Un avion s-a prăbușit într-un cartier rezidențial din San Diego. Salvatorii caută victime, printre casele și mașinile arse

Avionul s-a prăbușit într-un cartier rezidențiale din San Diego, la ora 03:45, ora locală. În urma impactului, 15 case au luat foc, iar peste 10 autoturisme au fost distruse de flăcări, scrie AP.

Administrația Federală a Aviației din SUA a anunțat că aparatul implicat este un avion de tip Cessna 550. Acest model este conceput pentru a transporta între șase și opt persoane și este frecvent utilizat ca avion de afaceri, având doi piloți și mai mulți pasageri.

„Avem combustibil de avion peste tot. Scopul nostru principal este să căutăm în toate aceste case și să evacuăm pe toată lumea chiar acum”, a declarat șeful adjunct al departamentului de pompieri, Dan Eddy, în timpul unei conferințe de presă.

Oficialul departamentului de pompieri a precizat că „mai multe case au fost lovite direct” în cartierul Murphy Canyon și a descris „un câmp gigantic de resturi” într-o zonă cu case dens populate și cu vederi panoramice ale canionului.

Locuitorii mai multor cartiere au fost evacuați. Deocamdată, nu se cunosc informații despre posibile victime sau despre cine se afla la bord.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Eric Vryn/Getty Images

Inundații în Texas: cel puțin 24 de persoane au murit; peste 20 de copii sunt dați dispăruți

În partea centrală a statului Texas, SUA, pe 4 iulie, a avut loc o inundație majoră cauzată de o ploaie torențială. Potrivit BBC, cel puțin 24 de persoane au murit, iar alte 25 sunt date dispărute. Conform informațiilor din presă, au dispărut aproximativ 23 de persoane dintr-o tabără creștină de vară pentru fete, Camp Mystic, situată în această zonă. Salvatorii au reușit să evacueze 237 de persoane.

„Râul Guadalupe din Hunt continuă să crească rapid și a atins a doua cea mai mare cotă din întreaga istorie a măsurătorilor, depășind nivelul inundațiilor din 1987”, au anunțat despre inundații reprezentanții Serviciului Național de Meteorologie al SUA.

Guvernatorul statului Texas, Greg Abbott, a numit evenimentul o catastrofă și a semnat o declarație de urgență, oferind salvatorilor acces la toate resursele necesare. Guvernatorul a promis, de asemenea, că căutările persoanelor dispărute vor continua neîntrerupt. Pentru salvarea și evacuarea locuitorilor, în stat au fost implicate elicoptere și vehicule militare tactice. În total, serviciile de urgență au salvat 237 de persoane.

Președintele SUA, Donald Trump, a numit inundațiile „șocante și îngrozitoare”. În tot statul, evenimentele festive dedicate Zilei Independenței de 4 iulie au fost anulate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: