Facebook/Andrei Spînu

Ședința la care Guțul nu a fost lăsată să intre: a fost constituit Consiliul de Dezvoltare Regională. Cine îl va conduce

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale Andrei Spînu a venit cu detalii despre ședința de constituire a Consiliului de Dezvoltare Regională a UTA Găgăuzia, care a avut loc pe 24 mai, la Guvern. Oficialul a anunțat cine va conduce Consiliului, însă nu a comentat tentativa bașcanului Găgăuziei Evghenia Guțul – afiliată oligarhului fugar Ilan Șor – de a participa la ședință.

Într-un mesaj pe Facebook, Andrei Spînu a anunțat că, în timpul ședinței de astăzi, președinte al Consiliului de Dezvoltare Regională al Găgăuziei a fost ales primarul de Comrat, Serghei Anastasov, iar vicepreședinte – primarul de Vulcănești, Nicolai Posmac.

În ultimii 3 ani, peste 190 de milioane de lei au fost alocați pentru proiectele de dezvoltare regională și locală (Satul European) în raionele Comrat, Vulcănești și Ceadîr-Lunga. Vom continua să susținem proiectele pentru oamenii din satele și orașele din regiune”, a adăugat oficialul.

Facebook/Andrei Spînu
Facebook/Andrei Spînu

Ministrul Spînu nu a comentat încercarea bașcanului Găgăuziei Evghenia Guțul de participa la ședință.

Precizăm că, în dimineața zilei de 24 mai, Evghenia Guțul a venit la Guvern pentru a participa la ședința de consituire a Consiliului de Dezvoltare a Găgăuziei. Asta deși nu a primit o invitație la reuniune din partea Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Într-un final, guvernatoarea nu a mai luat parte la ședință pentru că nu i-ar fi fost permis accesul în sală.

***

Precizăm că Evghenia Guțul – afiliată fugarului Șor, care este condamnat la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară” – a fost învestită oficial în funcție pe 19 iulie 2023. Deși de la învestire a trecut aproape un an, președinta Maia Sandu, care trebuie să o numească pe Guțul în funcția de membru al Executivului prin decret prezidențial, așa și nu a semnat actul.

Anterior, întrebată de presă despre desemnarea bașcanului în Guvern, șefa statului a declarat că o „persoană care lucrează pentru o grupare criminală” și „face declarații împotriva propriei țări” nu are ce să caute în Executiv.

Conform regulamentului, guvernatorul Găgăuziei este membru din oficiu al Cabinetului de miniștri, numit prin decret de președintele țării.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nume mari ale literaturii mondiale vin la Serile FILIT Chișinău. Iată cum le poți întâlni

Scriitori contemporani faimoși vin în Republica Moldova, la Serile FILIT, în cadrul celei de-a treia ediții a Festivalului Internațional de Literatură și Traducere FILIT Chișinău. Intrarea la Serile FILIT, care vor avea lor între 25 – 28 septembrie, este liberă, cu înscriere prealabilă pe site-ul chill.md. 

Invitatul primei Seri FILIT este Andrei Kurkov, unul dintre cei mai cunoscuți scriitori ucraineni. Lucrările sale sunt traduse în 45 de limbi. Andrei Kurkov ni se va dezvălui joi, 25 septembrie 2025, de la ora 18:00, pe scena Teatrului Fără Nume, în dialog cu Radu Vancu, poet, prozator, eseist și traducător român.

Într-un episod special, găzduit vineri, 26 septembrie, de Castel MIMI și denumit Literatura la Castel, se vor reuni invitați internaționali cu o cunoaștere amplă a câmpului cultural contemporan: Arevik Ashkharoyan (Armenia), Lorina Bălteanu (Republica Moldova), Andrei Kurkov (Ucraina), Gaga Lomidze (Georgia), Piotr Pogorzelski (Polonia). Discuția cu genericul „Chișinău – locul perfect de întâlnire dintre Est și Vest” va începe la ora 16:30 și va fi moderată de Radu Vancu. Dialogul se va concentra pe dinamica literaturii, multilingvism și management cultural, explorând rolul Chișinăului ca punte între Est și Vest.

Renumitul scriitor francez Pascal Bruckner este invitatul celei de-a treia Seri FILIT. Operele sale abordează teme precum multiculturalismul, corectitudinea politică, ecologia radicală și relațiile interculturale, fiind traduse în peste 30 de limbi, inclusiv română. Printre cărțile sale se numără și „Luni de fiere”, adaptată în filmul „Bitter Moon” de Roman Polanski. O voce influentă în dezbaterile intelectuale europene, Bruckner va urca pe scena Teatrului Fără Nume sâmbătă, 27 septembrie, de la ora 18:00 și va dialoga cu jurnalistul Cătălin Sava. 

Invitata specială din cea de-a patra zi de festival este Dorota Masłowska, o stea a literaturii si dramaturgiei. Duminică, 28 septembrie, de la ora 15:30, invitata din Polonia va urca pe scena Teatrului Fără Nume alături de Cătălin Striblea, jurnalist român de renume.

Programul complet FILIT Chișinău 2025 este publicat pe site-ul chill.md și cuprinde activități pentru copii, întâlniri cu scriitori din zeci de țări ale lumii, dezbateri literare, ateliere pentru jurnaliști, Trenul Literaturii, Noaptea Albă a Poeziei, un concert al formației TEIU și multe altele. Toate evenimentele sunt cu intrare liberă, cu înregistrare prealabilă pe site.

FILIT Chișinău este finanțat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova, Ministerul Culturii al Republicii Moldova,  Innovate Moldova, Biroul de Cooperare al Elveției, Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova și susținut de EUNIC Moldova, Ambasada Austriei la Chișinău, Goethe-Institut, Cambridge English Authorised Exam Centre – Alianța Franceză din Moldova, Ambasada Italiei la Chișinău, Institutul Cultural Danez, Ambasada Suediei, Ambasada Norvegiei, Institutul Polonez, Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” la Chișinău.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: