Autonomia Găgăuză a suferit pierderi în mărime de 660 mln lei, adică 2/3 din bugetul regiunii, din cauza secetei din 2019-2020. Datele au fost făcute publice de către Irina Vlah, guvernatoarea Găgăuziei, care a vizitat Centrul de cercetare Laimburg din Tirolul de Sud. Aceasta a menționat că Găgăuzia are nevoie de sprijin din partea partenerilor externi.

Centrul de cercetare Laimburg din Tirolul de Sud este un centru experimental specializat în dezvoltarea strategiilor durabile pentru dezvoltarea industriilor agricole și alimentare. Specialiștii din cadrul instituției au familiarizat delegația găgăuză cu activitatea acesteia și au relatat despre cele mai recente realizări științifice în domeniul cultivării câmpului și viticulturii în condiții agroclimatice dificile.

Irina Vlah a menționat că în Găgăuzia, seceta din 2019-2020 a provocat daune agriculturii în sumă de 660 milioane lei, ceea ce reprezintă 2/3 din bugetul autonomiei. Autonomia are nevoie de sprijin din partea partenerilor externi pentru a acumula cunoștințe științifice moderne și pentru a se adapta mai bine la schimbările nefavorabile din mediul climatic.

Vedem că în ultimele decenii clima din regiunea noastră a devenit din ce în ce mai aridă, iar secetele apar cu o regularitate de 5-6 ani. Nu numai sectorul agricol al economiei naționale este amenințat, ci și securitatea alimentară a întregii țări. Putem ajuta fermierii să reducă riscurile construind sisteme de irigare, plantând păduri, folosind semințe și răsaduri de elită care sunt mai rezistente la lipsa de umiditate din sol și la temperaturi extreme. Din păcate, oportunitățile noastre de a efectua cercetări științifice în această direcție sunt extrem de limitate și suntem extrem de interesați de cunoștințele și experiența Dvs„, a menționat Irina Vlah.

Amintim că Irina Vlah efectuează o vizită oficială în Italia. Aceasta a vizitat și Centrul de cercetare „Eurac Research” – cea mai mare organizație științifică din Tirolul de Sud, care include 11 institute și 5 centre. Guvernatoarea Găgăuziei urmează să plece și în Rusia, unde va participa la Forumul economic din Sankt Petersburg. Evenimentul se va desfășura în perioada 15-18 iunie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Anchetă internă la SIS după capturarea celor doi ofițeri în Rusia. Musteața: vom afla de ce misiunea „a eșuat”

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) a inițiat o anchetă internă după ce doi ofițeri ai instituției au fost capturați în Federația Rusă, în timpul unei misiuni secrete. Invitat la ProTV, directorul SIS, Alexandru Musteața, a declarat că ancheta, care urmează să clarifice de ce misiunea „a eșuat”, este finalizată în proporție de 99% și va fi încheiată după audierea celor doi ofițeri, reveniți în țară în urma schimbului internațional de deținuți.

Șeful SIS a confirmat că cei doi ofițeri, despre care spune că sunt „tineri, dedicați și profesioniști”, participau la o misiune secretă în Rusia în momentul în care au fost reținuți, în aprilie 2025. „Ofițerii noștri au mers acolo într-o misiune secretă, detaliile căreia nu vi le pot da și comenta deloc. Din păcate, misiunea a eșuat, iar ei au fost capturați”, a declarat Musteață.

Negocierile directe cu FSB-ul rus au început în vara anului 2025, după ce, în iunie, serviciile secrete ale Rusiei au publicat imagini și declarații ale celor doi ofițeri SIS: „Cerința noastră era foarte simplă: eliberați-i necondiționat, pentru că ei nu au făcut nimic rău pe teritoriul Federației Ruse. Respectiv, am intrat într-un ciclu lung de discuții, cu multe detalii”.

Ancheta internă a fost inițiată imediat după capturarea ofițerilor. Potrivit șefului SIS, aceasta este finalizată în proporție de 99% și urmează să ofere, la final, răspunsul la întrebarea principală: de ce a eșuat misiunea secretă.

„Din start am pornit o anchetă internă. 99% din toată evaluarea a fost finalizată. Tot ce a rămas sunt declarațiile lor (nr. ofițerilor). Acum că sunt acasă, sunt în siguranță, colegii mei vor discuta cu ei, să vedem tot tabloul, de ce această misiune a eșuat. Și vom lua o decizie”.

Întrebat dacă este luată în calcul o posibilă „trădare” din interiorul instituției, șeful SIS a declarat că ancheta va clarifica toate circumstanțele. După finalizarea acesteia, instituția va decide dacă va sesiza Procuratura și ce măsuri vor fi luate.

Totodată, Musteață a menționat că cei doi ofițeri rămân în continuare în serviciu și reprezintă „un exemplu” pentru instituție: „Ei au mers într-o misiune secretă în Rusia în interesul Republicii Moldova. Noi am luptat ca să-i aducem acasă. Serviciul nu lasă pe nimeni în urmă, serviciul luptă pentru ofițerii săi”.

***

Amintim că, pe 28 aprilie, la punctul de trecere Pererov – Beloveja, la frontiera belaruso-polonă, a avut loc un schimb multilateral de deținuți, la care au participat Polonia, Republica Moldova, Rusia și Belarus. În cadrul operațiunii, părțile au făcut un schimb de 10 persoane, după formula „cinci la cinci”. Republica Moldova i-a recuperat pe cei doi ofițeri de informații, care ar fi fost arestați de Serviciul Federal de Securitate (FSB) al Rusiei la Moscova, în primăvara anului 2025.

Anterior, FSB a declarat că cei doi ar fi îndeplinit misiuni ale SIS „îndreptate împotriva securității Rusiei”. Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins atunci acuzațiile privind implicarea celor două persoane în activități ale serviciilor speciale. MAI a calificat declarația părții ruse drept neîntemeiată și speculativă.

În schimbul celor doi ofițeri de informații, la solicitarea Moscovei, Republica Moldova i-a predat pe Alexandru Balan și Nina Popova, cetățeană rusă.

Alexandru Balan, care deține cetățenie moldovenească și română, a fost arestat în România în septembrie 2025, într-un dosar de trădare de patrie. Acesta este acuzat că s-a întâlnit de două ori, la Budapesta, cu reprezentanți ai KGB-ului Belarusului și a transmis informații secrete în schimbul banilor.

Fostul șef adjunct SIS a fost judecat într-un dosar de trădare de patrie și în Republica Moldova, în care a fost condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare. Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani pe 15 aprilie, după prima ședință de judecată, care s-a desfășurat cu ușile închise. Balan, care se afla în arest la domiciliu în România și a participat prin videoconferință, și-a recunoscut vinovăția și a solicitat examinarea cauzei penale în procedură simplificată.

Ulterior, pe 24 aprilie, Alexandru Balan a fost extrădat din România la Chișinău.

Pe 28 aprilie, în ziua schimbului internațional de persoane, președinta Maia Sandu l-a grațiat pe Alexandru Balan pentru a putea pleca în Belarus.

Acesta a ajuns în Belarus în seara aceleiași zile. Presa belarusă de stat a publicat imagini video în care acesta este întâmpinat cu flori și cadouri. Mass-media l-a prezentat pe Balan drept „agent de informații” care „și-a îndeplinit datoria față de patrie”. Potrivit acesteia, florile și cadourile ar fi venitdin partea președintelui Alexandr Lukașenko.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: