„Provocările cer unitate”, a declarat președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în fața participanților la Summitul Salzburg, Austria. Șefa statului anunță că a discutat în marja evenimentului cu înalți demnitari. Extinderea Uniunii Europene și reformele implementate de Moldova în acest context au fost printre principalele subiecte abordate. „Mesajul meu la Summitul
O fotografie a liderul grupării militare Wagner, Evghenii Prigojin, care ar fi fost făcută la summitul Rusia-Africa, a fost publicată pe rețelele de socializare de către șeful Casei Rusiei din Republica Centrafricană, Dmitrii Sîtîi. Фонтанка scrie că poza a fost făcută la hotelul Trezzini, deținut de familia proprietarului PMC Wagner.
Drumarii care nu și-au primit salariile de mai bine de două luni, inclusiv cei care au reabilitat drumul de la Bulboaca, înainte de Summit, își vor primi banii până la sfârșitul lunii. Asigurarea vine din partea ministrei Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Lilia Dabija. Ministra Lilia Dabija susține că cei patru
Într-un atac aerian asupra Ucrainei, din noaptea de luni spre marți, Rusia a folosit 28 drone Shahed-136/131 de fabricație iraniană, 26 dintre acestea au fost doborâte, au comunicat reprezentanții Forțelor Armate ale Ucrainei. În plus, a comunicat armata ucraineană, a fost doborâtă o dronă de tip Zala, scrie BBC. Potrivit
NATO a transformat Vilnius într-o fortăreaţă apărată cu armament avansat pentru a-i proteja pe preşedintele american Joe Biden şi pe ceilalţi lideri ai alianţei care se vor întâlni săptămâna viitoare la doar 32 km de gardul de frontieră al Lituaniei, acoperit cu sârmă ghimpată, cu aliatul Rusiei, Belarusul, relatează HotNews.
Reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) au confirmat că pentru data de 1 iunie, atunci când a avut loc summitul Comunității Politice Europene, nu a fost plătită taxa de închiriere pentru Castelul Mimi. Precizarea a fost făcută pe 7 iulie pentru NM. Pe 6 iulie, MAEIE a publicat
Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a publicat mai multe detalii despre cheltuielile suportate pentru organizarea și desfășurarea celei de-a doua ediții a summitului Comunității Politice Europene (CPE), care a avut loc la noi în țară pe data de 1 iunie. Raportul a fost publicat după conferința de presă
Republica Moldova a cheltuit, în total, pentru organizarea summitului din iunie mai mult de 13 milioane de lei. Cifra a fost comunicată, pe 6 iulie, de ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) Nicu Popescu. Potrivit oficialului, inițial se preconiza o investiție de 16 milioane de lei. „Pentru organizare, Ministerul
Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene Nicu Popescu susține declarații de presă. Oficialul urmează să anunțe cât a cheltuit Republica Moldova pentru organizarea summitului din 1 iunie, la care au participat circa 50 de șefi de stat și guverne. În cadrul declarațiilor în fața jurnaliștilor, Popescu va aborda și subiecte
Pe 6 iulie, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) Nicu Popescu va anunța cât a cheltuit Republica Moldova pentru organizarea summitului din 1 iunie, la care au participat circa 50 de șefi de stat și guverne. Șeful diplomației Republicii Moldova Nicu Popescu va susține, pe 6 iulie, o conferință