Șor s-a autoproclamat liderul opoziției și vrea să negocieze gaz mai ieftin cu Gazprom

Președintele fugar al Partidului Șor,  Ilan Șor, susține că „în calitate de lider de partid de opoziție” se va adresa Rusiei cu rugămintea de a asigura Moldova cu gaze la preț accesibil. Anunțul a fost făcut de Șor, într-o înregistrare video postată pe pagina sa de Facebook.

„Având în vedere situația dificilă în care ne aflăm, ținând cont de tarifele din ce în ce mai mari pentru gazele naturale, trebuie de găsit consens cu Federația Rusă, partenerul strategic al Republicii Moldova, în ceea ce privește livrarea de gaze naturale, la preț accesibil”, a spus Șor.

Amintim că și locuitorii din Găgăuzia intenționează să solicite Guvernului Rusiei gaz la un preț mai mic, cel puțin, pentru autonomie. În acest sens, organizatorii mitingurilor din ultima perioadă au demarat colectarea semnăturilor.

Pe 4 august ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu a declarat că este sceptic în privința faptului că Moldova ar putea obține un preț mai mic la gaze dacă va merge el sau șefa statului Maia Sandu la Moscova. În cadrul emisiunii „Cabinetul din umbră” de la Jurnal TV, el a afirmat că acest lucru ar fi posibil doar dacă ar exista „anumite cerințe” din partea Rusiei, fără a preciza exact despre ce ar fi vorba.

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a stabilit, în această săptămână, un nou tarif pentru gazele naturale. Astfel, consumatorii casnici vor plăti un tarif de 23 de lei pentru un metru cub de gaze sau cu 4, 39 de lei mai mult. Compania Moldovagaz, subsidiara Gazprom, a solicitat anterior o majorare mai mare, de peste 60%, ceea ce ar fi însemnat un tarif de aproape 30 de lei pentru un metru cub de gaze.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: