gov.md

„Sper că săptămâna aceasta va avea loc ședința în plen a parlamentului”. Executivul va aproba astăzi două acorduri importante

Cabinetul de miniștri, în frunte cu premierul Ion Chicu, se întrunește astăzi, 21 aprilie, în ședință. Urmează să fie aprobate acordurile de credit oferite de Federația Rusă, dar și cel din partea Fondului Monetar Internațional (FMI). Anunțul a fost făcut de premierul Ion Chicu, după ședința în format trilateral cu președintele țării și speakerul parlamentului.  

„Astăzi la 11:00 vom convoca ședința guvernului și vom aproba acordul de credit cu Federația Rusă, dar și creditul oferit de FMI. Le transmitem la parlament și sperăm că mâine vor fi discutate în comisii, împreună cu proiectele de rectificare a bugetului de stat, bugetului asigurărilor sociale de stat și fondul se asigurare în medicină, dar și acea listă cu măsuri de susținere economică. Toate aceste proiecte urmează a fi discutate mâine în comisii parlamentare și sper că săptămâna aceasta va avea loc ședința în plen a parlamentului pentru a discuta și aproba aceste proiecte absolut necesare”, a declarat Ion Chicu.

La fel, șeful executivului a menționat că, din 1 ianuarie, Republica Moldova nu a beneficiat de susținere financiară externă, în afara ultimei tranșe oferite în cadrul programului cu FMI.

„Noi am reușit să onorăm toate obligațiile pentru luna aprilie exclusiv datorită faptului că în ianuarie, februarie și prima jumătate a lunii martie, am gestionat foarte bine activitatea de la vamă și la fisc, am acumulat un venit suplimentar de peste 1 miliard de lei și această „pernă financiară” ne-a permis în aprilie să achităm toate obligațiunile, astfel ca nimeni să nu rămână fără salarii, fără pensii”, a mai declarat premierul.

Premierul Ion Chicu a menționat că, în cazul în care se va păstra tendința actuală privind numărul redus al cazurilor noi de infectare cu coronavirus, vineri ar putea fi luată decizia privind relaxarea unor restricții.

„În linii mari, am remarcat cu satisfacție și vrem să mulțumim cetățenilor că au manifestat înțelegere, în ceea ce ține de slujbele religioase, slujbele bisericești. Marea majoritate au respectat cerințele. Sperăm că vom păstra tendița din ultimele două săptămâni și vineri vom lua decizia despre regimul privind săptămâna viitoare”, a explicat prim-ministrul.

Ion Chicu a subliniat că acest lucru va fi posibil numai dacă numărul persoanelor infectate nu va depăși pragul de 3 000.

 

 

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Două elicoptere s-au ciocnit în timpul stingerii unui incendiu în Grecia

Două elicoptere s-au prăbușit în timpul operațiunilor de stingere a incendiilor de vegetație în Grecia, la vest de Atena, scrie BBC cu referire la Serviciul de Pompieri al Greciei.

Incidentul a avut loc în zona Psatha, Attica.

Elicopterele erau închiriate de Serviciul de Pompieri. Fiecare dintre acestea avea la bord un echipaj format din două persoane. Acestea au decolat de pe aerodromul militar Elefsina.

Deocamdată nu se cunoaște situația echipajelor. Potrivit news.israelinfo.co.il, inițial salvatorii au reușit să ia legătura cu un rănit. Ulterior s-a aflat că pilotul unuia dintre elicoptere nu a fost rănit și a sunat singur la centrul de coordonare, iar colegul său a fost rănit. Medicii au ajuns deja la amândoi.

Al doilea elicopter a fost căutat într-o defileu, iar presa elenă transmite că acolo s-ar putea afla două persoane decedate, însă informația nu a fost confirmată oficial. La fața locului au fost trimise șase ambulanțe, o autospecială de terapie intensivă, medici și echipe de salvare.

Confruntată în plin sezon turistic cu mai multe incendii violente, Grecia trece printr-o situaţie „extrem de dificilă” cu condiţii meteorologice „extreme” şi vânturi care ating frecvent 100 km pe oră, a notat pe 2 august pe Facebook prim-ministrul Kyriakos Mitsotakis, relatează Digi24. Într-o săptămână, peste 12.000 de hectare de pădure şi terenuri agricole au fost distruse de flăcări.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: