GRT

Ședințele în dosarul Guțul au fost reluate. Apărarea insistă că bașcana este nevinovată și cere o pedeapsă mai blândă

Procesul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul, și al fostei secretare a oficiului partidului „Șor”, declarat neconstituțional, Svetlana Popan, a intrat în etapa pledoariilor finale. Ședințele au fost reluate pe 12 martie la Curtea de Apel Centru. Apărarea și-a prezentat poziția și a insistat asupra nevinovăției acestora. Avocații au cerut, cel puțin, aplicarea unor pedepse mai blânde pentru Guțul și Popan.

Primul a luat cuvântul avocatul Svetlanei Popan, Constantin Bria. Acesta a declarat că instanța de fond ar fi comis numeroase încălcări în timpul procesului. Potrivit lui, judecătorii nu au aprobat întreaga listă de martori ai apărării, au refuzat efectuarea unei expertize judiciare privind calculul sumelor imputate inculpatei și au respins cererile de recuzare.

Printre altele, avocatul s-a plâns că instanța a respins solicitarea apărării de a conexa dosarul inculpatelor cu un alt dosar similar, cel al fostei deputate și vicepreședinte a partidului „Șor”, Marina Tauber. Apărarea susține că ambele cauze au fost separate în proceduri distincte dintr-o anchetă comună privind finanțarea partidului „Șor”.

Mai mult, avocatul a menționat că instanța de fond ar fi putut aplica inculpatelor o pedeapsă cu suspendare, ținând cont că acestea sunt femei și au copii.

Avocata Evgheniei Guțul, Natalia Bairam, a încercat să-și înceapă pledoaria citând un fragment din Biblie, însă instanța i-a cerut să se concentreze asupra probelor, amintindu-i că nu se află într-o biserică.

Ulterior, avocata a analizat declarațiile martorilor acuzării, care, în opinia sa, ar demonstra nevinovăția bașcanei. În special, ea a citat declarațiile unei angajate a partidului „Șor”, Alla Beșliu, potrivit cărora Guțul ar fi fost singura dintre secretarele partidului care nu a participat la campania electorală pentru alegerile locale din Bălți din 2021. Menționăm că neregulile constatate în timpul acelei campanii fac parte din acuzațiile aduse ambelor inculpate.

Avocata insistă, de asemenea, că unele probe ar fi fost colectate cu încălcarea normelor procedurale. În aceste condiții, spune Bairam, ele nu pot fi utilizate în cadrul acestui proces și nu pot fi luate în considerare la pronunțarea sentinței.

În încheiere, Bairam a cerut instanței să ia în considerare posibilitatea aplicării unei pedepse mai blânde, care să nu presupună privarea de libertate.

Reamintim că, în august, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a condamnat-o pe bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, la șapte ani de închisoare într-un penitenciar de tip semiînchis, iar pe fosta secretară a partidului „Șor”, declarat neconstituțional, Svetlana Popan, la șase ani de detenție. Ambele au fost găsite vinovate de complicitate la finanțarea ilegală a fostului partid „Șor”.

Guțul și Popan nu își recunosc vina. Acestea au contestat sentința la Curtea de Apel Chișinău.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

meduza.io

Depozite Wildberries din Rusia, atacate cu drone ucrainene: 8 persoane au murit. Reacția lui Zelenski

Drone ucrainene au atacat, în noaptea de 18 iulie, două centre logistice de mari dimensiuni ale platformei ruse de comerț online Wildberries, situate în regiunile Tambov și Moscova. Potrivit presei ruse, în urma atacurilor o persoană a murit în regiunea Moscovei, iar alte șapte și-au pierdut viața în apropiere de Tambov. În total, aproximativ 50 de persoane au fost rănite. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că depozitele Wildberries vizate în atac erau folosite pentru stocarea unor componente destinate producerii dronelor.

În regiunea Moscovei, dronele au vizat nu doar un depozit Wildberries, ci și o bază petrolieră din orașul Noginsk. În urma atacului a izbucnit un incendiu, iar două persoane au fost rănite. Autoritățile regionale susțin că, în noaptea de sâmbătă, aproape 50 de drone ucrainene au atacat regiunea Moscova.

Ministerul rus al Apărării a anunțat că, pe parcursul nopții, sistemele de apărare antiaeriană au doborât 379 de drone ucrainene deasupra teritoriului Rusiei și al Crimeii anexate.

Fondatoarea Wildberries, Tatiana Kim, a reacționat la atac printr-un mesaj publicat pe Telegram.

O noapte cumplită, evenimente tragice pentru compania noastră și pentru țara noastră. Este o durere care nu poate fi exprimată în cuvinte. Transmit sincere condoleanțe familiilor și apropiaților celor care și-au pierdut viața”, a scris aceasta.

Kim a promis că Wildberries va oferi sprijin familiilor victimelor și va acorda „toată asistența necesară” persoanelor rănite.

Ea nu a precizat însă dacă vor fi despăgubiți și comercianții ale căror mărfuri au fost distruse sau avariate în urma atacului. Potrivit presei, Wildberries a modificat anterior contractele cu vânzătorii, excluzându-și răspunderea pentru daunele provocate de utilizarea armelor, tehnicii militare, dronelor, munițiilor, bombardamentelor sau exploziilor.

Atacul a fost comentat inclusiv de președintle Ucrainei, Vladimir Zelenski.

Astăzi, sancțiunile noastre cu rază lungă de acțiune au funcționat în trei direcții – pe teritoriul Rusiei, pe teritoriile noastre ocupate temporar și pe mare. Ca răspuns la atacurile rusești asupra infrastructurii civile, orașelor și regiunilor noastre, au fost lovite două importante obiective logistice din regiunile Moscova și Tambov, aflate la peste 500, respectiv aproximativ 700 de kilometri de linia frontului. Acestea erau utilizate pentru aprovizionarea cu componente aflate sub sancțiuni, necesare producerii dronelor și echipamentelor de navigație. De asemenea, a fost lovit un obiectiv din sectorul petrolier”, a scris Zelenski pe Telegram.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: