IGSU

Un apartament din centrul capitalei a luat foc. Patru persoane au fost evacuate (FOTO)

Un apartament situat pe strada Ismail 98/2 din capitală a fost cuprins de flăcări în seara da 23 septembrie. Patru persoane au fost evacuate de pompieri. 

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), pompierii au fost alertați la ora 18:44. Flăcările au curpins un apartament situat la etajul 4 al unui  într-un bloc din strada Ismail 98/2.

Pentru lichidarea arderii au intervenit două echipaje de salvatori, care au reușit localizarea incendiului la ora 19:06. În timpul intervenției, angajații IGSU au evacuat 4 persoane din apartamentul vecin, pentru evitarea intoxicării acestora cu produsele de ardere.

Incendiul a fost lichidat la ora 19:18, iar flăcările au distrus mai multe bunuri materiale din interiorul bucătăriei cu suprafața de 9 m2.

Nici o persoană nu a avut de suferit. Circumstanțele și cauza izbucnirii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.

IGSU
IGSU
IGSU

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

foto simbol

Peste 100 de mii de păsări – nimicite: restricții în 17 locații din Moldova și rechemare de ouă

Peste 100 de mii de păsări au fost nimicite în R. Moldova, după ce analizele de laborator au depistat prezența metronidazolului. Potrivit Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA), acesta este un medicament chimioterapic puternic, care, din cauza riscurilor pe care le reprezintă, este interzis la animalele de la care se obțin produse alimentare. Agenția a declarat că a verificat 17 locații în acest scop și a dispus suspendarea mișcării păsărilor și a ouălor de consum, a inițiat rechemarea ouălor provenite de la aceste locații și a sistat importurile de furaje combinate.

Conform ANSA, prezența metronidazolului a fost depistată în urma prelevării probelor de ser de la păsări dintr-o fermă autohtonă.

„ANSA a inițiat o amplă anchetă pentru investigarea cazului, care este încă în curs de derulare. În cadrul anchetei au fost derulate 17 controale oficiale care au cuprins: două depozite de hrană pentru animale, un abator pentru păsări, două ferme de găini producătoare de ouă destinate consumului uman, două ferme producătoare de ouă pentru incubație și zece ferme de pui destinați producției de carne. În cadrul acestor controale, medicii veterinari oficiali au dispus prelevări de probe de ser, ouă și furaje care au fost supuse testărilor în cadrul laboratoarele de referință naționale și ale Uniunii Europene. Conform acțiunilor oficiale derulate, în toate unitățile verificate a fost dispusă suspendarea mișcării păsărilor și a ouălor obținute de la acestea, precum și inițierea acțiunilor de rechemare de pe piață a ouălor de consum”, a declarat instituția.

ANSA a anunțat că, la momentul actual, au fost supuse nimicirii 110 mii de păsări, „iar unele acțiuni sunt încă în derulare și vor fi comunicate ulterior”.

„S-a concluzionat că sursa reziduurilor de metronidazol depistate în ouă și ser este hrana pentru animale în care a fost adăugat metronidazol de către producători. În acest context, ANSA a sistat importurile de furaje combinate, fiind solicitate informații și explicații de la autoritatea veterinară responsabilă din țara exportatoare pe cazul depistării metronidazolului în furaje. Se precizează că această sistarea nu vizează hrana pentru animale de companie”, a menționat agenția.

Conform ANSA, metronidazolul este un chimioterapic puternic, cu efecte bacteriostatice și antiparazitare. „Din cauza riscurilor pe care le reprezintă, utilizarea acestuia este interzisă la animalele de la care se obțin produse alimentare destinate consumului uman începând cu anul 1997 în Uniunea Europeană și din anul 2011 în Republica Moldova”, a declarat agenția.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: