Trei limbi de studiu la filiala universității din Bulgaria de la Taraclia. Ministrul bulgar de Externe: „O investiție perfectă”

Instruirea în cadrul filialei universității din Bulgaria, inaugurată la Taraclia, se va desfășura în limbile bulgară, română și engleză. Noua instituție va respecta toate standardele internaționale și europene și va emite diplome recunoscute în întreaga Uniune Europeană. Precizările au fost făcute pe 25 mai de ministrul de Externe Mihai Popșoi, în cadrul unei conferințe susținute împreună cu omologul său din Bulgaria. La rândul său, Georg Georgiev a declarat că Bulgaria și Moldova au avut întotdeauna o colaborare bună și că există în continuare potențial pentru a-și îmbunătăți relațiile.

„Deschiderea unei filiale a unei universități din Bulgaria în Republica Moldova este dovada relațiilor bilaterale excelente și a unui parteneriat strâns dintre Bulgaria și Republica Moldova. Consider important să subliniez că etnicii bulgari din Republica Moldova sunt un pod de legătură dintre Bulgaria și Republica Moldova”, a declarat Popșoi, în timpul conferinței de presă.

El a adăugat că, în noua instituție, instruirea se va desfășura în limba bulgară, română și engleză. „Va respecta toate standardele internaționale, europene, și va emite diplome recunoscute în întreaga Uniune Europeană”, a menționat oficialul moldovean.

La rândul său, Georg Georgiev a declarat că „Bulgaria și Moldova au avut întotdeauna o colaborare perfectă și cu rezultate bune”. „Cred că noi avem potențial de a îmbunătăți relațiile în domenii de interes comun: economie, comerț, investiții în turism, tehnologii, sectorul alimentar”, a menționat ministrul afacerilor externe al Bulgariei. El a mai spus că deschiderea filialei universității din Bulgaria în Republica Moldova este „o investiție perfectă” a țării sale.

Pe 24 mai, la Taraclia, a fost inaugurată oficial sucursala Universității „Angel Kanchev” din Ruse, Bulgaria. La eveniment au participat ministrul afacerilor externe al Republicii Moldova, Mihai Popșoi, și ministrul afacerilor externe al Bulgariei, Georg Georgiev. Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău a declarat că deschiderea sucursalei le oferă studenților acces la diplome recunoscute în UE.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Recean, în dialog cu activiști, antreprenori și tineri din Găgăuzia și Taraclia: „Unitatea e puterea noastră”

Prim-ministrul Dorin Recean a avut o întrevedere cu mai mulți activiști civici, antreprenori, tineri, dar și reprezentanți ai sectoarelor de educație, cultură și mass-media din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia. Potrivit unui comunicat al Executivului, discuțiile s-au concentrat pe importanța implicării minorităților naționale în procesele de luare a deciziilor.

Dorin Recean a evidențiat faptul că în sudul țării se investește activ, în special, în infrastructură. Printre cele mai mari proiecte se numără construcția drumului de ocolire Vulcănești, un proiect de 28 de milioane de euro, susținut din fonduri europene. Totodată, în UTA Găgăuzia, sunt în desfășurare 15 proiecte finanțate prin programul guvernamental „Satul European”, în valoare totală de 73 de milioane de lei.

De asemenea, premierul a menționat lansarea programului de formare profesională pentru cadrele didactice care predau limba găgăuză în grădinițele din autonomie. Programul este organizat de Universitatea de Stat din Comrat, sub egida Ministerului Educației, și este destinat pentru 74 de cadre didactice din 56 de grădinițe din autonomie. 

Tinerii prezenți la întrevedere au abordat subiecte privind integrarea europeană și măsurile de combatere a dezinformării.

„Unitatea e puterea noastră și doar împreună vom reuși să dezvoltăm comunitățile locale și să asigurăm un nivel de trai mai bun”, a precizat șeful Guvernului. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: