Агентство. Новости

Tentativă de asasinat în Rusia, prima din ultimii 15 ani, soldată cu rănirea unui șef de regiune

Guvernatorul regiunii rusești Murmansk a fost atacat cu un cuțit, după o întâlnire cu locuitorii orașului Apatitî din aceeași regiune. Pe 4 aprilie, de oficial s-a apropiat o persoană necunoscută și l-a înjunghiat în regiunea abdomenului, scrie Agentstvo. Guvernatorul a fost internat la spital. Atacatorul, potrivit presei rusești, a fost reținut. De-a lungul timpului, în Rusia, mai mulți șefi de regiuni au fost atacați. Unii din ei – mortal. 

Guvernatorul regiunii rusești Murmansk, Andrei Cibis, a fost atacat cu un cuțit după o întâlnire cu locuitorii orașului Apatitî din aceeași regiune. S-a întâmplat totul pe 4 aprilie. După întâlnirea cu locuitorii, o persoană necunoscută a alergat la șeful regiunii și l-a înjunghiat în burtă. 

Ulterior, guvernatorul ar fi mers singur spre mașina sa, după care a fost internat la spital. TASS a scris că atacatorul a fost reținut.

Potrivit sursei, în 2002, guvernatorul regiunii Magadan Valentin Țvetkov a fost împușcat mortal la Moscova. În 2004, președintele Ceceniei, regiune a Federației Ruse, Ahmat Kadîrov a fost ucis într-un atac terorist la Groznîi. În 2009, un atacator a detonat o bombă lângă mașina președintelui Ingușetiei, republică mică autonomă din Federația Rusă, Iunus-bek Ievkurov. El a fost grav rănit, dar a supraviețuit. În 2016, guvernatorul regiunii Volgograd Andrei Bocearov a raportat un atentat la viața sa după un incendiu la domiciliul lui. El nu a fost rănit. În 2021, omul de afaceri Evghenii Remezov a fost condamnat la 6 ani de închisoare pentru un atentat la viața lui Bocearov.

Potrivit sursei, atacul din 4 aprilie 2024 este prima tentativă de asasinat din ultimii 15 ani în Rusia în care șeful unei regiuni a fost rănit.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

clujust.ro

Prima reacție a Comisiei Vetting după ce CSM i-a menținut în sistem pe Veronica Cupcea și Ion Bulhac

Comisia Vetting a venit cu o primă reacție după ce Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a respins, pe 4 august, rapoartele de reevaluare în privința judecătorilor Veronica Cupcea și Ion Bulhac. Instituția, care verifică integritatea etică și financiară a magistraților, anunță că a luat act de deciziile CSM și că, după recepționarea hotărârilor motivate, va examina pașii procedurali pe care urmează să îi întreprindă în conformitate cu legea.

„Astăzi, CSM a examinat rapoartele de reevaluare întocmite de Comisia Vetting în privința judecătorilor Veronica Cupcea și Ion Bulhac, prin care se propunea nepromovarea evaluării externe. În ambele cazuri, CSM a adoptat hotărâri prin care a respins rapoartele de reevaluare ale Comisiei. În conformitate cu cadrul legal aplicabil, după recepționarea hotărârilor motivate ale CSM, Comisia le va examina și va stabili pașii procedurali care urmează a fi întreprinși în exercitarea mandatului său legal”, a precizat Comisia Vetting într-o notă informativă publicată pe rețele, pe 4 august.

Amintim că, în cazul Veronicăi Cupcea, Comisia Vetting a concluzionat de două ori că judecătoarea nu întrunește criteriile de integritate și a recomandat demiterea acesteia. Prin decizia CSM, raportul Comisiei a fost respins, iar Cupcea își va continua activitatea în sistemul judecătoresc.

În aceeași ședință, CSM a respins și raportul de reevaluare în privința judecătorului Curții de Apel Centru, Ion Bulhac. Consiliul a motivat că deficiențele constatate de Curtea Europeană a Drepturilor Omului în cauzele în care a figurat magistratul reprezintă erori de interpretare juridică, și nu acțiuni arbitrare. CSM a mai precizat că, în cauzele criticate, Bulhac făcea parte din completul colegial de judecată, avea la acel moment o experiență profesională redusă și nu era judecător-raportor sau președintele completului, circumstanțe care, în opinia Consiliului, diminuează gradul de răspundere individuală ce i-ar putea fi imputat. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: