Sheriff Tiraspol a învins Dinamo Zagreb şi este la un pas de grupele Ligii Campionilor
Full Article 50 second read

Clubul de fotbal Sheriff Tiraspol a învins echipa GNK Dinamo Zagreb cu scorul de 3:0 în runda de play-off pentru calificări în Liga Campionilor.

Meciul s-a desfășurat pe 17 august, la Tiraspol. Scorul l-a deschis în minutul 45 fotbalistul Adama Traoré. La minutul 54, Dimitris Kolovos a dublat avantajul echipei. Iar la minutul 80, Adama Traoré a adus al treilea gol în poarta adversarilor.

Meciul retur se va juca pe 25 august, la Zagreb.

Dacă Sheriff va reuși să învingă și de această dată echipa croată, atunci se va califica în grupele Ligii Campionilor. Va fi pentru prima oară când o echipă moldovenească va accede în etapa grupelor.

Anterior, Sheriff a ajuns de două ori în etapa grupelor în cadrul Ligii Europei.